یکشنبه، ۱۸ خرداد ۹۳ - ۰۳:۴۵

پرویز رضازاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که، طوفان 12 خرداد ماه تهران حدود 120 کیلومتر…

پرویز رضازاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان این که، طوفان 12 خرداد ماه تهران حدود 120 کیلومتر در ساعت سرعت داشته است افزود: طوفان دوم که عصر جمعه هفته گذشته، تهران را در نوردید نیز حدود 90 کیلومتر در ساعت سرعت داشت.

وی یادآور شد: آمارها نشان می دهد طی 64 سال گذشته بیشترین سرعت باد در تهران 97 کیلومتر بر ساعت بوده و شرایط جوی و تحلیل های هواشناسی نشان می دهند دوره برگشت وقوع چنین طوفانی در تهران 200 ساله است.

مشاور رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به ویژگی های هوای بهاری خاطر نشان کرد: از ویژگی های هوای بهاری ناپایداری آن است که معمولا در بعداز ظهرها و اول شب به اوج خود می رسد و ممکن است این ناپایداری هوا در این فصل با وزش باد شدید نیز همراه شود.

رضا زاده یادآور شد: طوفان دومی که عصر جمعه هفته گذشته در تهران به وقوع پیوست در اوایل روز تنها 18 کیلومتر بر ساعت سرعت داشت، اما شدت وزش باد عصر همان روز به حدود 90 کیلومتر بر ساعت افزایش یافت و تحلیل نقشه های هواشناسی نشان می دهند، احتمال رخداد چنین طوفان در تهران هم اکنون به پایین ترین حد خود رسیده است.

وی با بیان این که، انتظار می رود دمای هوای تهران تا روز چهارشنبه هفته جاری حدود سه درجه افزایش و به 37 و یا 38 درجه برسد افزود: با توجه به نقشه پیش یابی و نزدیک شدن به روزهای پایانی فصل بهار، پیش بینی می شود که به تدریج از شدت ناپایداری های هوا در کشور کاسته می شود و دمای هوا نیز در سطح کشور افزایش یابد.

کارشناس سازمان هواشناسی کشور در خصوص وجود گرد و غبار در آسمان تهران نیز گفت: تهران در کنار کویر واقع شده و با وزش باد در این منطقه، فضای پایتخت نیز غبارآلود می شود.

شایان ذکر است؛ در طوفان شدیدی که در 12 خرداد ماه جاری در تهران به وقوع پیوست، پنج شهروند تهرانی کشته شدند و بیش از 30 نفر نیز به علت مصدومیت توسط نیروهای امداد رسانی به مراکز درمانی پایتخت منتقل شدند.

اقتصام(4)1108**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.