جمعه، ۲۰ تیر ۹۳ - ۰۹:۲۹

وی با اشاره به عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه گفت : تغییرات اقلیمی، الگوهای نادرست مصرف آب، توسعه نادرست بخش کشاورزی و…

وی با اشاره به عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه گفت : تغییرات اقلیمی، الگوهای نادرست مصرف آب، توسعه نادرست بخش کشاورزی و عدم استفاده از فاضلاب تصفیه شده در صنعت از مهم‌ترین این عوامل به شمار می آیند.

کلانتری همچنین گفت: 85 درصد از آب تجدیدپذیر در کشور مصرف می‌شود که این وضعیت بسیار بدی است و در بسیاری از شاخص‌های جهانی و بین المللی از این حیث در جایگاه پرخطری قرار داریم.

وی خشک شدن دریاچه را تهدید برای بسیاری موجودات زنده عنوان کرد و گفت: عفونت های حاد دستگاه تنفسی، آسم، عفونت های دستگاه های تنفسی فوقانی، بیماری انسداد دستگاه تنفسی، انواع بیماری های صعب العلاج، بیماری های قلبی و حملات قلبی از نشانه های بیماری این خشکی بر انسان و داشتن تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و طولانی، تسریع در روند ذوب پوشش برفی منطقه، کاهش بارش و افزایش میزان دما و تبخیر و در نتیجه کمبود آب از اثرات خشکی بر روی محیط است.

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه ابا اشاره به اینکه امیدواری زیادی به احیای دریاچه ارومیه در بازه زمانی 10 ساله داریم گفت: احیای دریاچه ارومیه در حوضه ای با مصرف منابع آب ناپایدار غیر ممکن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.