جمعه، ۰۹ آبان ۹۳ - ۰۲:۳۹

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: احداث جاده‌ جدید در منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه ممنوع است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان،…

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: احداث جاده‌ جدید در منطقه حفاظت‌شده اشترانکوه ممنوع است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، مهرداد فتحی بیرانوند در جلسه کارگروه آمایش و محیط زیست لرستان، افزود: با توجه به ضرورت حفظ ذخائر ژنتیکی منطقه اشترانکوه و لزوم حراست از این منطقه، طرحی با رویکرد مدیریتی نوین تهیه شده که بر اساس نتیجه مطالعات و همراهی و همکاری دستگاه‌های اثرگذار در منطقه و جوامع بومی و محلی به سمت اجرایی شدن در این منطقه پیش می‌رود.

وی اظهار کرد: در این طرح مدیریتی وضعیت موجود منطقه و پوشش گیاهی و پراکنش زیستگاه‌های حیات وحش و مساحت و درصد زون‌های محدودیت شدید حفاظتی‌، طبیعت‌گردی گسترده‌، طبیعت‌گردی متمرکز‌، سپر یا بافر و زون احیاء‌، ترمیم و بازسازی زون‌ها تعیین شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه این منطقه نشان‌دهنده مهمترین و آسیب‌پذیرترین ارزش‌های طبیعی محدوده داخل منطقه تحت حفاظت است، تصریح کرد: هرگونه فعالیت انسانی که منجر به دگرگونی ارزش‌های این زون شود ممنوع است.

فتحی بیرانوند اضافه کرد: ایجاد جاده و پیاده‌رو در این زون ممنوع بوده، حضور محیط‌بانان محدود و بدون وسایل نقلیه موتوری‌، حفاظت از تنوع زیستی در این زون بیش‌تر باید از طریق حفظ و نگهداری از اجزای مختلف آن میسر شود.

وی گفت: دست‌کاری در زیستگاه به طور اکید نباید صورت پذیرد، بهترین رویکرد برای حفاظت از این زون بایستی با کمترین دخالت انسانی گرفته و هرگونه مداخله باید بر مبنای یافته‌های پژوهشی و هماهنگی با مدیریت منطقه صورت پذیرد.

فتحی‌بیرانوند با اشاره به این که زون حفاظت بیان‌کننده بیش‌ترین حساسیت‌های اکولوژیک، زیستگاهی و ارزش‌های حفاظتی منطقه است، افزود: بنابراین یکی از مهمترین اهداف مدیریت منطقه حفاظت از این نواحی به معنی حفظ وضع کنونی است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست لرستان اظهار کرد: از اولویت‌های حفاظتی در این زون به حداقل رساندن دخالت‌ها و مزاحمت‌های انسانی است که بدین منظور دسترسی از طریق جاده‌های موجود مجاز و احداث جاده‌های جدید ممنوع است.

وی با بیان اینکه ورود مردم عادی به این زون با هماهنگی مدیریت منطقه و با تعداد محدود مجاز است، تصریح کرد: دادن علوفه دستی در این زون ممنوع است تا زون حفاظت طبیعی خود را حفظ کند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *