سه شنبه، ۰۱ مهر ۹۳ - ۱۰:۱۹

‌معاون فنی و اجرایی جهادکشاورزی ساوه گفت: طرح آبیاری قطره‌ای در 3300 هکتار از باغات انار ساوه اجرا شد. محمودرضا خلیلی در گفت‌وگو…

‌معاون فنی و اجرایی جهادکشاورزی ساوه گفت: طرح آبیاری قطره‌ای در 3300 هکتار از باغات انار ساوه اجرا شد.

محمودرضا خلیلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه مرکزی، اظهارکرد: در سال جاری نیز با برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده 200 هکتار دیگر به این میزان افزوده خواهد شد.

وی خشکسالی و کاهش منابع آبی شهرستان و نیز لزوم مدیریت مصرف آب را از مهمترین دلایل اجرای طرح آبیاری قطره‌ای دانست و اضافه‌کرد: با توجه به کمبود آب، اجرای این طرح می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش هدررفت آب داشته باشد.

وی با بیان اینکه باغداران و کشاورزان باید به سمت استفاده از سیستم‌های آبیاری مکانیزه هدایت شوند، اضافه‌کرد: درگذشته تولیدکنندگان محصولات کشاورزی تمایل زیادی برای اجرای طرح‌های آبیاری مکانیزه نداشتند اما، امروز خوشبختانه شاهد استقبال چشمگیر آنان هستیم.

وی ادامه‌داد: ابراز تمایل باغداران و کشاورزان برای اجرای این شیوه آبیاری و مراجعه آنان به جهاد کشاورزی نشان از فرهنگ‌سازی مطلوب در این حوزه دارد اما در حال حاضر اعتبارات جهاد کشاورزی جوابگوی مراجعات نیست.

‌معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی ساوه ابراز امیدواری کرد با تخصیص اعتبارات لازم و ارائه تسهیلات از سوی جهادکشاورزی سطح بیشتری از باغات شهرستان تحت سیستم آبیاری قطره‌ای قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به سبب کاهش تبخیر از سطح خاک و نفوذ عمقی ناچیز، بهره‌وری آب در قالب آبیاری قطره‌ای افزایش می‌یابد و کمک بسیاری به مدیریت مصرف آب می‌کند.

معاون فنی و اجرایی جهاد کشاورزی ساوه در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا مبنی بر احتمال کاهش کیفیت انار تولیدی در روش آبیاری قطره‌ای نسبت به روش سنتی گفت: کیفیت انار به شیوه آبیاری بستگی ندارد بلکه به مدیریت باغدار در نوع آبیاری وابسته است.

وی اضافه کرد: مدیریت در ساعات آبیاری، استفاده از خاک مناسب برای کاشت نهال انار، آبیاری کافی و سیراب کردن نهال از موضوعاتی است که اگر یک تولیدکننده انار به دقت آن را انجام دهد هیچ مشکلی در کیفیت انار تولیدی آن به این شیوه آبیاری پیش نخواهد آمد.

وی تصریح‌کرد: ممکن است در سال اول استفاده از آبیاری قطره‌ای تنش جزئی در نهال و انار تولیدی ایجاد شود اما با جمع‌شدن ریشه درختان و هماهنگ‌شدن ریشه درخت با نوع آبیاری قطعا از سال دوم اجرای طرح این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

خلیلی خاطرنشان کرد: مساحت باغات انار ساوه حدود 10 هزار هکتار است و هم‌اکنون کار برداشت انار آلک در این شهرستان ادامه دارد. برداشت ارقام دیگر مانند ملس، یوسفخانی، محمد علیخانی، شیرین و تبریزی از نیمه دوم مهرماه آغاز خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود از هر هکتار باغ 15 تن انار برداشت شود.

وی خاطرنشان کرد: ماندگاری در انبار، کمبود آفات و خوش رنگی دانه و پوست از ویژگی‌های بارز انار ساوه است که در بین کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج‌فارس خواهان زیادی دارد.

ساوه دارای 137 هزار هکتار اراضی کشاورزی بوده و از این میزان 20 هزار هکتار محصولات باغی و 67 هزار هکتار محصولات زراعی است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.