دوشنبه، ۰۳ شهریور ۹۳ - ۱۱:۴۵

‌شهر تاریخی «ابوایوب» در نزدیکی مجموعه ثبت جهانی شده بیستون در استان کرمانشاه قرار دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه،…

‌شهر تاریخی «ابوایوب» در نزدیکی مجموعه ثبت جهانی شده بیستون در استان کرمانشاه قرار دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، تخت شیرین یکی از محوطه های تاریخی استان کرمانشاه در نزدیکی مجموعه ثبت جهانی شده بیستون است که بسیاری از مورخین و جغرافی نویسان ایرانی و عرب سده سوم هجری به بعد در نوشته‌های خود از این محوطه به نام شهر «ابوایوب» یاد کرده‌اند.

محوطه تاریخی تخت شیرین در 6 کیلومتری جنوب شرقی بیستون و 1.5 کیلومتری سه راهی سرماج به پل شاهی واقع شده است. وجه تسمه این محل برگرفته از تخته سنگ بزرگی است که در این محوطه قرار دارد.

این بلوک سنگی به ابعاد 3 در 3.10 متر و ضخامت متوسط40 در50 سانتیمتر است.

محوطه مذکور در سال 1311 به شماره ثبت 27 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

این محوطه به طول تقریبی 2 کیلومتر وعرض یک کیلو متر از چندین تپه بزرگ و کوچک تشکیل شده است.

در سطح این محوطه بقایایی از آثار معماری دوره ساسانی و سده های نخستین اسلامی قابل رویت است که شامل بلوک‌های سنکی تراشیده و دیوارهای ساخته شده از لاشه سنگ و ملات گچ است.

از آنجایی که کاوش‌های باستان شناختی در این محوطه صورت نگرفته، لذا نمی‌توان در مورد کارکرد و زمان دقیق ساخت این سازه‌ها اظهار نظر قطعی کرد.

بسیاری از مورخین و جغرافی نویسان ایرانی و عرب سده سوم هجری به بعد چون ابن فقیه، ابن رسته ابودلف، اصطخری و یاقوت حموی در نوشته‌های خود از این محوطه به نام شهر «ابوایوب» یاد کرده‌اند.

به اعتقاد برخی از آنها، ابو ایوب کنیه یکی از مردان قبیله «بنی جرهم» بوده که دستور ساخت این شهر را داده است.

مورخان مذکور اظهار می کنند «کردان حسنویه» که یکی از حکومت‌های محلی قدرتمند سده چهارم هجری در غرب ایران بوده، بخش هایی از بناهای این شهر را تخریب کرده و با آن دژبزرگ و مستحکم سرماج را ساخته‌اند که مقر بدر بن حسنویه بوده است.

‌بقایای این دژ اکنون در زیر بافت روستای سرماج قابل رویت است که در فاصله 5 کیلومتری محور تخت شیرین قرار دارد.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.