دوشنبه، ۲۸ مهر ۹۳ - ۱۱:۳۷

کارشناس برنامه مبارزه با سالک مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیماری سالک یکی از بیماری‌های عفونی و بومی استان خوزستان است که با توجه…

کارشناس برنامه مبارزه با سالک مرکز بهداشت خوزستان گفت: بیماری سالک یکی از بیماری‌های عفونی و بومی استان خوزستان است که با توجه به شرایط اپیدمیولوژیک این بیماری، گاه با طغیان آن روبه‌رو می‌شویم.

شهلا بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خوزستان، اظهار کرد: 87 شهرستان در 17 استان کشور، به بیماری سالک آلوده هستند و انتقال بیماری در آنها فعال است. در خوزستان نیز ناقل بیماری سالک (پشه خاکی) فعال بوده و در بیشتر شهرستان‌های استان احتمال بروز این بیماری وجود دارد.

وی ادامه داد: با وجود ذخایر انگلی (بیماران) در یک منطقه، این بیماری می‌تواند از فرد مبتلا به فرد سالم منتقل شود.

کارشناس برنامه مبارزه با سالک مرکز بهداشت خوزستان عنوان کرد: وجود عوامل ایجادکننده و تشدیدکننده اکولوژیک مانند دستگاه‌های محیط زیست، حاشیه‌نشینی شهرها، مدیریت نامناسب پسماندها، وجود مخازن بیماری و ناقلین آن موجب شده‌اند که امکان بروز بیماری سالک دارای اهمیت دوچندان شده و مورد توجه نظام مراقبت بیماری‌های واگیر قرار گیرد.

بیگدلی افزود: مهم‌ترین راه پیشگیری از ابتلا به سالک، محافظت شخصی و جلوگیری از گزش پشه است. هم‌چنین بهسازی محیط، از بین بردن نخاله‌های ساختمانی و زباله‌ها و مبارزه با جوندگان و سگ‌های ولگرد از مهم‌ترین راهکارها برای جلوگیری از فعالیت ناقل سالک است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.