جمعه، ۲۷ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۹

به گزارش خبرنگار مهر، مختار هاشمی بعدازظهر امروز پنج شنبه در نشست گروه کاری نجات چشمه بل با سازمان های مردم نهاد زیست…

به گزارش خبرنگار مهر، مختار هاشمی بعدازظهر امروز پنج شنبه در نشست گروه کاری نجات چشمه بل با سازمان های مردم نهاد زیست محیطی کردستان در خصوص وضعيت اين اثر ارزشمند طبيعي در استان كردستان گفت: از آنجا که عملیات به اصطلاح نجات بخشی چشمه بل تبعات اقتصادی و اجتماعی در پی خواهد داشت لذا باید متوقف شود تا مهندسی ارزش از سوی گروه کاری صورت گیرد.

وی عنوان کرد: هر چند تقاضای توقف عملیات از دست اندرکاران و کارفرمای سد داریان شده است ولی آنها هنوز در حال عملیات جستجوی یافتن مسیر انتقال آب چشمه بل هستند.

وی اظهارداشت: آزمایش های صورت گرفته  در خصوص کیفیت آب کانی بل نشان داده تغییر محسوسی نسبت به سال 75 نکرده است.

سرپرست گروه کاری نجات چشمه بل اعلام کرد: طرح انتقال آب از داریان به پالنگان و از آنجا به کرخه هدف است که برای تحقق آن چندین کیلومتر تونل در بهترین و دست نخورده ترین منطقه حفاظت شده حفر خواهند کرد.

هاشمی با اشاره به اینکه انتقال آب از سد داریان به سد پلنگان و سپس زیویه و دشت های کرمانشاه در برنامه مجریان پروژه سد دارایان قرار دارد،بیان کرد: با انتقال آب سد داریان به دشت های گرمسیری کرمانشاه و اجرای طرح ذکر شده بدون شک طبیعت اورامان از بین خواهد رفت.

وی طول کل سامانه مذکور را 26 کیلومتر و حاوی 16 تونل خواند و افزود: با اجرای این طرح زنجیره سدها باغ های روستاهای منطقه اورامانات به زیر آب می رود و در کل اورامان نابود می شود.

وی اظهارداشت: بهترین منفعت چشمله بل در منطقه تاثیر در سرسبزی منطقه اورامانات است که نباید نسبت به آن بی توجه بود.

سازمان میراث فرهنگی به عنوان ذی نفع در چشمه بل می تواند اقامه دعوا کند

در این جلسه نهاهای مدنی به حسین احمدی نیاز وکیل پایه یک دادگستری نیز در این جلسه  وکالت داند که اقامه دعوا کند  تا دستور توقف عملیات به اصطلاح نجات بخشی چشمه بل از سوی کارفرمای سد داریان صادر شود.

وی گفت: کانی بل فقط کانی صرف نیست بلکه مجموعه ای از اورامان و بافت فرهنگی ،اجتماعی و اقتصادی مردم این منطقه است.

وی عنوان کرد: از لحاظ حقوقی اگر بحث زیست محیطی در نظر گرفته شود براساس اصل 50 قانون اساسی می توان طرح دعاوی کرد.

وی اظهار داشت: بر اساس ماده 84 قانون دادرسی مدنی بند 4 باید افراد یا سازمان های ذی نفع باشند تا اقامه دعوا شود که در چشمه بل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می تواند در این راستا اقدام کند.

این وکیل پایه یک دادگستری ادامه داد: ما مخالف سدسازی نیستیم بلکه احداث سد داریان از آنجا که منوط به نجات بخشی چشمه بل شده است انتظار می رود این مهم مورد توجه قرار داده شود.

احمدی نیاز عنوان کرد: سه سری وکالت نامه شامل کیفری، حقوقی در محاکم دادگستری و دیوان عدالت اداری  تنظیم خواهیم کرد و باید برای دادستان کل کشور هم نامه ای حقوقی ارسال کنیم.

وی اظهارداشت: تقاضا می کنم نامه ای سرگشاده هم توسط گروه کاری نجات بل برای رئیس جمهور نگاشته و ارسال شود.

وی عنوان کرد: تا پایان ماه مبارک رمضان دادخواست را تنظیم و تهیه خواهم کرد و بلافاصله رسانه ها را نیز در جریان امر قرار خواهم داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.