شنبه، ۱۴ تیر ۹۳ - ۰۹:۳۳

نتایج یک مطالعه طولی بزرگ که بر روی زنان انجام شده و به تازگی در نشریه معتبر توراکس نیز به چاپ رسیده، نشان…

نتایج یک مطالعه طولی بزرگ که بر روی زنان انجام شده و به تازگی در نشریه معتبر توراکس نیز به چاپ رسیده، نشان می‌دهد بیماری آسم که در بزرگسالی شروع شود به اندازه‌های بدن به ویژه چاقی در ناحیه شکم بستگی دارد.

به گزارش ایسنا، در سال‌های اخیر، چاقی به عنوان عامل خطر برای آسم بزرگسالان، به ویژه زنان شناخته شده است.

به عقیده محققان این پژوهش، داشتن حتی اضافه وزن متوسط، خطر ابتلا به آسم را در طول زمان افزایش می‌دهد. علاوه بر این، دور کمر بزرگ، حتی در زنانی که وزن بدن و شاخص توده بدنی طبیعی داشته باشند، آنها را در معرض افزایش خطر آسم قرار می‌دهد.

به نقل از سایت Science Daily، در ابتدای شروع این مطالعه که 88 هزار و 304 نفر تحت بررسی قرار گرفته‌ شدند، شاخص‌های آنتروپومورفیک آنها اندازه‌گیری شد، سپس وضعیت ابتلا به آسم در آنها مورد ارزیابی قرار گرفت.

در این مطالعه مشخص شد: علاوه بر نمایه توده بدنی (BMI)، افزایش وزن از 18 سالگی، نسبت دور کمر به قد و اندازه دور کمر، ارتباط قوی با پیشرفت آسم دارند. حتی در زنان با وزن طبیعی که دور کمر آنها بیش از 88 سانتی‌متر باشد، خطر بیشتری برای ابتلا به آسم دارند.

لازم به ذکر است، اندازه دور کمر 88 سانتی‌متر، میزان تعیین شده توسط موسسه ملی بهداشت و درمان آمریکا برای خطر افزایش یافته ابتلا به دیابت، پرفشاری خون و بیماری‌های قلبی – عروقی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.