احداث جاده‌ جدید در اشترانکوه ممنوع

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: احداث جاده‌ جدید در منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه ممنوع است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند در جلسه کارگروه آمایش و محیط زیست لرستان، افزود: با توجه به ضرورت حفظ ذخائر ژنتیکی منطقه اشترانکوه و لزوم حراست از این منطقه، طرحی با رویکرد مدیریتی نوین تهیه شده که بر اساس نتیجه مطالعات و همراهی و همکاری دستگاه‌های اثرگذار در منطقه و جوامع بومی و محلی به سمت اجرایی شدن در این منطقه پیش می‌رود.

وی اظهار کرد: در این طرح مدیریتی وضعیت موجود منطقه و پوشش گیاهی و پراکنش زیستگاه‌های حیات وحش و مساحت و درصد زون‌های محدودیت شدید حفاظتی‌، طبیعت‌گردی گسترده‌، طبیعت‌گردی متمرکز‌، سپر یا بافر و زون احیاء‌، ترمیم و بازسازی زون‌ها تعیین شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه این منطقه نشان‌دهنده مهمترین و آسیب‌پذیرترین ارزش‌های طبیعی محدوده داخل منطقه تحت حفاظت است، تصریح کرد: هرگونه فعالیت انسانی که منجر به دگرگونی ارزش‌های این زون شود ممنوع است.

فتحی بیرانوند اضافه کرد: ایجاد جاده و پیاده‌رو در این زون ممنوع بوده، حضور محیط‌بانان محدود و بدون وسایل نقلیه موتوری‌، حفاظت از تنوع زیستی در این زون بیش‌تر باید از طریق حفظ و نگهداری از اجزای مختلف آن میسر شود.

وی گفت: دست‌کاری در زیستگاه به طور اکید نباید صورت پذیرد، بهترین رویکرد برای حفاظت از این زون بایستی با کمترین دخالت انسانی گرفته و هرگونه مداخله باید بر مبنای یافته‌های پژوهشی و هماهنگی با مدیریت منطقه صورت پذیرد.

فتحی‌بیرانوند با اشاره به این که زون حفاظت بیان‌کننده بیش‌ترین حساسیت‌های اکولوژیک، زیستگاهی و ارزش‌های حفاظتی منطقه است، افزود: بنابراین یکی از مهمترین اهداف مدیریت منطقه حفاظت از این نواحی به معنی حفظ وضع کنونی است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار کرد: از اولویت‌های حفاظتی در این زون به حداقل رساندن دخالت‌ها و مزاحمت‌های انسانی است که بدین منظور دسترسی از طریق جاده‌های موجود مجاز و احداث جاده‌های جدید ممنوع است.

وی با بیان اینکه ورود مردم عادی به این زون با هماهنگی مدیریت منطقه و با تعداد محدود مجاز است، تصریح کرد: دادن علوفه دستی در این زون ممنوع است تا زون حفاظت طبیعی خود را حفظ کند.

انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*