چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۰۳:۳۴

استاندار مازندران گفت: اجرای طرح‌های جنگل داری با شیوه گذشته نمی‌تواند پاسخگوی مسایل امروزی باشد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران،…

استاندار مازندران گفت: اجرای طرح‌های جنگل داری با شیوه گذشته نمی‌تواند پاسخگوی مسایل امروزی باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه مازندران، ربیع فلاح جلودار پیش از ظهر 7 آبان ماه 93 در مراسم امضاء تفاهم نامه و مدیریت پایدار منابع طبیعی مناطق هیرکانی و ارسبارانی که در کارخانه صنایع چوب و کاغذ برگزار شد اظهار داشت: تغییر اقلیم و مخاطرات زیست محیطی در دخالت‌های غیر اصولی و بیش از حد در منابع طبیعی و محیط زیست شرایطی را در دنیا بوجود آورد که محیط زیست را دچار چالش کرد.

وی ادامه داد: در گذشته برنامه‌هایی در قالب بررسی و پایش مرتبط با عملکرد و برنامه‌ها در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی اجرا شده که نیاز به بازنگری و توجه خاص است.

استاندار مازندران افزود: با توجه به قوانین و مقررات حاکم که در اختیار است و دولت هم توجه ویژه‌ای به محیط زیست و منابع طبیعی دارد به عنوان محوری ترین کارهای کشور در اثر فعالیت‌های زیربنایی و عمرانی است.

فلاح اظهار داشت: از 2 میلیون هکتار جنگل‌های شمال، حدود یک میلیون و 100 هزار هکتار آن مربوط به دو اداره کل منابع طبیعی ساری و نوشهر است.

وی ادامه داد: 80 درصد از سطوح مربوط به دو حوزه منابع طبیعی ساری و نوشهر دارای طرح‌های جنگل داری هستند.

استاندار مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه هستیم برگزاری این جلسات کمک می‌کند که بسیاری از مشکلاتی که در سال‌های گذشته در حوزه منابع طبیعی وجود داشته حل شود.

فلاح افزود: طرح‌های جنگل داری با شیوه گذشته نمی تواند پاسخگوی مسایل امروزی باشد.

وی تصریح کرد: امروزه در دنیا و به خصوص کشور ما طرح های خوب جنگل داری وجود دارد که اگر این طرح ها اجرایی شود از بروکراسی‌ها و مشکلاتی که دامن گیر است عبور خواهیم کرد.

استاندار مازندران اظهار داشت: باید به افرادی که در جنگل‌ها سکونت دارند و از درختان به عنوان فرزندان خود حفاظت می کنند توجه خاص کرد.

فلاح ادامه داد: معتقدم جنگلداری به معنای طبیعت گردی و اکوتوریسم در راس طرح‌های جنگل داری قرار گیرد.

وی افزود: باید به طرح‌های طبیعت‌گردی توجه ویژه‌ای شود.

استاندار مازندران با بیان اینکه متاسفانه در استان با اندک بارش باران دچار سیل‌های ویرانگر هستیم گفت: این اتفاق نشان دهنده این است که به درستی مدیریت نشده و نیازمند توجه خاص است.

فلاح اظهارداشت: دولت اولویت کاری خود را بررسی مسایل جنگل‌های شمال قرار داده و دستورالعملی را ابلاغ کرده که این مصوبه را برای سازمان‌های جنگل‌ها مناسب است و باید توقعات خود را مطالبه کنیم.

استاندار خراسان شمالی گفت: 98 درصد از اراضی در خراسان شمالی دارای سند می‌باشد و تنها دو درصد اراضی فاقد سند هستند که برای رفع این مشکل باید مردم را متقاعد کرد و با اهرم قضایی و انتظامی برطرف نمی شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، سید علی اکبر پرویزی صبح امروز 7 آبان ماه در مراسم امضاء تفاهم نامه و مدیریت پایدار منابع طبیعی مناطق هیرکانی و ارسبارانی که در کارخانه صنایع چوب و کاغذ برگزار شد اظهار داشت: استان‌های خراسان و سمنان مشکلات عمده‌ای در بحث خشکسالی و منابع آبی دارند که بخش عمده آن به دلیل مدیریت نامطلوب در حوزه کشاورزی، آب و جنگل و مرتع است.

وی با بیان اینکه خشکسالی در کشور ما بسیار مشهود است گفت: وزارت جهاد کشاورزی و مجموعه این وزارتخانه باعث بروز بخش عمده این مشکلات است.

استاندار خراسان شمالی ادامه داد: جهاد کشاورزی به عنوان وزارتخانه‌ای که متولی همه حوزه‌های منابع طبیعی و زیستی است باید هماهنگی‌های مناسب را فراهم کند و در ابتدای کار باید مشکلش را با خود و مجموعه‌های مربوطه حل کند.

پرویزی با بیان اینکه بخشی از تخریب مراتع مربوط به بخش کشاورزی و بخش عمده آن مربوط به دام است گفت: ساخت و ساز در حوزه عمران شهری و روستایی در مقابل تخریب مراتع توسط دام ناچیز است و به چشم نمی آید.

وی اظهارداشت: ناهماهنگی‌هایی بین منابع طبیعی با محیط زیست و سازمان‌های مرتبط با این حوزه وجود داشته و آثار نامطلوبی گذاشته است که امیدواریم در دولت تدبیر و امید به این مسئله بیشتر توجه شود.

استاندار خراسان شمالی افزود: منابع طبیعی سال‌ها با تصرفات مقابله می‌کند و باید سازمان منابع طبیعی را از درگیری با مردم خلاص کرد و حوزه‌ای برای کنترل و برخورد با این قضیه مشخص شود.

پرویزی به اراضی دارای سند در خراسان شمالی اشاره کرد و گفت: 98 درصد از اراضی در خراسان شمالی دارای سند می‌باشد و تنها دو درصد اراضی فاقد سند هستند که برای رفع این مشکل باید مردم را متقاعد کرد و با اهرم قضایی و انتظامی برطرف نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی باید با استعدادیابی و با همکاری مردم، مناطقی را که می توان در آن کاری به غیر از دامداری و کشاورزی انجام داد را شناسایی کنند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *