شنبه، ۲۳ بهمن ۹۵ - ۰۵:۳۸
ابر مصنوعی

ابر مصنوعی و فرایند تولید آن در آسمان سال هاست که انجام می شود اما این بار توسط ناسا یک موشک اکتشاف تغییرات…

ابر مصنوعی و فرایند تولید آن در آسمان سال هاست که انجام می شود اما این بار توسط ناسا یک موشک اکتشاف تغییرات جوی ناسا که بین ۱۳ فوریه تا سوم مارس از تاسیسات پرتاب محدود تحقیقاتی مسطح پوکر در آلاسکا به فضا پرتاب خواهد شد که قرار است این موشک طی پرواز ۱۰ دقیقه‌ای خود ابرهای مصنوعی سفید رنگی تولید کند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

برای تولید ابر مصنوعی توسط ناسا یک موشک که جز  پنج فروند موشکی است که از  ماه ژانویه تا مارس پرتاب می‌شوند و هر کدام حاوی ابزارهایی برای بررسی شفق قطبی و اثرات متقابل آن بر جو بالایی زمین و یونوسفر هستند.

دانشمندان مرکز فضایی گودارد ناسا در گرین‌ بلت مریلند می‌گویند که میدان‌های الکتریکی باعث هدایت یونوسفر می‌شوند و از طرف دیگر ، پیش‌بینی می‌شود که این میدان‌ها به ایجاد بادهای بهبودیافته بی‌طرف در یک قوس شفق می‌پردازند.

بد نیست بدانید که علاوه بر تولید ابر مصنوعی این موشک‌ها قرار است فرآیندهای وابسته به ارتفاع را که جریان‌های بی‌طرف محلی را در داخل شفق ایجاد می‌کنند، درک کنند.

البته ناسا در ماموریت تولید ابر مصنوعی ، دو موشک ۱۷ متری Black Brant IX تقریبا بطور همزمان ارسال خواهند شد. یک موشک قرار است تا اوج حدود ۱۷۲ کیلومتری و دیگری تا ارتفاع ۳۲۳۳ کیلومتری پرتاب شوند.

ابرهای سفید درخشان مصنوعی توسط موشک با ارتفاع پایین‌تر تولید خواهند شد. این ابرها در حقیقت بخار تری‌متیل آلومینیوم هستند که به دانشمندان در زمین اجازه خواهند داد بادهای درون شفق‌ها را پیگیری کنند.

تری‌متیل آلومینیوم در زمان مواجهه با جو، با اکسیژن واکنش نشان می‌دهد. محصول این واکنش، اکسید آلومینیوم، دی‌اکسیدکربن و بخار آب است که بطور طبیعی نیز در جو رخ می‌دهد. میزان تری‌متیل آلومینیوم استفاده شده در این آزمایش بسیار کمتر از مقدار مورد استفاده در نمایش‌های آتش‌بازی است. این ماده در ارتفاع ۹۶ تا ۱۶۰ کیلومتری زمین منتشر خواهد شد و خطری برای زمینیان نخواهد داشت.

[highlight]منبع[/highlight]  NASA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.