جمعه، ۲۶ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۱۲

به گزارش خبرنگار ایرنا از شهرستان سرباز، دو طایفه ˈحسین زهی و ایران دوستˈ که از 9 سال پیش با یکدیگر اختلاف و…

به گزارش خبرنگار ایرنا از شهرستان سرباز، دو طایفه ˈحسین زهی و ایران دوستˈ که از 9 سال پیش با یکدیگر اختلاف و درگیری داشته و این اختلافات منجر به قتل 18 نفر از دو طرف شده بود، با تلاش و همت روحانیون، معتمدان، اعضای شورای تامین و شورای حل اختلاف طی مراسمی روز پنجشنبه در روستای ˈگونگانˈ شهرستان سرباز صلح و آشتی کردند.

در این آیین که محمد سعید اربابی نماینده مردم ایرانشهر و سرباز در مجلس شورای اسلامی، مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی مدیر حوزه علمیه دارالعلوم و امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان، فرماندار، معتمدان و ریش سفیدان شهرستان سرباز و شش هزار نفر از قشرها و اقوام مختلف اهل سنت و بلوچ منطقه حضور داشتند، معتمدان دو طایفه پس از بخشش حقوق یکدیگر سوگند یادکردند که صلح پایدار را رعایت کرده و چنانچه با مشکل و اختلافی رو به رو شدند از طریق مراجع قانونی حل و فصل کنند.

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان طی سخنانی در این مراسم با تاکید بر حفظ وحدت میان اقوام و طوایف استان گفت: دشمنان همواره در تلاش برای ایجاد اختلاف و جلوگیری از توسعه و پیشرفت منطقه هستند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی با دعوت عموم مردم بویژه اقوام و طوایف اهل سنت و بلوچ سیستان و بلوچستان به زندگی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر اظهار داشت: توسعه استان در گرو امنیت است و امنیت نیز با وحدت و دوستی محقق می شود و نتیجه آن نیز فراهم شدن زمینه توسعه و پیشرفت منطقه خواهد بود.

وی بیان کرد: سفر رییس جمهور و نگاه ویژه دولت تدبیر و امید به این استان و سیاست های توسعه ای استاندار روزنه امید برای توسعه و آبادانی منطقه را ایجاد کرده و مردم سیستان و بلوچستان نیز باید با حمایت از برنامه های دولت و حضور در صحنه و سرمایه گذاری در بخش تولید به عمران و آبادانی منطقه و ایجاد اشتغال و رفاه عمومی کمک کنند.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز و دلگان در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین گفت: اقوام و طوایف باید با صلح و وحدت در کنار یکدیگر برای توسعه و پیشرفت این شهرستان به کمک نظام جمهوری اسلامی بشتابند.

محمد سعید اربابی اظهار داشت: اختلاف و درگیری موجب ناامنی و فرار سرمایه ها و عدم جذب نیروهای متخصص می شود به همین سبب باید قشرهای مختلف مردم هر منطقه با وحدت و همبستگی به برقراری امنیت پایدار و پیشرفت و آبادانی منطقه خود کمک کنند.

وی بیان کرد: دولت تدبیر و امید برای عمران و آبادانی سیستان و بلوچستان همت کرده است و باید مردم به یاری آن بشتابند و از برنامه های دولت حمایت کنند.

شهر راسک مرکز شهرستان سرباز در 498 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده است.

صلح این دوطایفه موجب خرسندی مردم شهرستان سرباز شد زیرا اختلافات و درگیریهای 9 ساله طایفه های ایران دوست و حسین زهی امنیت منطقه را تحت تاثیر قرار داده بود.

به گزارش ایرنا، همچنین دو طایفه ˈکهرازهی و شعلی برˈ پس از چهار ماه اختلاف و دو مجروح روز پنجشنبه طی مراسمی در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در زاهدان صلح و آشتی کردند.

حسین قاسمی مدیر قبایل و طوایف نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: این اختلاف که سابقه چهار ماهه با دو زخمی دارد، با تلاش این نهاد و معتمدان و ریش سفیدان پس از تحویل مجرمان از سوی بزرگان طایفه کهرازهی و خویشتنداری طایفه شعلی بر از اقدامات خودسرانه، پس از برگزاری 20 نشست امروز به صلح و سازش منجر شد. ک/2

7306 / 653

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *