سه شنبه، ۲۳ آذر ۹۵ - ۰۲:۳۰
اتوبوس هوایی چین

اتوبوس هوایی چین ، پروژه ای که برای رفع مشکل ترافیک در پایتخت چین در هیاهوی رسانه ای معرفی و مورد توجه قرار…

اتوبوس هوایی چین ، پروژه ای که برای رفع مشکل ترافیک در پایتخت چین در هیاهوی رسانه ای معرفی و مورد توجه قرار گرفته این روزها در عین ناباوری کنار گذاشته شد است. به عبارتی دیگر پروژه اتوبوس عظیم و مرتفع چین که مدتی سروصدای زیادی را در عرصه تکنولوژی و به‌ خصوص حمل و نقل شهری ایجاد کرده بود، هم‌اکنون تقریبا یک پروژه متروک و شکست خورده به شمار می‌رود. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

نام اتوبوس هوایی چین TEB اعلام شده بود و در تابستان امسال پس از یک دوره گمانه‌زنی‌های اینترنتی، بالاخره نخستین نمونه ساخته شده آن در یک خیابان در چین آزمایش شد و توانست ۳۰۰ متر حرکت کند اما از آن روز به این سو، دیگر هیچ خبری از آن نشد و اکنون تحقیقات رسانه‌ای خبر از یک شکست دراماتیک برای پروژه می‌دهند.

اتوبوس هوایی چین یا همان پروژه TEB که با سرمایه‌گذاری یک مؤسسه مالی چینی آغاز به کار کرده بود و تشکیلات نسبتا بزرگی را به‌راه انداخته بود، اکنون مفقودالاثر است و به گفته نگهبان‌های سایت آزمایش، حداقل دو ماه است که از زیر آشیانه خود بیرون نیامده است.

اتوبوس هوایی چین

پروژه اتوبوس هوایی چین که یک پروژه میلیون دلاری بوده و بر مبنای آن قرار بر این بوده است که با راه اندازی آن مشکل حمل مسافر در ترافیک شهری را در شهرهای بزرگ چین حل کند، اکنون پس از آن که مؤسسه سرمایه‌گذاری این پروژه با مساله فساد مالی و مشکلات پولی روبه‌رو شده است، در آستانه ورشکستگی قرار گرفته است.

حداقل ۱۰۰ تن از مهندسان اتوبوس هوایی چین به شرکت‌های دیگر نقل مکان کرده‌اند و محل تست اتوبوس نیز متروکه باقی مانده است. در قرارداد شرکت TEB، فرصت استفاده از خیابان آزمون، تا پایان اوت (شهریور ۹۵) تعیین شده بود که این شرکت درخواست تمدید آن را صادر کرده است و وب‌سایت TEB نیز مدعی‌ است که بازدیدهای هفتگی جهت حفظ استاندارد این مسیر به‌صورت مرتب انجام می‌شود اما گفته‌های افراد محلی و نگهبان‌های سایت، با این ادعا در تضاد است.

اتوبوس هوایی چین

اکنون پروژه اتوبوس غول‌آسای چینی با وجود بیش از ۶ میلیون دلار سرمایه‌گذاری نخستین، در پرده‌ای از ابهام فرو رفته است و تنها اثر این ایده، ایجاد بار ترافیکی و سختی در محل سایت خیابانی آن است که دو مسیر عبوری را اشغال کرده است و خودروها ناگزیر به عبور از مسیر جایگزین هستند.

مشکلات ناشی از ترافیک خودرویی در چین، آلودگی شدید هوا در شهرهای بزرگ مانند پکن را به قدری بالا برده است که ریسک زندگی در این شهرها را به طرز نگران‌کننده‌ای افزایش داده است و در برخی موارد راه‌اندازی خطوط مترو نیز به دلیل مشکلات بافتی، امکان‌پذیر نیست و امید این بود که اتوبوس هیولایی بتواند بخشی از این چالش را رفع کند.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]engadget[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *