شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۹:۰۸

ˈعلیرضا شعبان نژادˈ عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تغییر کاربری اراضی شالیکاری گیلان در سال 91حدود 108هزارهکتار بوده…

ˈعلیرضا شعبان نژادˈ عصر شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تغییر کاربری اراضی شالیکاری گیلان در سال 91حدود 108هزارهکتار بوده که در سال گذشته این رقم به 37هزارهکتار کاهش داشته و این مورد می تواند نویدبخش این باشد که کاربری نابجا در گیلان نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: امسال 68 هزارهکتار از اراضی شالیزاری گیلان تجهیز و نوسازی شده که 55 هزار هکتار آن در طول سه سال اخیر بوده است.

شعبان نژاد افزود: کار کشاورزی به شیوه گذشته و سنتی کاری سخت و طاقت فرساست که با توسعه مکانیزاسیون از سختی کار کاسته شده و هزینه ها هم تا 50درصد کاهش می یابند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اصلاح شالیکوبی های استان را به منظور کاهش ضایعات از برنامه های در دست اقدام این سازمان ذکر و خاطرنشان کرد: از یک هزار و 850 شالیکوبی استان، یک هزار و 550شالیکوبی فعال است.

وی یادآور شد: 24درصد برنج در فرایند عمل آوری در کارخانه های شالیکوبی، افت محصول دارد که با اصلاح شالیکوبی ها کاهش ضایعات در این واحدها به پنج تا هفت درصد خواهد رسید.

به گفته شعبان نژاد؛ سه شالیکوبی در هفته جهاد کشاورزی مورد بهره برداری قرار می گیرند.

وی اظهار داشت: سال گذشته 320 میلیارد ریال تسهیلات برای خرید تجهیزات کشاورزی در اختیار کشاورزان گیلانی قرار گرفت و امسال پرداخت این تسهیلات به 500 میلیارد ریال افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: به دلیل اینکه استان در مسیر صادرات محصولات کشاورزی قرار دارد، برنامه سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزایش ظرفیت سردخانه های استان به حدود 300 هزار تن است.

شعبان نژاد یادآور شد: یکصد هزارتن محصولات سایر استان ها نیز در سردخانه های گیلان نگهداری می شوند.

وی خاطرنشان کرد: 72هزار تن سردخانه فعال در استان وجود دارد و ساخت سردخانه هایی با ظرفیت 120هزارتن در دست اقدام است.

وی به سلامت محصولات کشاورزی گیلان اشاره کرد و گفت: با آزمایشات زیادی که در مراکز تحقیقاتی انجام شده، سلامت محصولات کشاورزی گیلان تایید شده و تولید محصولات استراتژیکی مانند چای ، زیتون و برنج استان از سالم ترین محصول دنیا بشمار می روند.

گیلان استانی کشاورزی است و 430 هزار هکتار از اراضی استان زیرکشت محصولات باغی و زراعی قرار دارند که 238 هزار هکتار آن شالیزار می باشد.ک/3

619/695

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.