شنبه، ۱۴ تیر ۹۳ - ۰۳:۱۰

سلامت نیوز :نشست بررسی علمی طرح تحول نظام سلامت با حضور مسئولان، کارشناسان و صاحب نظران در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد.به…

سلامت نیوز :نشست بررسی علمی طرح تحول نظام سلامت با حضور مسئولان، کارشناسان و صاحب نظران در مرکز پژوهش های مجلس برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نشست بررسی علمی طرح تحول نظام سلامت، چهارشنبه (11 تیرماه) با حضور عبدالرحمان رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ایروان مسعودی معاونت فرهنگی – اجتماعی مرکز پژوهش‌‌های مجلس و ایرج حریرچی معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمدرضا واعظ مهدوی مشاور معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری، انوشیروان محسنی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان، محمدعلی همتی معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی و جمعی از صاحبنظران و کارشناسان نظام سلامت و مرکز پژوهش های مجلس در محل این مرکز برگزار شد.

ایروان مسعودی در این نشست با تقدیر از قرار گرفتن سلامت در راس برنامه های دولت یازدهم، طرح تحول نظام سلامت را لبیکی به سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه مردم به جز درد و رنج ناشی از بیماری نگرانی دیگری نداشته باشند، دانست و گفت: طرح تحول نظام سلامت ضمن داشتن نقاط مثبت ممکن است مشکلاتی نیز داشته باشد که با بررسی جوانب مختلف آن می‌توان دولت را در رسیدن به اهداف اصلی اجرای طرح مانندکاهش سهم پرداخت از جیب مردم و ارتقای سطح سلامت جامعه، حمایت کرد.

ایرج حریرچی معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ادامه در خصوص طرح تحول نظام سلامت، توضیح داد: طرح تحول نظام سلامت طرح جامعی نیست که تمام مسائل را در این حوزه حل کند بلکه این طرح در فاز اول طرح ساماندهی بیمارستان‌های دانشگاهی است.

وی ادامه داد: این طرح براساس بند ج ماده 32 طراحی شده است و وزارت بهداشت در نظر دارد بسته‌های مختلفی را اجرا نماید که این بسته‌ها تکمیل کننده هم هستند.

معاون پشتیبانی و توسعه منابع انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در خصوص بسته‌های این وزارتخانه جهت ارتقا سطح سلامت جامعه تاکید کرد: بسته‌های پزشک روستایی و اصلاح نظام ارجاع در شهرها و حاشیه شهر و خودمراقبتی از اولویت‌‌های بعدی دولت است که به زودی اجرا خواهد شد.

انوشیروان محسنی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایرانیان ضمن برشمردن مزایای طرح تدوین گایدلاین های پزشکی و اجرای طرح تحول نظام سلامت بر اساس آن را ضروری ترین اقدام در مقطع فعلی دانست.

محمدعلی همتی معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی نیز در ادامه این نشست ضمن تشکر از مجریان طرح تحول نظام سلامت از عدم توجه به سازمان تأمین اجتماعی به عنوان دومین تولیدکننده خدمات سلامت کشور در طرح تحول گلایه کرده و خواستار بررسی ابعاد اجرای طرح بر سازمان تامین اجتماعی شد.

محمدرضا واعظ مهدوی مشاور معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری نیز در ادامه ضمن حمایت از اجرای طرح تحول نظام سلامت ، یادآور شد: بند ج ماده 32 برنامه پنجم توسعه، تکلیف طرح تحول نظام سلامت را مشخص نموده و حتی قانونگذار تکلیف کرده که هیچ چیزی خارج از سامانه انجام نگیرد بنابراین اجرای این طرح از تکالیف نظام سلامت است.

وی افزود: طرح تحول نظام سلامت قدمی رو به جلو نیست بلکه جبران عقب ماندگی هاست.
عبدالرحمان رستمیان نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این نشست ضمن حمایت از کلیات برنامه طرح تحول نظام سلامت، توجه مسوولان وزارت بهداشت را به رفع چالش‌های مطرح شده از جمله راهنماهای بالینی و ارائه و اجرای بسته بهداشت، تاکید نمود.

ریاحی‌فر از کارشناسان حوزه سلامت در ادامه این نشست با ارائه گزارشی ضمن تقدیر و تشکر از مجریان طرح تحول نظام سلامت و ارائه نقاط مثبت طرح از جمله توجه به تامین نیازهای درمانی مردم، ساماندهی بازار آشفته تجهیزات پزشکی کشور از لحاظ قیمت و کیفیت و نحوه تامین آنها، به چالش‌های این طرح از جمله تمرکز بر بخش درمان، عدم توجه به سطح بندی خدمات در برنامه تحول نظام سلامت، ناپایداری منابع مالی، کسری حداقل 20 درصدی بودجه طرح تحول نظام سلامت، تداخل بودجه های متقاطع در بودجه نظام سلامت، عدم توجه به خرید راهبردی خدمات از بخش خصوصی، عدم تعیین نقش سازمان های بیمه گر در تامین منابع مالی با توجه به سند تحول اشاره کرد.

سایر صاحبنظران نیز در این جلسه به چالش‌هایی از جمله، عدم بررسی تاثیر طرح تحول نظام سلامت بر سازمان‌های بیمه‌گر و عدم تثبیت آن، عدم توجه به بخش درمان سرپایی و سطح بندی خدمات، عدم توجه به مدیریت هزینه‌ها و تقاضایی القایی و عدم تدوین راهکارهای بالینی سلامت اشاره کردند.

ایروان مسعودی معاونت فرهنگی – اجتماعی مرکز پژوهش‌‌های مجلس در پایان این نشست در جمع بندی نظرات ارائه شده در خصوص طرح تحول نظام سلامت، گفت: علیرغم اینکه طرح تحول نظام سلامت در دو دهه گذشته جزء اقدامات مهم بوده و باعث شده تا ترویج گفتمان سلامت بین نخبگان و جامعه شفاف‌تر شود که در نهایت انتظارات مردم را از نظام سلامت بالا می‌برد و بنابراین این دغدغه کلی است که اگر منابع مالی با چالشی روبرو شود چطور می‌توان به توقعات بالا رفته مردم پاسخ داده شود. از طرف دیگر هنوز زیرساخت‌های لازم جهت اجرایی شدن موفق طرح در دراز مدت کم رنگ هست.

وی در ادامه پیشنهاد تشکیل تیمی متشکل از سازمان های بیمه گر، مرکز پژوهشهای مجلس و وزارت بهداشت برای بررسی میدانی برخی بیمارستانهای منتخب و ارائه گزارش به مجلس را ارائه نمود که با موافقت حضار مواجه شد.

در نهایت این نشست مقرر شد جلسات بررسی طرح تحول نظام سلامت ادامه داشته باشد تا به ابعاد مختلف طرح پرداخته شود و بستر اجرای بهینه آن فراهم آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.