پنجشنبه، ۱۵ خرداد ۹۳ - ۰۵:۰۲

در حالی که این روزها مهمترین بحث درباره ایران در محافل جهانی، احتمال تمدید بازه زمانی شش ماهه در نظر گرفته شده برای…

ایران و آمریکا به یک توافق شش ماهه هسته‌ای دست یافته‌انددر حالی که این روزها مهمترین بحث درباره ایران در محافل جهانی، احتمال تمدید بازه زمانی شش ماهه در نظر گرفته شده برای توافق نهایی هسته ای است، یک رسانه آمریکایی از توافق ایران و ایالات متحده در برخی موضوعات، به منظور تسهیل روند رسیدن به توافق جامع هسته ای خبر داده است. سخنان یک مقام آمریکایی نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.به گزارش «تابناک»، سایت شبکه خبری «سی ان بی سی» مدعی شده، ایران و آمریکا به توافقی شش ماهه در برنامه هسته ای ایران دست یافته اند. این توافق، مستقل از روند مذاکرات ایران و 1+5 و توافقی است که قرار است میان دو طرف حاصل شود.

بر پایه این توافق، آمریکا برای شش ماه، تحریم های نفتی علیه ایران را کاهش می دهد تا روند برگزاری دوره جدیدی از مذاکرات هسته ای را تسهیل کند. در مقابل، ایران نیز متعهد شده تا در این مدت، از پیشرفت برنامه هسته ایش خودداری کند. این توافق می تواند به معنای ادامه مذاکرات ایران و گروه 1+5 برای یک دوره شش ماهه دیگر، پس از بازه زمانی بیستم ژوئیه باشد.

در همین حال، روزنامه «وال استریت ژورنال»، اظهارات سخنگوی کاخ سفید را بازتاب داده که در همین راستا مطالبی را بیان کرده است. به نوشته این روزنامه، جی کارنی گفته: «ایالات متحده متعهد شده که برای یک دوره شش ماهه، از تلاش برای کاهش بیشتر فروش نفت ایران خودداری کند. در مقابل این اقدام و برخی دیگر از امتیازات محدود، ایران متعهد شده که اقداماتی را برای توقف ـ و در برخی موارد، به عقب برگرداندن ـ پیشرفت برنامه هسته ای خود انجام دهد».

کارنی جزئیات بیشتری از این توافق را بیان نکرده، اما در عین حال گفته که هم اکنون میزان کلی تولید نفت در جهان به اندازه ای هست که کشورهای گوناگون بتوانند منابع نفتی دیگری به جز ایران را برای تأمین نیازهای خود برگزینند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.