یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۰۱:۵۲

احمد علی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در استان همدان 49 هزار و 205 بافنده فرش دستباف وجود دارد،…

احمد علی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در استان همدان 49 هزار و 205 بافنده فرش دستباف وجود دارد، اظهار داشت: تا پایان سال گذشته 38 درصد کل بافندگان معادل 18 هزار و 944 نفر برای بهره مندی از بیمه قالی بافی به سازمان تامین اجتماعی معرفی شده‌اند.

وی با بیان اینکه 9 هزار و 383 نفر معادل 19 درصد بافندگان فرش دستبافت استان همدان مرد و 39 هزار و 822 نفر معادل 81 درصد بافندگان فرش دستبافت استان زن هستند، ابراز داشت: در نیمه نخست امسال 746 نفر برای استفاده از خدمات بیمه معرفی شدند که 92 درصد افراد معرفی شده خانم و مابقی آقا بوده‌اند.

رئیس اداره فرش استان همدان با بیان اینکه از تعداد کل افراد معرفی شده به بیمه تأمین اجتماعی در سال جاری 537 نفر متقاضیان جدید بوده و مابقی دارای سابقه بیمه‌ای هستند که دوباره در این بخش فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، ادامه داد: با توجه به جایگاه ویژه فرش دستباف در بازارهای خارجی و تقاضاهای فراوان دیگر کشورها می توان با اندک توجه و تولید بازار پسند فرش ارز آوری قابل توجهی برای کشور ایجاد کرد.

بابایی با بیان اینکه هدف بیمه قالی بافی حمایت از فعالان واقعی در عرصه هنر صنعت فرش است و بیمه قالی بافانی که دیگر اقدام به بافت فرش نمی کنند قطع می شود، بیان کرد: تعداد فروشندگان فرش دستباف در استان همدان 15 نفر و تعداد طراحان و نقشه کشان 38 نفر است.

وی با بیان اینکه طبق آخرین آمار در استان همدان حدود 5 هزار نفر به طور مستقیم در فرش دستباف و مشاغل جانبی آن فعالیت دارند، اذعان داشت: بازار خارجی فرش دستبافت به علت تحریم مسدود شد و زمانی که بازار خارجی مسدود شود تولیدات روی دست تولید کننده می ماند و بازار محصول خراب می شود.

رئیس اداره فرش استان همدان با بیان اینکه افزایش هزینه های صادراتی یکی دیگر از دلایل کاهش صادرات فرش است، عنوان کرد: افزایش و گسترش کالاهای جانشین نیز یکی از دلایل کاهش صادرات فرش دستبافت است.

احمد علی بابایی با بیان اینکه در حال حاضر 9 اتحادیه و تعاونی فرش در استان در حال فعالیت هستند که هر یک مسیر خود را می‌رود و این در حالی است که باید برای بهبود عملکرد حوزه فرش موازی کاری کنار گذاشته شود، اظهار داشت: توجه به فرش دستباف در استان همدان می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی جامعه را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.