چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۲

ˈخسروعبداللهیˈروز چهارشنبه با اعلام این خبربه رسانه های استان افزود:در صورت تامین وتخصیص این میزان اعتبارات می توان با بهره گیری از مشارکت…

ˈخسروعبداللهیˈروز چهارشنبه با اعلام این خبربه رسانه های استان افزود:در صورت تامین وتخصیص این میزان اعتبارات می توان با بهره گیری از مشارکت و همکاری اقشار ساکن در حوزه های آبخیز نسبت به مدیریت و بهره برداری بهینه حوزه آبخیز استان اقدام کرد.

وی احیاء و ایجاد دفتر ستادهماهنگی کارون بزرگ، اجرای مطالعات بازنگری، تفصیلی اجرایی، توصیفی اجرایی و زمین لغزش در 35 درصد از عرصه های استان، پروژه های متعدد آبخیزداری نظیر احداث 70 بند خاکی و صد ها هکتار عملیات بیولوژیک در سطح استان را از برنامه های اجرا شده در چند سال اخیر درحوزه آبخیز این اداره کل عنوان کرد.

عبداللهی افزود: نتیجه این اقدامات را کنترل سیل به میزان 800 میلیون متر مکعب در سال، کنترل رسوب به میزان 600 هزار تن در سال، کنترل فرسایش خاک در سطح 170 هزار هکتار و استحصال آب به میزان 75 میلیون متر مکعب در سال بوده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت رودخانه های زاینده رود و کارون در حیات اجتماعی و اقتصادی استان های پایین دست نظیر اصفهان، خوزستان، یزد و در آینده استان کرمان توجه روزافزون به وضعیت حوزه های آبخیزچهامحال و بختیاری ضروری است.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان، تخصیص سهم ویژه از اعتبارات پنج استان برخوردار از دو حوزه آبخیز زاینده رود و کارون برای حفظ کانون های آبخیز استان را خواستار شد.

وی گفت: چهارمحال و بختیاری در حوزه آبخیز دو رودخانه مهم کشور است که بیش از 85 درصد از حوزه آبخیز کارون، 12 درصد حوزه آبخیز زاینده رود و سه درصد حوزه آبخیز رودخانه دز را شامل می شود.

عبداللهی با بیان اینکه سدهای بزرگ نظیر سد شهید عباسپور، سد کارون 3 و 4، سد زاینده رود و سد خرسان 3 در حوزه آبخیز این استان قرار دارد، افزود: کارون شمالی نیز به عنوان پرآب ترین شاخه رودخانه کارون در این استان قرار دارد و در مجموع این استان با در اختیار داشتن یک درصد از جمعیت کشور 10 درصد از منابع آبی کشور را تامین می کند.

7360/558/

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.