دوشنبه، ۰۴ مرداد ۹۵ - ۰۳:۵۷
تونل زیرآبی

اجرای طرح نخستین تونل زیرآبی جهان در آبدره Sognefjord نروژ که حدود ۱۲۱۹ متر عمق دارد انجام خواهد شد . با اجرای این…

اجرای طرح نخستین تونل زیرآبی جهان در آبدره Sognefjord نروژ که حدود ۱۲۱۹ متر عمق دارد انجام خواهد شد . با اجرای این طرح زمان سفر در داخل این کشور از ۲۱ ساعت به تنها ۱۱ ساعت خواهد رسید . برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر در ادامه با مهین پست همراه باشید .

نروژ کشوری بسیار زیبا در شمال اروپا بوده و آبدره های زیادی دارد. Sognefjord هم یکی از جذاب ترین و عمیق ترین آبدره های موجود در این کشور است . تا پیش از این مردم محلی این منطقه از قایق برای دسترسی به محل زندگیشان استفاده می کردند . اما حالا مسئولان کشور نروژ تصمیم گرفتند که برای اولین بار در جهان  طرح تونل زیرآبی را در این آبدره اجرا کنند .

مقامات این کشور ابتدا در سال ۲۰۱۱ طی فراخوانی طرح هایی برای ساخت یک مسیر ارتباطی در این آبدره از طراحان دریافت کردند که پل معلق و همچنین پل شناور از دیگر طرح های ارائه شده در این فراخوان بود .

[box type=”success” ]آبدَره یا فیورد شاخابهٔ باریک و ژرفی از دریا است که در خشکی پیش رفته باشد. آبدره معمولاً دارای دیواره‌های پرشیب و تندی است. این دیواره‌ها در پی زیر آب رفتن دامنه‌های کوه‌ها یا ادامه فرسایش یخچالی زیاد و عمیق شدن یک دره ساحلی تشکیل یافته‌ که در این میان آبدره Sognefjord نروژ هم به زیبایی هر چه تمامتر همه ساله میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا است[/box]

اما ساخت یک پل معلق و یا پل شناور روی این آبدره طرح های معمولی و بسیار رایجی بود که امکان اجرایی شدن را داشتند . آنها در نهایت تصمیم گرفتند که با ساخت یک تونل زیرآبی  طرحی جدید را امتحان کنند .

ساخت یک تونل زیرآبی در این منطقه مزایای بیشتری نسبت به انجام دیگر روش ها دارد برای نمونه این تونل فرسوده نخواهد شد و یا اینکه شرایط آب و هوایی روی آن بی تاثیر است . از دیگر مزایای آن هم می توان به بر نخوردن زیبایی منطقه و همچنین این تونل موانع کمتری را برای عبور و مرور کشتی ها و قایق ها ایجاد می کند .

همانطور که گفته شد عمق این آبدره ۱۲۱۹ متر بوده و ۹۱۴ متر هم پهنا دارد . براورد شده که اجرای این طرح بیش از ۲۵ میلیارد دلار برای نروژ هزینه در بر خواهد داشت . البته عبور و مرور داخل تونل کاملا امن بوده و در شرایط طوفانی حتی بهتر از جاده های معمولی و یا پل ها خواهد بود .

با هم در میهن پست تصاویر طرح نخستین تونل زیرآبی جهان در  نروژ را  تماشا می کنیم.

 

[highlight]منبع : flickr[/highlight]

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *