شنبه، ۱۱ بهمن ۹۳ - ۰۳:۲۹

به گزارش میهن پست – دهه 90 را می‌توان دهه مستاجران نامید به‌طوری‌که در این سال‌ها از خریداران مسکن کاسته شده و به…

به گزارش میهن پست – دهه 90 را می‌توان دهه مستاجران نامید به‌طوری‌که در این سال‌ها از خریداران مسکن کاسته شده و به مستاجران اضافه شده است.
هرساله فصل اجاره بها از خرداد آغاز شده و تاپایان شهریور ادامه دارد که بیشترین مراجعه مستاجران به بنگاه‌های املاک و قراردادهای اجاره هم در این فصل انجام می‌شود، به همین دلیل تورم اجاره‌بها اغلب در نیمه اول سال اتفاق می‌افتد و معمولا افزایش قیمت اجاره در نیمه دوم سال رخ نمی‌دهد.

اما نیمه دوم امسال این معادله به هم ریخت به‌طوری‌که بنابر اعلام بانک مرکزی شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه سوم سال 1393 به عدد 161.1 رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل 4.5 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 14.8 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در واقع برخلاف سال‌های گذشته در نیمه دوم امسال، مالکان اجاره‌ها را افزایش دادند که این نشان دهنده تعداد بالای مستاجران در بازار مسکن و همچنین نگرانی نسبت به آینده اقتصادی کشور و بازار مسکن است.

همچنین آمارها نشان می‌دهد متوسط شاخص بهای مسکن اجاری در 9 ماه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 16.1 درصد افزایش داشته است. این شاخص در دوازده ماه منتهی به آذرماه 1393 نسبت به دوازده ماه منتهی به آذرماه 1392 معادل 17.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.

همچنین آمار قراردادهای اجاره هم حاکی از افزایش مستاجران در کل کشور دارد به‌طوری‌که حجم کل معاملات کشور در دی ماه 93، 160 هزار و 866 قرارداد بوده که از این تعداد 100 هزار و 943 قرارداد مبایعه نامه و 52 هزار و 854 اجاره نامه به ثبت رسیده درحالی که آمار دی سال گذشته نشان دهنده 45 هزار و 864 قرارداد اجاره بوده است که رشد بیش از 7 هزار قرارداد را نشان می‌دهد.

در واقع دهه 90 شمسی با کاهش قدرت خرید مسکن در میان قشر متوسط جامعه و افزایش تورم در بخش مسکن روبرو بوده که این موضوع در سال‌های اخیر، کشور را با رشد اجاره نشین‌ها روبرو کرده است به طوری‌که هرساله چندین هزار نفر به تعداد مستاجران افزوده می‌شوند که از عوامل افزایش اجاره به شمار می‌رود.

براین اساس افزایش مستاجران در کشور و خارج شدن عده زیادی از صف خریداران مسکن، علاوه بر اینکه فضا را برای دلالی و سفته بازی باز می‌کند، توان اقتصادی خانوارها را به شدت کاهش داده و مشکلات زیادی به جامعه می‌افزاید.

اجاره بهای آپارتمان‌های 60 تا 65 متر در تهران
براساس همین گزارش برای واحدی 63 متری در خیابان فرجام یک خوابه با انباری 12 میلیون تومان رهن و یک میلیون تومان اجاره دریافت می‌شود و در خیابان سردار – ایران زمین شمالی واحدی 63 متری، طبقه اول با 65 میلیون تومان رهن کامل به اجاره می‌رسد.

در کاشانی – شقایق شمالی برای آپارتمانی 65 متر و دوخوابه، طبقه سوم 20 میلیون تومان رهن و ماهیانه یک میلیون و 200 هزار تومان اجاره تعیین شده است و در کریمخان – خردمند آپارتمانی با همین مساحت یکخوابه و نوساز 75 میلیون تومان رهن داده می‌شود.

همچنین در خیابان قزوین – احمدی سخا برای آپارتمانی 64 متری و دوخوابه با پارکینگ، 38 میلیون تومان رهن تعیین شده است و در فردوس غرب – سازمان برنامه آپارتمانی 65 متری و یکخوابه با عمر 8 ساله با 15 میلیون تومان رهن و ماهیانه یک میلیون و 100 هزار تومان اجاره داده می‌شود.

در محدوده پونک – شاهین شمالی برای واحدی 65 متری و یکخوابه 55 میلیون تومان رهن تعیین شده است و آپارتمان دیگری در شریعتی – سه راه طالقانی با همین متراژ، با شرایط 10 میلیون تومان رهن و یک میلیون و 200 هزار تومان اجاره داده می‌شود.

آپارتمانی 65 متری و دوخوابه با انباری در شهدا – زرین نعل 40 میلیون تومان رهن داده می شود و در قصرالدشت – مرتضوی برای واحدی با همین متراژ و دوخوابه باپارکینگ 20 میلیون تومان رهن و 450 هزار تومان اجاره دریافت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *