شنبه، ۲۹ شهریور ۹۳ - ۰۳:۳۷

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از پیگیری برای اختصاص 5 درصد از درآمد ناشی از فروش برق و آب سدهای…

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از پیگیری برای اختصاص 5 درصد از درآمد ناشی از فروش برق و آب سدهای برقابی حوزه کارون برای انجام فعالیت آبخیزداری به استان‌های حوزه آبخیز کارون بزرگ خبر داد.

خسرو عبدالهی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه چهارمحال و بختیاری- اظهارکرد: حوزه کارون بزرگ با وسعتی حدود 66 هزار کیلومتر مربع از خاک ایران را در بر گرفته است.

وی افزود: این حوزه با بارندگی نسبتاً مساعد که در نقاطی بارش سالانه آن تا 1200 میلیمتر هم می‌رسد، سرچشمه رودخانه بزرگ کارون و چندین رودخانه در بالادست مثل خرسان، بازفت، ونک، ارمند، رودبار، رود زالکی و رود بختیاری است.

عبدالهی گفت: سالانه چندین میلیارد مترمکعب آورد آب این رودخانه‎ها بوده و محل سرمایه گذاری‌های عظیمی همچون صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و بزرگترین سدهای برقابی کشور همچون سدهای شهید عباسپور، مسجدسلیمان، دز، کارون 3 و کارون 4 است.

به گفته وی، سالانه حداقل 6500 مگاوات برق از این سدهای برق آبی تولید می‌شود، این در حالی است که حداقل 12 سد بزرگ دیگر در دست مطالعه و یا ساخت است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اظهارکرد: کارون علاوه بر اینکه اراضی، باغات و سکونتگاه‌های مسیر خود در پایین دست این حوزه تا دشت خوزستان را سیراب می‎کند، از طریق تونل‌های اول و دوم کوهرنگ و تونل در حال احداث کوهرنگ 3 حجم قابل توجهی آب را از این حوزه به زاینده رود و در نهایت به مناطق کویری و مرکزی ایران روانه می­‌کند و می‌توان گفت رونق این مناطق به حوزه کارون وابسته است.

حوزه آبخیز کارون، حوزه­ ای آسیب پذیر است

عبدالهی خاطرنشان کرد: قسمت اعظم حوزه آبخیز کارون بزرگ شامل کوهستان‌ها و سطوح پر شیب و قسمت اعظم بارندگی آن متمرکز بر فصول سرد سال است، این شرایط طبیعی، این منطقه را حوزه­ ای آسیب پذیر کرده است.

وی افزود: همچنین چرای بیش از حد و غیراصولی دام در مراتع، کشاورزی غیراصولی و تغییر کاربری اراضی که عموماً برای از بین بردن پوشش گیاهان طبیعی و کاهش نفوذ باران در خاک و افزایش رواناب شده باعث ایجاد فرسایش بیش از 20 تن در هکتار در سال شده است.

به گفته عبدالهی، با این شرایط سالانه میلیون‌ها تن رسوب وارد مخازن سدهای رودخانه کارون شده و خسارت سالیانه‌ای حدود 8609 میلیارد ریال بر تأسیسات سدها کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با این حال متاسفانه این سدها صرفاً بر اساس تفکر بهره­ برداری از منابع آب این حوزه ساخته شده‌اند و به پایداری تولید آب در این حوزه و حفظ و حراست از منابع آب و خاک آن پرداخته نشده است، بنابراین اگر به عملیات آبخیزداری و مدیریت یکپارچه این منطقه توجه نشود، وضع از این بدتر شده و ضمن خارج شدن این سدها از حالت انتفاع، تغذیه طبیعی چشمه­‌ها نیز با مشکل مواجه شده و با سیلاب­‌های عظیمی در این منطقه روبرو خواهیم شد که خسارات آن گاهی غیرقابل جبران خواهد بود.

اختصاص 5 درصد از درآمدهای سدهای کارون زمینه ساز غلبه بر مشکلات این حوزه است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: درصورتی که حداقل 5 درصد از درآمدهای سالانه سدهای برقابی حوزه کارون برای انجام فعالیت‌های آبخیزداری و مدیریت جامع حوزه آبخیز کارون مد نظر گرفته شود رشد مناسبی در اعتبارات فعلی این حوزه ایجاد خواهد شد که محاسبات اولیه آن نشان می‌دهد در یک بازه 20 ساله می‌توان مدیریت یکپارچه حوزه آبخیز را در سطح حوزه کارون اجرا کرد و بر بسیاری از مشکلات کنونی این حوزه غلبه کرد.

عبدالهی خاطرنشان کرد: در همین راستا اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری اقدام به تهیه طرحی با عنوان «اختصاص 5 درصد از درآمد ناشی از فروش برق و آب سدهای برقابی حوزه کارون برای انجام فعالیت آبخیزداری به استان‌های حوزه آبخیز کارون بزرگ» کرده است که با طی جلسات و مکاتبات متعدد با نمایندگان مجلس شواری اسلامی آن حوزه در حال پیگیری است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *