یکشنبه، ۰۹ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۰

سلامت نیوز: با وجود شیوع ابولا و ماندگاری کرونا در برخی کشورها و نگرانی از شیوع این بیماری ها در موسم حج، اما…

سلامت نیوز: با وجود شیوع ابولا و ماندگاری کرونا در برخی کشورها و نگرانی از شیوع این بیماری ها در موسم حج، اما معاون مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر می گوید نگرانی و مشکل خاصی برای این دو بیماری در تمتع امسال وجود ندارد.

مینا افشار: هر روز سازمان بهداشت جهانی هشدارهای تازه ای درباره شیوع ابولا می دهد. در آخرین هشدار اعلام شد ۲۰ هزار نفر تاکنون به این بیماری مبتلا شده اند. ضمن اینکه این بیماری به کشورهای جدیدی هم وارد شده؛ کشورهای آفریقایی.

از سوی دیگر بیماری کرونا هم در ۲۲ کشور دنیا شایع شده است. بیماری‌ای که بومی عربستان شده است.

موسم حج اما در راه است و نگرانی از شیوع این دو بیماری و ورود به ایران هم قاعدتا وجود دارد. اما معاون مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفته که نگرانی خاصی دراین باره وجود ندارد: خوشبختانه نگرانی و مشکل خاصی نسبت به این دو بیماری در موسم حج نداریم.

عادل مقصودی نژاد در مورد آخرین وضعیت پزشکی حج تمتع به فارس گفت: خوشبختانه ابولا در عربستان مشکل جدی به وجود نیاورده است و تنها یک مورد در جده مشاهده و کنترل شده است.

مقصودی نژاد گفت: عربستان اعلام کرد به 3 کشور آفریقایی که ابولا در آنها شایع است ویزا نمی دهد. از آنجایی که این بیماری از طریق ترشحات منتقل می شود، رعایت بهداشت فردی در میان حجاج می تواند موجب پیشگیری از ابتلا به کرونا و ابولا شود.

با این حال هنوز هشدارها برای ابولا وجود دارد. این بیماری در چهار کشور گینه، لیبریا، نیجریه و سیرالئون جان بیش از ۱۵۰۰ نفر را گرفته و بیش از ۳ هزار نفر را مبتلا کرده است. خطر کشندگی ویروس ابولا که درمانی برای آن پیدا نشده، بین ۵۰ تا ۹۰ درصد است. واکسن این بیماری بر روی حیوانات آزمایش شده و نتیجه آن رضایت بخش بوده است و مقامات بهداشتی آمریکا در صددند که واکسن ابولا را بر روی داوطلبان این کشور آزمایش کنند.

تب، خونریزی و اختلال شدید در سیستم عصبی بدن از علائم آلودگی به ویروس ابولاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *