شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۵ - ۰۳:۵۴
اختراع کوچک ترین موتور جهان برای تامین انرژی ربات های میکروسکوپی

تامین انرژی ریزربات ها یا همان ربات های میکروسکوپی برای محققان همیشه دردسر ساز بوده و این مسئله در حقیقت عاملی است تا…

تامین انرژی ریزربات ها یا همان ربات های میکروسکوپی برای محققان همیشه دردسر ساز بوده و این مسئله در حقیقت عاملی است تا این گونه ربات ها در فضای واقعی  بدون کاربرد باشند .اما اختراع کوچک ترین موتور دنیا برای تامین انرژی لازم برای به حرکت در آوردن این ربات ها قطعا می تواند این مشکل را رفع نماید در ادامه با میهن پست همراه باشید.

در این میان امروزه با پیشرفت علم نانو محققان در حال ساخت ابزار و دستگاه های بسیار کوچک هستند . دستگاه هایی که با چشم غیر مسلح  غیر قابل مشاهده اند و حتی برای تماشای آنها باید از میکروسکوپ های بسیار  قدرتمندی استفاده کرد.

جالب است بدانید ربات های میکروسکوپی بر خلاف ظاهر بسیار ریز و کوچکشان برای به حرکت در آمدن به انرژی بسیار زیادی احتیاج دارند به این خاطر که آنها در ابعاد نانو هستند و با فناوری نانو ساخته می شوند . در ابعاد نانو ویسکوزیته مایعات بالاتر می رود ویسکوزیته در حقیقت میزان لزج بودن مایعات است .

researchers build the world

اما حالا دانشمندانی از دانشگاه کمبریج توانسته اند موتور پر قدرتی را بسازند که بتواند نیروی مورد نیاز برای به حرکت درآوردن ربات های میکروسکوپی را تامین کند .

این موتور کوچک از طریق انبساط و انقباض ذرات طلا با قطر ۶۰ نانومتر انرژی ربات ها را  تامین می کنند به این صورت که ذرات طلا توسط ژل های پلیمری به هم متصل می شوند . ژل های پلیمری نسبت به حرارت واکنش نشان می دهند و آب را از درون خود دفع می کنند زمانی که آب از داخل ژل پلیمری خارج شد ذرات طلا فشرده خواهند شد پس از سرد شدن ژل های پلیمری ، دوباره آب به ژل ها جذب می شود و این مجموعه دوباره منبسط می شود این عملیات در این موتور باعث تامین انرژی می شود.

دانشمندان سازنده این موتور جدید اعلام کرده اند که  این اختراع بیش از ۱۰۰ برابر قدرتمند تر و بهتر  از نمونه های پیشین عمل می کند .

[highlight]منبع :cam.ac.uk[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *