چهارشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۵:۵۲

  تنقلات و فست فودها روز به روز جای بیشتری در رژیم غذای ما سلب می کنند و علاوه بر مضراتی نظیر چاقی…

fastfood tanagholat

 

تنقلات و فست فودها روز به روز جای بیشتری در رژیم غذای ما سلب می کنند و علاوه بر مضراتی نظیر چاقی که دارند می توانند عملکرد مشابه مواد مخدر در مغز داشته باشند

بر اساس مطالعات انجام شده در یکی از دانشگاهای فرانسه مشخص شده است تری گلیسریدی که در فست فودها و تنقلات یافت می شود باعث تاثیری مشابه مواد مخدر و نوعی اعتیاد می شود

بر اساس مقاله ای که یک گروه تحقیقاتی در 25 اوریل 2014در یکی از مجلات روانپزشکی منتشر کردند معلوم شده است که که مصرف متناوب تری گلیسرید در موشها باعث شده است که بخشی از مغز که در ارتباط با لذت است تحریک شده که به این صورت بدن نسبت به تری گلیسرید شرطی شده و در صورت عدم مصرف ان باعث نوعی عملکرد که مشابه عملکرد اعتیاد به مواد مخدر است می شود.  

آنچه که از خلاصه این تحقیق می توان برداشت کرد این است که مصرف تری گلیسرید نیز می تواند نوعی وابستگی و اعتیاد مشابه همان نوع اعتیادی که در مواد مخدر ایجاد می شود را ایجاد کند.

مغز نسبت به مصرف چربی پاسخ مشابه در زمان مصرف مواد مخدر قوی را می دهد.

محققان با استفاده از نوعی میکروسکوپ به بررسی و تجزیه تحلیل فعالیت مغز موش در هنگام صرف تری گلیسرید پرداختند که این نتیجه این عمل ان بود که تجزیه تری گلیسرید باعث فعال شدن ان قسمت از مغز که باعث ایجاد احاسس لذت و رضایت هست می شود.

ادامه این تحقیقات نشان داد که مصرف مقدار ثابت تری گلیسرید در موشها همیشه باعث ایجاد لذت نمی شود بلکه به مرور زمان موش نیاز به صرف بیشتری دارد تا دوباره همان احساس لذت را ایجاد کند. این عمل مشابه در افراد چاق نیز دیده می شود این فراد نیزپس ازمدتی میزان مصرف مواد غذایی مضر خود و تنقلات را افزایش می دهند تا به همان حس لذت اولیه دست یابند.

نتیجه: انچه که از این تحقیق بر می اید این است که نه تنها مواد مخدر قوی باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد در بدن میشود بلکه مواد غذایی مضر مانند تنقلات و فست فودها نیز اثری مشابه انها دارند و این میتواند این باور غلط که مصرف تنقلات و فست فودها باعث ایجاد اعتیاد نمی شوند را به طور کامل رد کند اگر شما نیز از ان دسته هستید که در مصرف تنقلات و فست فودها زیاده روی می کنید به شما توصیه می کنیم که مصرف این مواد را قطع و یا به حداقل برسانید چرا که باعث عوارض جبران ناپذیذی در بدن میشوند.

 

ترجمه و گردآوری توسط سجاد معناصری از تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام، این مطلب اختصاصی بوده و استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

نوشته های مرتبط :

 1. اطلاعاتی در مورد انواع مواد مخدر اعتیاد آور
 2. اكثر قرصهاي خواب ، لاغركننده و اشتهاآور با مواد مخدر تهيه مي‌شود
 3. پیشگیری از مسمومیت بعد از ترک مواد مخدر
 4. نه گفتن به مصرف مواد مخدر را بیاموزیم
 5. اطلاعاتی درمورد مواد مخدر نورجیزک و تمجیزک
 6. مواد مخدر مصنوعی آمفتامين (شیشه)
 7. اختلالات مصرف مواد مخدر
 8. لیست خرید افراد با چربی خون بالا ( تری گلیسرید بالا )
 9. آنچه که باید درباره مواد مخدر ایرانی و خارجی بدانید
 10. مسکالین، نوعی مواد مخدر توهم زا
 11. مصرف مواد مخدر صنعتی و ایدز
 12. رنگ زعفران موجود در مواد غذایی عارضه جبران ناپذیری دارد
 13. نوشابه هیچ تفاوتی با مصرف مو اد مخدر ندارد
 14. عوارض برخی از مواد مخدر بر عملکرد جنسی
 15. این تنقلات برای کودک شما ضرری ندارد
 16. بخور نخورهای تنقلات
 17. مواد مغذی موجود در برگ نعناع
 18. وابستگی افراد به مواد مخدر
 19. نکاتی در مورد پفک و چیپس و دیگر تنقلات
 20. توزيع قرص‌هاي روانگردان ارزان در بسته‌بندي مشابه آدامس در كشور

YARPP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.