چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۹:۱۲

به گزارش خبرنگار مهر، علی بخشی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران به تغییر رویکرد صندوق مهر امام رضا (ع) در رابطه با پرداخت…

به گزارش خبرنگار مهر، علی بخشی شامگاه چهارشنبه در جمع خبرنگاران به تغییر رویکرد صندوق مهر امام رضا (ع) در رابطه با پرداخت تسهیلات نسبت به سنوات گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: تسهیلات این صندوق در سال های گذشته به طرح های خرد خود اشتغالی تعلق می گرفت اما امسال مطابق تصمیمات اتخاذ شده به طرح های گروهی خانگی بیشتر تسهیلات داده می شود.

وی بیان داشت: طی امسال 20 میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت به طرحهای مشاغل خانگی به استان اختصاص یافته است.

وی افزود: صندوق مهر امام رضا(ع) تنها طرح های خوشه، طرح های پشتیبان، زنجیره های تولید و طرح های برند محصولات ایرانی را برای دادن تسهیلات می پذیرد و به دیگر طرح های خود اشتغالی تسهیلات داده نمی شود.

مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) استان لرستان میزان تسهیلات طرح های خانگی را تا سقف 100 میلیون تومان برشمرد و عنوان کرد: این تسهیلات از نوع قرض الحسنه با سود چهار درصد است.

بخشی اضافه کرد: تعریفی که ما از خوشه داریم ممکن است با تعاریف دستگاه های دیگر متفاوت باشد بنابراین لازم است دستگاه هایی که در حوزه خوشه، پشتیبان، برند محصولات ایرانی و زنجیره های تولید طرحی دارند اطلاعات طرح ها را در اختیار ما قرار داده و در نهایت به طرح هایی که با شرایط، ضوابط و اعتبارات صندوق مهر امام رضا (ع) مطابقت داشته باشند تسهیلات تعلق خواهد گرفت.

وی بیان داشت: طرح هایی مانند خیاطی، قالیبافی، صنایع دستی، تولید محصولات کشاورزی مانند تهیه گل، پرورش قارچ، پرورش زنبور عسل و .. در قالب طرح پشتیبان و طرح خوشه می گنجند که در این طرح ها یک نفر به عنوان پشتیبان و راهنما اجرای تمام امور را در دست گرفته و افرادی را در زیرمجموعه خود پشتیبانی می کند.

مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) استان لرستان به مزایای استفاده از طرح های گروهی خانگی اشاره کرد و گفت: برای اجرای این طرح ها دیگر لازم نیست فرد پشتیبان اقدام به تهیه کارگاه کند و علاوه بر بالا رفتن راندمان کار اشتغال زیرمجموعه در منازل باعث عدم پرداخت هزینه هایی مانند بیمه، برق، آب، گاز و .. می شود.

بخشی با بیان اینکه دستورالعمل این طرح از اوایل شهریور ماه امسال مطرح شده است اظهار داشت: برای این منظور از 20 طرح پشتیبان مانند طرح سبزی خشک کنی، طرح خیاطی، طرح قالیبافی، طرح کیف دورزی  و … در استان بازدید بعمل آورده ایم.

وی تاکید کرد: در اجرای این طرح ها و اطمینان از اشتغال ایجاد شده از آن ها به نظارت بیشتری نیاز است چرا که تجربه سال های گذشته در مورد طرح های خود اشتغالزایی نشان می دهد سوء استفاده هایی از تسهیلات مربوطه صورت گرفته است.

مدیر عامل صندوق مهر امام رضا(ع) استان لرستان افزود: با توجه به وجود بیکاری فراوان در لرستان اجرای این طرح ها می تواند برای ایجاد اشتغال بسیار مناسب باشد لذا باید روی آن کارهای اساسی صورت گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.