جمعه، ۲۳ خرداد ۹۳ - ۰۳:۵۴

استاتین ها باعث فعال شدن واکنش خاصی در سیستم ایمنی می شوند  که سبب می گردد انسولین  نتواند وظیف خود را بخوبی انجام…

daruye galb   ابتلا به دیابت داروی رایج بیماری قلبی چه ارتباطی دارد؟

استاتین ها باعث فعال شدن واکنش خاصی در سیستم ایمنی می شوند  که سبب می گردد انسولین  نتواند وظیف خود را بخوبی انجام دهد. پژوهشگران با بررسی این ارتباط فهمیدند که ترکیب استاتین ها با  داروی دیگری به اسم  Glyburide باعث نابودی  این عارضه ی جانبی می گردد.
 

 حدود ۱۴ میلیون نفر یا نیمی ازکسانیکه  بیش از ۴۰ سال عمر دارند  درطول عمر خود  از یکی داروهای گروه استاتین استفاده می کنند.

 محققان دانشگاه  McMasterراه جدیدی را برای متوقف کردن این تأثیرات  جانبی مخرب حاصل از استاتین ها یافتند. این دارو یکی از پرمصرف ترین داروهای پایین آورنده ی کلسترول  و جلوگیری از بیماری قلبی است.

Jonathan schertzerاستادیار بیوشیمی وعلوم بیومدیکال و محقق انجمن دیابت کانادا مسیری که استاتین را به دیابت مرتبط می کند، کشف کرد. این یافته ها می تواند درنسل بعدی  داروهای استاتین  با آگاهی از این عارضه ی جانبی و استفاده از روشهای درمانی ترکیبی به رفع  این مشکل کمک کند.

 دکتر Schertzerمی گوید: اثرات جانبی مصرف استاتین ها خیلی  فراتر از اجتناب از خوردن  گریپ فروت  به خاطر تلخی آن است، اخیراً افزایش خطر ابتلا به دیابت بروی  برچسب هشدار داروی استاتین درج شده است. این موضوع  برای ما  گیج کننده بود، زیرا  اگر مصرف این دارو سبب  بهبود مشخصات متابولیکی بدن می شود  باید بتواند  خطر بروز دیابت را نیز کاهش دهد اما در مواقع خلاف این موضوع اتفاق می افتد.

گروه دکتر Schertzerبا بررسی بیشتر دریافتند: استاتین ها یک پاسخ ایمنی خاص را فعال می کنند  که سبب می گردد انسولین  بصورت صحیح قادر به انجام وظیفه ی خود نباشد. دانشمندان  با بررسی  بیشتر دریافتند استفاده ی همزمان از استاتین  وگلی بورید سبب سرکوب این عارضه  جانبی می شود.

دکتر Schertzerمی گوید: بسیار زود است که ما بخواهیم این دارو را تغییر دهیم اما با استراتژی جدید می توانیم عوارض جانبی دارو را به حداقل برسانیم. این استراتژیها حتی می تواند محصولات طبیعی یا استراتژیهای تغذیه ای برای معکوس کردن اثرات جانبی استاتین ها باشد.

درمرحله ی بعدی دانشمندان  برای درک  چگونگی تأثیر استاتین بر افزایش خطر دیابت  و اینکه  چگونه استاتین  بروی پانکراس عمل می کند،  تحقیق  خواهند کرد.

 آنها امیدوارند با درک بهتر  این مسیر از عملکرد  سیستم  ایمنی،  به بررسی سایرعوارض جانبی استاتین  مانند درد عضلات  و تحلیل مایچه ها و ارتباط آنها با این مسیر ایمنی بپردازند.

Schertzerتاکید می کند  که استاتین ها داروهای بسیار مهمی هستند و بطور گسترده ای  در سراسر جهان تجویز می شوند ودرک چگونگی ایجاد عوارض معکوس  جانبی برای بهبود  داروهای این کلاس دارویی مهم و ضروری است.

 با بر چسب جدید هشدار درباره ی  خطر ابتلا به دیابت مردم به شدت  به جوانب مثبت  ومنفی آن  فکر می کنند. درک بهتر عملکرد  بیولوژیکی داروی استاتین  به اصلاح عوارض جانبی این دارو کمک خواهد کرد و قدم  بعدی ما درک تمام عوارض جانبی اصلی  استاتین  ها از طریق این مسیر سیستم ایمنی  خواهد بود.

منبع-http://diabetestma.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.