شنبه، ۲۵ مرداد ۹۳ - ۰۷:۲۸

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: اختلافات حاد خانوادگی و طلاق و خشونت‌های خانگی (کودک‌ آزاری، همسرآزاری و …) مهم‌ترین علل…

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: اختلافات حاد خانوادگی و طلاق و خشونت‌های خانگی (کودک‌ آزاری، همسرآزاری و …) مهم‌ترین علل مراجعه یا تماس با اورژانس اجتماعی است.

مهدی غیور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، با اشاره به راه‌اندازی مرکز مداخله در بحران‌های فردی، خانوادگی و اجتماعی با هدف کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارایه خدمات تخصصی به گروه هدف(زنان و دختران در معرض آسیب و آسیب‌ دیده اجتماعی) در سال 1378 در شهر اصفهان، اظهارکرد: با توجه به گسترش دامنه خدمات اورژانس اجتماعی در سطح کشور، در سال 1392 آیین‌ نامه فوریت‌های اجتماعی به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به استناد اصل 138 قانون جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید.

وی افزود: در سال 92 نوع خدمات اورژانس تغییر کرد. پیش از این خدمات در پایگاه‌ها صورت می‌گرفت اما اخیراَ در محل حضور می‌یابیم و خدمات را ارایه می‌دهیم.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان در خصوص روش‌های برقراری ارتباط و طرح درخواست مراجعان اورژانس اجتماعی گفت: این امر به دو صورت انجام می‌شود؛ یکی واحد سیار که در محل حاضر می‌شوند و دیگری خط تلفن 123 که 24 ساعته در دسترس است.

غیور خاطرنشان کرد: ورودی‌های اورژانس سه دسته است؛ خودمعرف‌ها، یعنی افرادی که خودشان از طریق مراکز ثابت، پایگاه‌های سلامت، ماشین‌های اورژانس و یا به اورژانس اجتماعی (واقع در خیابان مصلی) و …. مراجعه می‌کنند. دسته دوم مواردی که ما در آن‌ها مداخه به موقع می‌کنیم و دسته سوم مواردی که از سوی مقامات قضایی به ما معرفی می‌شوند مانند طلاق.

وی ادامه داد: در حال حاضر اورژانس اجتماعی در شهرستان‌های اصفهان، کاشان، شاهین‌شهر، فلاورجان، خمینی‌شهر، زرین‌شهر، مبارکه، شهرضا، نجف‌آباد، گلپایگان، آران و بیدگل و دولت‌آباد، دایر و در حال فعالیت است.

افزایش تعداد خودمعرف‌ها از طریق تماس تلفنی

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به افزایش تعداد مراجعان خودمعرف، اظهارکرد: مراجعه تلفنی، بیشتر از سوی مردم پذیرفته شده و تماس‌های تلفنی آمار بالاتری را به خود اختصاص داده است و حاصل تشکیل جلسات منظم و تدوین شده در جهت آشنایی با فعالیت‌های اورژانس اجتماعی در کارگروه اجتماعی استان، انجام مصاحبه‌های رسانه‌ای در خصوص معرفی برنامه‌های فوریت‌های اجتماعی، معرفی مراکز از طریق صدا و سیما، تهیه پنفلت، بروشور و بنر در راستای معرفی برنامه‌های فوریت‌های اجتماعی، و تشکیل جلسات بین بخشی (دادگستری، کمیته امداد، نیروی انتظامی، و …) در جهت هم‌افزایی و مشارکت است.

غیور با بیان اینکه ماشین‌های سیار در مناطق آسیب‌پذیر مانند ورزنه مستقر هستند، گفت: تعداد بیشتر تماس‌های تلفنی، تردد بیشتر، میزان بالای اعتیاد و … ملاک‌های برای تشخیص مناطق آسیب‌پذیر است.

وی در خصوص میزان آزادی عمل اورژانس در ارایه خدمات به مراجعان، تصریح کرد: اگر اطرافیان فرد آسیب‌دیده اجازه ورود ندهند، می¬توانیم با حکم قضایی وارد محل شویم و حتی اگر فرد نیازی به بیمارستان نداشته باشد، می‌توانیم در صورت صدور دستور قضایی، وی را به مراکز آسیب‌های اجتماعی بهزیستی منتقل کنیم.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با بیان اینکه بیشترین تلاش اورژانس، بازگرداندن سریع فرد به کانون خانواده است، در خصوص نحوه اطمینان اورژانس از آمادگی خانواده و امنیت آن، توضیح داد: امنیت محیط خانواده را با دادن مشاوره به پدر، مادر یا همسر تامین می‌کنیم و اگر امکان بازگشت به خانواده وجود نداشته باشد، حداکثر 20 روز فرد آسیب‌دیده را در خانه‌های مهر که مربوط به نگهداری از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست است، نگه می‌داریم و آن‌ها تحت خدمات روان‌شناختی قرار می‌دهیم.

غیور با اشاره به تعیین مصادیق آزار در دستورالعمل اورژانس، اظهار کرد: انواع آزار جسمی، روانی و جنسی در این حوزه قرار می‌گیرند مانند زمانی که درگیری در خانواده اتفاق می‌افتد و امکان ادامه در کنار هم بودن برایشان وجود نداشته باشد.

وی در خصوص شرایط مورد نیاز برای فعالیت به عنوان کارشناس در اورژانس اجتماعی، اظهار کرد: سعی کرده‌ایم افراد مشغول شده در اورژانس حداقل مدرک کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی داشته و نیروی رسمی سازمان باشند، و تجربه عملی و مرتبط در این زمینه داشته باشند.

سرپرست معاونت امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان افزود: سوابق افراد، میزان پرونده‌های حل شده توسط آنها و همچنین بررسی تصادفی پرونده‌ها ملاک توانمندی کارشناسان است.

غیور با بیان اینکه تاکنون دستورالعملی مبنی بر اجازه تفویض انجام فعالیت‌های اورژانس به سازمان‌های مردم نهاد دریافت نشده است، اضافه کرد: گاهی حل تعارض‌های ارجاعی به اورژانس، به کلینیک‌های خصوصی مددکاری که با اخذ مجوز از سازمان بهزیستی دایر شده‌اند، سپرده می‌شود.

وی افزود: اورژانس اجتماعی به واسطه نوع فعالیت‌هایش کمتر امکان تبلیغ دارد اما خود ماشین‌های سیار به نوعی تبلیغ به شمار می‌روند، در ضمن اینکه اورژانس درصدد است تا با امضای تفاهم‌نامه با دیگر نهادها حوزه فعالیت‌هایش را گسترش داده و مردم را بیشتر با خدماتش آشنا کند. به طور مثال اورژانس درصدد است تا با امضای تفاهم‌نامه با نیروی انتظامی برای مجرمین پرونده روان‌کاوی تشکیل دهد.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان با اشاره به رابطه معکوس میان آسیب‌های اجتماعی و فعالیت‌های اورژانس اجتماعی، تصریح کرد: فعالیت‌های اورژانس اجتماعی یک فعالیت درست، به موقع، و نتیجه‌بخش است اما اکنون امکان ارایه ارزیابی درصد موفقیت این نهاد وجود ندارد.

غیور با اشاره به دستورکار مبنی بر بررسی آسیب‌های جدید، اظهار کرد: تمام پرونده‌های اورژانس پایش شده، آمار آن¬ها توسط افراد مشغول تهیه می‌شود و سپس علت‌یابی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به تلفن‌ها می‌توان پی برد که چه اتفاقی، در چه نقاطی و به چه میزان رخ داده است و با تکیه بر این داده‌ها بهزیستی آماده برخورد با مسایل بوده و حتی کلاس‌های بازآموزی نیز برای روان‌شناسان برگزار می‌کنیم.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان خاطر نشان کرد: اورژانس اجتماعی به طور مستقیم به کارگروه اجتماعی استانداری پاسخ می‌دهد و همکاری‌های بسیار زیاد با نیروی انتظامی دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *