چهارشنبه، ۰۲ مهر ۹۳ - ۰۲:۰۱

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بعد از ماه رمضان تاکنون بازار طلا دچار ثبات نسبی بوده اما در 6 ماهه دوم…

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد گفت: بعد از ماه رمضان تاکنون بازار طلا دچار ثبات نسبی بوده اما در 6 ماهه دوم سال پیش‌بینی می‌شود بازار دچار رکود شود.

باقر معبود‌ی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، از مشکلات قانون مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از دلایل اصلی ایجاد رکود در بازار طلا یاد کرد و گفت: زمانی که مشتری ناچار است هفت درصد مالیات پرداخت کند و فروشنده باید هشت درصد مالیات پرداخت کند نه سودی عاید فروشنده می‌شود و نه مشتری از خرید خود احساس رضایت دارد.

وی افزود: طبق توافقات انجام شده، قرار است اصل طلا از شمول مالیات بر ارزش افزوده، حذف و مالیات فقط از مجموع اجرت ساخت و سود دریافت شود. مالیات بر ارزش افزوده نباید به اصل قیمت طلا به عنوان یک کالای سرمایه‌ای تعلق گیرد و در ماده 3 قانون مجلس شورای اسلامی نیز ذکر شده که مالیات بر ارزش افزوده باید از تفاوت بین قیمت خرید و فروش کالا دریافت شود.

معبود‌ی‌نژاد ادامه داد: به طور کلی از اصل طلا سودی عایده فروشنده نمی‌شود بنابراین فقط خدمات طلا باید شامل ارزش مالیات افزوده شود که این امر رونق بیشتر بازار را در پی خواهد داشت. در حال حاضر با توجه به دریافت مالیات بر ارزش افزوده از کل طلا، بازار دچار رکود مطلق شده است.

وی خاطرنشان کرد: با اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده، صادرات طلا و جواهر که در حال حاضر مشکل اصلی این صنعت است نیز حل خواهد شد.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مشهد با بیان اینکه در حال حاضر ما از بازار جهانی طلا بی‌بهره‌ایم، اظهار کرد: در ساخت طلا و مصنوعات آن ابتکار عمل و خلاقیت وجود دارد اما با وجود نوآوری‌های موجود به دلیل مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد صادرات طلا و جواهرات انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر توافقات خوبی با بانک مرکزی به منظور ارزیابی طلا و رفع مشکلات صادرات این کالا انجام شده است، ادامه داد: تاکنون بیشتر بحث ما روی مذاکرات مالیات بر ارزش افزوده بوده است. این قانون در حال حاضر در مرحله تصویب آزمایشی بوده و چنانچه اصلاح و تصویب نهایی شود ما مشکلی نخواهیم داشت و می‌توانیم روی صادرات و واردات طلا تمرکز بیشتری داشته باشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.