یکشنبه، ۰۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۱۳

عضو ناظر مجلس در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، با بیان اینکه احتمال تشکیل خانه احزاب بسیار ضعیف است، گفت: جایگاه این تشکل صنفی…

عضو ناظر مجلس در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، با بیان اینکه احتمال تشکیل خانه احزاب بسیار ضعیف است، گفت: جایگاه این تشکل صنفی در قانون مشخص نیست و به نظر من در ایران امکان شکل‌گیری تشکل صنفی مانند خانه احزاب وجود ندارد.

احمد بخشایش‌اردستانی در گفت‌وگو با خانه ملت، در تشریح آخرین وضعیت تشکیل خانه احزاب از سوی وزارت کشور، گفت: به نظر من در کشوری مانند ایران امکان شکل‌گیری تشکل صنفی مانند خانه احزاب وجود ندارد، زیرا این‌گونه تشکل‌ها به‌علت وجود استبداد در کشورهای شرقی تشکیل می‌شود تا با هماهنگی صنفی، امور خود را پیش ببرند.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه جایگاه خانه احزاب در قانون مشخص نیست، تصریح کرد: از طرف دیگر به طور معمول احزاب کوچک به‌دنبال تشکیل خانه احزاب هستند تا با استفاده از این امور خود را مطرح و به احزاب بزرگ‌ تر متصل شوند.

بخشایش‌‌اردستانی با اعلام اینکه هم‌اکنون از 238 حزب ثبت شده در کشور تنها چند حزب کارکرد حزبی دارند، گفت: با توجه به آمارها واصله ما به این نتیجه رسیده‌ایم که در کشور اصلا حزب وجود ندارد و احزاب ذکر شده تنها بر روی کاغذ وجود دارند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر شاهد هستیم که احزاب کشور تنها در زمان برگزاری انتخابات فعال می‌شوند که این موضوع با کارکرد اصلی این تشکل‌های سیاسی مغایرت دارد، همچنین به اعتقاد من جامعه ایران هم‌اکنون منسجم است و در صورت تشکیل خانه احزاب این جامعه چند پاره می‌شود.

عضو ناظر مجلس در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، با بیان اینکه احتمال تشکیل خانه احزاب هم‌اکنون در کشور بسیار ضعیف است، افزود:‌ متأسفانه در شرایط کنونی تعداد معدودی از احزاب کشور فعال هستند و حتی با تشکیل تشکل صنفی نمی‌توان این احزاب را مدیریت کرد و در نهایت خانه احزاب مانند گذشته به یک حزب تبدیل شده و کارکرد قانونی و اصلی خود را از دست می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.