چهارشنبه، ۰۳ آبان ۹۶ - ۱۰:۲۵
اختاپوس‌

اختاپوس‌ ها آبزیانی مرمزو با خصوصیات عجیب و غریب و ساکن اقیانوس‌ ها هستند که هشت پا ، سر بزرگ کیسه مانند و…

اختاپوس‌ ها آبزیانی مرمزو با خصوصیات عجیب و غریب و ساکن اقیانوس‌ ها هستند که هشت پا ، سر بزرگ کیسه مانند و چشم‌هایی درشت دارند. هشت پایان دارای سه قلب هستند و خون آن ها آبی رنگ است و برای فرار از شکارچیان جوهر سیاه رنگی از خود ترشح می‌کنند. برای آشنایی با این آبزی بامزه با ما همراه شوید.

اختاپوس ها از نظر خلقت بسیار عجیب و پیچیده هستند و آزمایش دی ان ای ، دانشمندان را به این نتیجه رسانده که اختاپوس ها موجود زمینی نیست. و حالا به گفته محققان ، هشت پایان از جانوران باهوش ساکن دریا هستند که  289 گونه دارند.

دو سوم از سلول‌ های عصبی هشت پا بجای سر در پاهای آن قرار دارد. این بدان معناست که اختاپوس ها می‌توانند به وسیله یک پا بر روی جستجوی غذا در غار تمرکز کند، در حالی‌که پای دیگر تلاش می‌کند یک صدف را شکسته و یا باز کنند.

جالب است بدانید که اکثر آن ها اسکلت داخلی یا پوسته محافظ ندارند. بدن آن ها نرم است و به همین دلیل آن ها این توانایی را می‌دهد که به شکاف‌ ها و ترک‌ های کوچک نفوذ کنند.

اختاپوس‌ ها دارای آرواره‌های قدرتمند و بزاق سمی هستند و همه آن ها نیز توانایی تغییر رنگ بدن را دارند و در عرض چند ثانیه می‌توانند خود را به رنگ محیط؛ آبی، خاکستری، صورتی، قهوه‌ای یا سبز روشن در آورند. همچنین اختاپوس‌ ها دارای سه قلب هستند، دو قلب برای خون‌ رسانی به آبشش‌ ها و یکی برای سایر قسمت‌های بدن.

اختاپوس‌

رنگ آبی خون اختاپوس‌ ها به دلیل داشتن پروتئین hemocyanin  است که دارای مس می‌باشد. همچنین برخی از آن ها می‌توانند بدن خود را شبیه جانوران خطرناکتر دریایی مانند مارماهی و شیر ماهی پیچ وخم دهند.

اختاپوس‌ ها آبزیانیگوشتخوار هستند و وعده‌ های غذایی آن ها می‌تواند شامل صدف، میگو، خرچنگ دریایی، ماهی، کوسه‌ها و پرندگان باشد و البته دشمن اصلی آن ها کوسه‌ ها، دلفین‌ها و مارماهی‌ های بزرگ هستند و مهمتر از همه این که اختاپوس‌ها حس بینایی خوبی دارند اما ناشنوا هستند.

اختاپوس‌ها به اندازه‌های مختلفی هستند که کوچکترین آن ها Octopopus wolfi است که کمتر از یک اینچ 2.5سانتیمتر طول دارد و وزن آن کمتر از یک گرم است.

هنگامی که این موجودات شنا می‌کنند اندامی که خون را به قسمت‌های مختلف بدن آ ها می‌رساند، از کار می‌ایستد که این موضوع باعث خسته شدن آن ها می‌شود و به همین دلیل است هشت‌پایان ترجیح می‌دهند آهسته بخزند تا اینکه شنا کنند.

5 دیدگاه برای “اختاپوس‌ ها آبزیانی مرمزو با خصوصیات عجیب و غریب و جالب ؟”

 1. فروزان گفت:

  سه تاقلب 😳

 2. اشكان گفت:

  یاد فیلمی که زنده زنده هشت پا میخوردن افتادم 😐😐

 3. ناهيد گفت:

  درکل موجوده چندشی هستش😐

 4. فائزه گفت:

  چطوری اینو میخورن😐

 5. سوران گفت:

  دلیل اینکه سه تا قلب داره چیه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.