پنجشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۵۲

به گزارش ایرنا، ˈنوید ارجمندˈ شامگاه چهارشنبه در نشست اعضای انجمن پسته ایران با بیان اینکه اتحادیه اروپا حدودی را برای استفاده از…

به گزارش ایرنا، ˈنوید ارجمندˈ شامگاه چهارشنبه در نشست اعضای انجمن پسته ایران با بیان اینکه اتحادیه اروپا حدودی را برای استفاده از سموم محصول پسته تعیین کرده است، افزود: اگر ما به دلیل رعایت نکردن این حدود بازار اتحادیه اروپا را از دست بدهیم پسته امریکا بسرعت جایگزین ما می شود و بازگشت دوباره به آن بازار بسیار سخت خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ریسک اشخاصی که پسته مغز سبز را مصرف می کنند از نظر سلامت بیشتر است، اظهار کرد: این مسئله برای اتحادیه اروپا مهم است و باعث برگشت پسته هایی می شود که از نظر سلامت مورد تایید نباشند.

ارجمند خاطرنشان کرد: بازار مغز سبز پسته ما فقط اتحادیه اروپاست و باید با پایین آوردن میزان سم در مغز پسته این بازار را از دست ندهیم.

رییس بخش علمی و روابط بین الملل انجمن پسته ایران از کشاورزان درخواست کرد در استفاده از سموم با صادرکنندگان مغز پسته همکاری کنند زیرا ریسک این مسئله برای هر دو گروه بالاست و ممکن است قیمت آن تاثیرگذار باشد.

ارجمند بیان کرد: میزان باقی مانده سموم در پسته ای که اول فصل برداشت می شود بالاتر از پسته عادی است و بهتر است زمان برداشت مناسبی در اختیار داشته باشیم.

وی گفت: ریسک وجود سم در برداشت پسته رسیده به دلیل فاصله به نسبت زیادتری که با زمان سمپاشی دارد کمتر است اما در انتهای فصل برداشت پسته مسئله سم افلاتوکسین مطرح می شود.

ارجمند، بیان کرد: باید تعادل لازم را بین میزان باقی مانده سموم و آفلاتوکسین ایجاد کنیم.ک/2

7443/2624

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.