پنجشنبه، ۰۵ تیر ۹۳ - ۰۷:۰۲

به گزارش خبرنگار ایرنا ، قربانی افزود: با اجرای طرح های کوچک و زود بازده می توان به هدف های مورد نظر توسعه…

به گزارش خبرنگار ایرنا ، قربانی افزود: با اجرای طرح های کوچک و زود بازده می توان به هدف های مورد نظر توسعه پایدار بخصوص در زمینه های کشاورزی و صنایع وابسته دست یابیم.

وی با بیان اینکه طرح های کوچک می توانند به عنوان مکمل طرحهای بزرگ عمل کنند افزود: گروه طرحهای استانی زیر مجموعه معاونت طرح و توسعه شرکت می باشد و وظیفه انجام پروژه های کوچک تأمین و انتقال آب و طرح های مهندسی رودخانه را بر عهده دارد.

مهندس قربانی رییس گروه طرحهای استانی شرکت آب منطقه ای فارس گفت : شناسایی و مطالعات اولیه مناطق مستعد جهت احداث پروژه های کوچک شامل بندهای انحرافی، کانالهای آبیاری و انتقال آب، پروژه های کنترل سیلاب و تغذیه مصنوعی، سدهای تأخیری تغذیه ای، پروژه های آبرسانی کوچک از جمله وظایف گروه طرحهای استانی است.

وی ادامه داد : انتخاب مشاور مطالعات و طراحی و نظارت بر اجرای پروژه های کوچک، مطالعه و بررسی کلیه طرحهای مطالعاتی که توسط مهندسین مشاور به اتمام رسیده است، نظارت بر عملکرد پیمانکاران و رسیدگی به صورت وضعیت ها، همکاری با واحد قراردادها در زمینه کنترل اسناد مناقصه و برگزاری تشریفات مناقصه و شرکت در جلسات انتخاب مشاور و پیمانکار و تنظیم و مبادله موافقتنامه طرحهای استانی و زود بازده نیز دیگر وظایف این گروه را در بر می گیرد.

رییس گروه طرحهای استانی، سد تأخیری- تغذیه ای و تأسیسات کنترل سیلاب سعادت شهر، سد تأخیری- تغذیه ای مهر، انگبینه شهرستان زرین دشت و تنگ ترکی شهرستان فسا را از جمله پروژه های شاخص این گروه طی پنج سال اخیر معرفی کرد و به احداث بخشی از کانالهای شبکه آبیاری و زهکشی دشت خشت و دشت جره و بالاده، کانال خانی شهرستان سپیدان و کانال انتقال آب فهلیان اشاره کرد.

قربانی خاطرنشان کرد: ساماندهی رودخانه های استان در شهرستان ها و در بازه های مختلف عمده فعالیت گروه طرحهای استانی را شامل می شود و مطالعه و احداث تأسیسات تغذیه مصنوعی در شهرستانهای مختلف، همچنین مطالعه شبکه های آبیاری و زهکشی در دشت های مختلف استان در این گروه در دست اقدام قرار داشته و پروژه انتقال آب از چشمه ساسان به باغات کازرون از دیگر برنامه های این بخش است.

وی در ادامه به نقش و اهمیت گروه طرحهای استان اشاره کرد و با بیان اینکه طرح ها و پروژه های بزرگ که در محدوده عملکرد شرکت آب منطقه ای فارس اجرا می شود از اهمیت بالایی برخوردار است، اجرای پروژه های کوچک و زود بازده در مناطقی که امکان اجرای پروژه های بزرگ وجود ندارد را حائز اهمیت خواند و افزود: این پروژه ها می تواند منشأ اثر باشد و اثرات مثبت و مفیدی را در منطقه از خود به جای بگذارد.

قربانی برگشت سریع سرمایه، مطالعه و اجرای کوتاه مدت به دلیل عدم پیچیدگی، امکان تأمین مالی از منابع مختلف، بهره برداری سریع از طرح، تحقق عدالت اجتماعی به دلیل قابل اجرا بودن طرح در مناطق مختلف را از ویژگیهای مهم طرحهای استانی برشمرد و اضافه کرد: طرح های کوچک استانی می توانند به عنوان مکمل طرحهای بزرگ ایفای نقش نمایند، در امر جلوگیری از جاری شدن سیل تأثیر قابل توجهی داشته باشند و مانع از رسوبگذاری در مخازن سدهای بزرگ شوند.ک/3

677

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.