پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۰۸

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت:انجام حرکات و ورزش‌های سنگین در ساعات ابتدا و انتهای روز 300 درصد احتمال پارگی دیسک ستون فقرات را…

رئیس انجمن فیزیوتراپی ایران گفت:انجام حرکات و ورزش‌های سنگین در ساعات ابتدا و انتهای روز 300 درصد احتمال پارگی دیسک ستون فقرات را افزایش می‌دهد.

به گزارش فارس، اسماعیل ابراهیمی، رئیس بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن علمی فیزیوتراپی ایران که از 17 تا 19 اردیبهشت ماه سال جاری در هتل المپیک برگزار می شود با اعلام این خبر گفت : از آنجا که در ابتدای روز فشار داخل دیسک بسیار بالا ست، بهتر است قبل از هر گونه فعالیت سنگین و ورزشهای کششی، با راه رفتن ساده و آهسته دویدن ، ظرف نیم ساعت فشار دیسک را پایین بیاوریم.

وی ادامه داد:سپس تمرین ها را شروع کنیم زیرا با یک کشش شدید ، فشار زیادی به غلاف دیسک وارد شده و شانس پارگی و فتق دیسک تا 300 درصد افرایش می یابد.

ابراهیمی ادامه داد: همچنین در انتهای روز نیز که فرد دچار خستگی ناشی از کار روزانه است بهتر است از ورزشهای شدید اجتناب کند زیرا عضلات و بافت های خسته و غیر فعال توانایی کاهش فشارهای وارده بر ستون فقرات و دیسک را نداشته و منجر به آسیب های خطرناک در فرد می شود.

وی همچنین با اشاره به بحث بی حرکتی و ناهنجاریهای ایجاد شده در این زمینه گفت : نشستن طولانی مدت و قرار گرفتن در یک موقعیت ثابت و نامناسب ، منجر به ضعف عضلات و فشار روی مهره ها و اندام مختلف می‌شود که به دنبال آن ناتوانی و ناهنجاری در سیستم عضلانی – اسکلتی فرد ایجاد می شود.

ابراهیمی عنوان کرد: حرکت های تکرار شونده که بدون استراحت انجام می گیرند نیز باعث صدمه ، فشار ، درد و ایجاد اختلال حرکت در سیستم مفصلی ، همچنین عملکرد ناقص غدد و ارگان های داخلی از جمله سیستم قلب و عروق ، تنفس ، اعصاب و سیستم عضلانی _ اسکلتی می شود که در این حالت دستیابی به درمان مناسب در این گونه افراد بسیار سخت و پرهزینه خواهد بود.

وی همچنین تصریح کرد: برای حفظ سلامتی بدن بهتر است که هیچ موقعیت و حرکتی در حالت های نشسته، خوابیده و ایستاده بیش از 17 دقیقه طول نکشد و در فواصل فعالیت های مختلف با تغییر حالت و استراحت دادن به اندام ها فشارهای وارده را کاهش دهیم.

بیست و پنجمین کنگره سالانه انجمن فیزیوتراپی ایران از 17 تا 19 اردیبهشت ماه سال جاری در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.