دوشنبه، ۲۶ مرداد ۹۴ - ۰۸:۳۱

میهن پست – قبل از اینکه از به خبر منتشر شده در رسانه مبنی بر ادعای دانشمندان بر فرا زمینی بودن اختاپوس بپردازیم،…

میهن پست – قبل از اینکه از به خبر منتشر شده در رسانه مبنی بر ادعای دانشمندان بر فرا زمینی بودن اختاپوس بپردازیم، بد نیست که بدانید هَشت‌پا یا اُختاپوس یک جانور آبزی از رده سرپایان است که در بخش‌های گوناگونی از اقیانوس‌های جهان، به‌ویژه در آب‌سنگ‌های مرجانی زندگی که تاکنون ۳۰۰ گونه از این آبزی عجیب و دیدنی شناسایی و این تعداد، یک‌سوم از تمامی گونه‌های سرپایان را تشکیل می‌دهد.

وحالا دانشمندان کشف کردند که اختاپوس از نظر خلقت بسیار عجیب و پیچیده است و آزمایش دی ان ای، دانشمندان را به این نتیجه رسانده که این موجود زمینی نیست.

برای اثبات این ادعا آزمایش اولین توالی ژنوم اختاپوس ها نشان می دهد که این موجودات با سایر حیوانات زمینی کاملا متفاوت هستند و ژنوم های بسیار پیچیده ای در مقایسه با پروتئین ژن های کد گذاری شده که بالغ بر ۳۳ هزار ژن هستند، دارا می باشند و تعداد ژنوم هایشان نیز از ژنوم های انسان بیشتر است.

[box type=”success” align=”” class=”” width=””]هشت‌پاها دارای هشت بازو هستند که بر روی آن‌ها دو ردیف کلاهک مکنده وجود دارد. بر خلاف بیشتر سرپایان، هشت‌پاها تقریباً هیچ اسکلت درونی ندارند و بدنشان کاملاً نرم است. آن‌ها نه مانند ناتیلوس صدف بیرونی دارند و نه مانند سرپاور (ماهی مرکب) استخوان درونی دارند. یک منقار، شبیه به منقار طوطی، تنها قسمت سفت در بدن هشت‌پاها است. این منقار به هشت‌پا توانایی رفتن به لای شکاف‌های باریک بین صخره‌های زیرآبی به هنگام گریختن از دست مارماهی موری و دیگر ماهیان شکارچی را می‌دهد.هشت پاها در دو نوع سمی و غیر سمی هستند. وسیله شکاری هشت پا معمولا سمومی است که از بدن خود خارج می کند.[/box]

با توجه به حدث و گمان ها در خصوص واقعی بودن این مطالعه پژوهشگر آمریکایی “کلیفتون راجسدال” از دانشگاه شیکاگو نیز در این زمینه می گوید: اختاپوس با داشتن ۸ بازویی که توان گرفتن هر چیزی را دارد و مغز بزرگ و هوشی که توانایی حل مشکلات را دارد با سایر حیوانات از جمله تیره حلزونی ها کاملا متفاوت است.

این در حالی است که “مارنین ولز” حیوان شناس انگلیسی نیز پیش از مرگش گفته بود که اختاپوس یک موجود فضایی است و حالا پژوهش های اخیر دانشمندان پس از بررسی توالی ژنوم اختاپوس اظهارات او را تقویت می کند.

اختاپوس موجود فرازمینی

اختاپوس موجود فرازمینی

لازم است بدانید که اختاپوس ها در همه اقیانوس های جهان و در تمامی عمق ها زندگی می کنند و مجموعه خصوصیاتی که دارند رفتار موجودات فضایی در فیلم های تخیلی را به ذهن متبادر می کنند، از جمله داشتن بازوهای مکنده و پرقدرت، توانایی جابجایی زیاد، چشم های شبیه به دوربین و حساس در برابر نور پلاریزه، سیستم های استتار پیشرفته که امکان تغییر رنگ و کلیشه را به او می دهد و سیستم دفع در حال حرکت.

داشتن ۳ قلب و توانایی عجیب در ترمیم بازوهای قطع شده نیز از دیگر خصوصیات عجیب این حیوان بوده و دانشمندان تخمین می زنند که ژنوم اختاپوس شامل ۲ و هفت دهم میلیارد جفت دی ان ای باشد.

منبع: العالم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *