سه شنبه، ۰۳ تیر ۹۳ - ۰۷:۲۱

به گزارش ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، ولی الله افخمی با اشاره به برگزاری نخستین جلسه شورای عالی صادرات در سال 93…

به گزارش ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، ولی الله افخمی با اشاره به برگزاری نخستین جلسه شورای عالی صادرات در سال 93 ، پرداخت جوایز صادراتی را از جمله موارد طرح شده در این جلسه برشمرد و افزود: با نهایی شدن این طرح در هیات دولت، مشوق های صادراتی پرداخت می شود.

وی با اعلام موافقت شورا در پرداخت 100 میلیارد تومان مشوق صادراتی افزود: پیش بینی اعتبار لازم در بودجه سال 94 برای اعطای جوایز صادراتی، معادل شش درصد ارزش صادرات خدمات فنی ـ مهندسی و چهار درصد ارزش صدور مصنوعات صنعتی، مورد موافقت اعضا قرار گرفت.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران با اعلام موافقت شورای عالی صادرات در رفع موانع صادراتی گفت: با اقدامات آتی، فرایندهای صادراتی روان تر و آسان تر می شود.

** رفع محدودیت از صادرات کالا

افخمی افزود: ایجاد محدودیت در صادرات کالا برخلاف قانون برنامه پنجم توسعه است و در این جلسه، رفع محدودیت از صادرات کالاهای صنعتی که ارز یارانه ای دریافت نمی کنند، مطرح و بررسی بیشتر این مسئله، به هیات دولت واگذار شد.

** صدور ضمانت نامه بانکی برای صادرکنندگان

رییس سازمان توسعه تجارت، مشکلات صدور ضمانت نامه بانکی برای صادرکنندگان خدمات فنی – مهندسی را از دیگر موارد مطرح شده در شورای عالی صادرات عنوان کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد برای تسهیل صدور ضمانت نامه های بانکی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، وزیر راه و شهرسازی و روسای بانک مرکزی، بانک توسعه صادرات و صندوق توسعه ملی، جلسه ای تشکیل و راهکارهای ایشان، ظرف مدت یک ماه به هیات وزیران ارائه شود.

** مجوز خروج موقت ماشین آلات برای اجرای طرح های عمرانی

افخمی همچنین مشکلات طرح خروج موقت ماشین آلات عمرانی جهت اجرای پروژ ه های فنی ـ مهندسی در خارج از کشور را مورد دیگر مطرح شده در این جلسه خواند که با موافقت اعضا، صدور مجوز به کمیته ماده 19 واگذار شد.

** حقوق ورودی مواد اولیه کالاهای صادراتی

افخمی سپس گفت: در جلسه شورای عالی صادرات، تخصیص 60 میلیارد تومان اعتبار از سوی وزارت اقتصاد و دارایی به گمرک، برای تامین حقوق ورودی مواد اولیه به کار رفته در کالای صادراتی مورد بحث قرار گرفت و بررسی های بیشتر در این خصوص به معاونت راهبردی رییس جمهور، وزارت صنعت، معدن و تجارت، و وزارت اقتصاد و دارایی ارجاع داده شد.

** حذف فرایند اخذ گواهی استانداردبرای صدور کالا

به گفته افخمی، حذف فرایند دریافت گواهی استاندارد از کالاهایی که دارای نشان استاندارد هستند و صادرات بدون مانع این قبیل کالاها و افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات معادل ریالی 1.5 میلیارد دلار، از جمله پیشنهادات مورد موافقت در جلسه شورای عالی صادرات بود.

اقتصام (1) ** 1574**1594

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.