پنجشنبه، ۰۴ اردیبهشت ۹۳ - ۰۷:۱۳

به گزارش ایرنا، مجمع نمایندگان استان لرستان بتازگی در نامه ای به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، اعلام کرد که عدم…

به گزارش ایرنا، مجمع نمایندگان استان لرستان بتازگی در نامه ای به حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، اعلام کرد که عدم همکاری بانک سپه در پرداخت تسهیلات مربوط به طرح سیمان خرم آباد، منجر به بلاتکلیفی این طرح شده است.

در نامه مجمع نمایندگان استان لرستان به روحانی، آمده است: با گذشت هفت سال از شروع طرح سیمان خرم آباد که می توانست نقش مهمی در رونق اقتصادی استان محروم لرستان داشته باشد، این طرح به دلیل عدم همکاری بانک عامل در پرداخت تسهیلات ارزی و خرید ماشین آلات به حالت رکود درآمده است.

در پاسخ به این نامه، سهامداران این شرکت اعلام کردند که بانک سپه علیرغم میل و رغبت کارشناسی و اعتقاد مدیرعامل وقت، تنها بخاطر اعمال نفوذ و فشارهای مقامات غیرمرتبط با نظام بانکی مجبور به ایجاد تعهد و پرداخت تسهیلات ارزی از محل حساب ذخیره ارزی هم ارز ریالی به ارزش حدود 850 میلیارد ریال شد.

در بخش دیگری از این نامه تاکید شده، لازمه پذیره نویسی یک شرکت سهامی عام رعایت الزامات قانونی فرآیند عمومی انتشار و عرضه سهام در بازار اوراق بهادار از ابتدای سال 1384 یعنی لازم الاجرا شدن قانون مربوطه است، علاوه بر آن در قانون برنامه توسعه پنجم در بند الف ماده 99 در مبحث بازار سرمایه تکلیف شده که از 30 تیر ماه سال 90 تمام شرکت های سهامی عام باید وضعیت خود را با قوانین و مقررات اوراق بهادار تطبیق دهند که این موضوع در مجامع عمومی مورد توجه بازرس قانونی شرکت نیز قرار گرفت و در دو سال گذشته کتبا در این زمینه تذکر داده شده که تاکنون مسئولان شرکت در این زمینه نیز اقدام نکرده اند.

این عده متذکر شده اند: حال مجمع نمایندگان استان لرستان که خود در مقام وظیفه خطیر قانونگذاری قرار دارند چگونه اجازه می دهند قبل از بررسی تخلفات یا تکالیف قانونی یک شرکت سهامی عام که از منابع 46هزار نفر سهامدار تاسیس شده اینگونه ذهن رئیس جمهور را نگران سازند.

این سهامداران با طرح این سئوال که آیا مجمع نمایندگان خرم آباد بررسی هایی لازم مبنی بر اینکه طبق طرح توجیهی بانک، مقرر بود پروژه در اراضی واگذاری منابع طبیعی اجرا شود، انجام داده اند و اینکه اطلاع داشته اند که زمین مورد نظر طی یک فرآیند پیچیده از سازمان مسکن و شهرسازی بنام شرکت منتقل و طی یک روز تمام مجوزها بنام این زمین تغییر یافته است.

سهامداران یادشده از مجمع نمایندگان لرستان سئوال کرده اند اکنون که این طرح با اعمال فشارهای صورت گرفته از سوی مقامات سیاسی محلی وقت و حمایت غیرمنطقی و توجیه ناپذیر احداث آن در وسط روستاهای پرجمعیت، متصل به پادگان ، زندان و در نزدیکی طرح های کشاورزی، دامداری و در مجاورت جنگل های منحصربفرد بلوط و در محدوده دره تاریخی خرم آباد در حال مقدمات اجراست، آیا از فاجعه زیست محیطی در مرحله بهره برداری و انتقال روزانه صدها کامیون مواد اولیه و سیمان خبر دارند.

آیا مجمع نمایندگان اطمینان دارند که به ویژگی های حساس گردشگری منطقه آسیبی وارد نخواهد شد، آیا از عدم وجود مواد اولیه کافی برای تداوم فعالیت این طرح آگاهی دارند زیرا بعلت مکانیابی غلط در محدوده فعلی، اجرای طرح توجیه پذیر است.

این عده از سهامداران دوباره پرسیده اند آیا مجمع نمایندگان حداقل کار کارشناسی را از زوایای مختلف در جهت حفظ منافع مردم لرستان بخصوص مردم خرم آباد از نظر مسائل زیست محیطی، شفاف سازی اطلاعات پذیره نویسی و منافع خرد پذیره نویسان و نحوه مصرف آن در پیشرفت فیزیکی ناچیز طرح انجام داده اند یا خیر؟

این عده معتقدند: قبل از اجرای مفاد قانون ˈبند الف ماده 99 برنامه پنجم توسعهˈ نسبت به این شرکت، شفاف سازی اطلاعات هزینه های سرمایه گذاری در گذشته و باقیمانده و تعیین نحوه آورده هیات موسس از منابع کل هزینه های اجرایی طرح و بازنگری توجیهات اقتصادی، مالی و فنی و مدیریتی پروژه، هرگونه اقدامات دیگر و حمایت غیرقانونی نه تنها منافع سهامداران متعدد را حفظ نخواهد کرد بلکه اجرای یک طرح معیوب و صعب العلاج قبل از حل مشکلات فنی، حقوقی و مالی باعث خلق مشکلات اجتماعی، سیاسی در منطقه و از بین رفتن امنیت سرمایه گذاری ها در مشارکت های عمومی خواهد شد.

این سهامداران ابراز امیدواری کردند که تجربه اعمال فشار در جهت ایجاد رانت های اقتصادی و مطالبات کلان در پرونده های خاص و مهم مفاسد اقتصادی درس عبرتی باشد تا استقلال نظام بانکی و وظیفه امانتداری آنها با اعمال نظرات کارشناسی صحیح حفظ و حراست شود.

7269/1625

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *