شنبه، ۲۶ مهر ۹۳ - ۰۹:۳۶

به گزارش خبرنگار مهر، عدیل سروی عصر شنبه در مراسم تودیع و معارفه روسای مراکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه…

به گزارش خبرنگار مهر، عدیل سروی عصر شنبه در مراسم تودیع و معارفه روسای مراکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان اردبیل اضافه کرد: اردبیل با یک درصد مساحت کل کشور حدود چهار درصد محصولات کشاورزی کل کشور را تولید می‌کند که آمار قابل توجهی است.

وی با بیان اینکه این استان در تولید بذر هیبرید ذرت، بذر چغندرقند و بذر مینی‌تیوبر سیب‌زمینی در کشور پرچمدار است، ادامه داد: اردبیل نزدیک به یک پنجم سیب‌زمینی کشور را تولید می‌کند که رتبه دوم کشور در تولید سیب‌زمینی و رتبه پنجم کشور در تولید چغندر‌قند است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یادآور شد: در تولید عدس اردبیل رتبه اول کشور را دارد که این خود حاصل تلاش مزرعه‌داران، کشاورزان، کارشناسان و پژوهشگران بخش کشاورزی است.

وی چالش‌ها و مشکلات بخش‌های کشاورزی را بویژه در زمینه خشکسالی و سرمازدگی مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در حوادث موجب شد باغات استان ضرر و زیان اقتصادی ببینند و معیشت باغداران و تمام سلول‌های اقتصادی استان اردبیل به مشکل بیفتد.

سروی با اشاره به جایگاه پررنگ‌تر تحقیقات و آموزش در مبارزه با این مشکلات متذکر شد: تحقیقات و آموزش‌ها در حوزه‌های کشاورزی و باغداری زمانی باارزش است که کاربردی شود و اولویت آموزش باید برای تولیدکنندگان بخش کشاورزی باشد.

وی عنوان کرد: در بخش آموزش با سه موضوع آموزش بهره‌برداران، آموزش نیروی انسانی سازمان جهاد کشاورزی و آموزش علمی کاربردی مواجه هستیم که امیدواریم رویکرد مرکز آموزش به سمت تربیت کشاورزان آینده باشد ولی باید به این موضوع توجه کنیم که آموزش تولیدکنندگان باید در اولویت قرار گیرد.

در این مراسم از زحمات یوسف جهانی و اصغر نظیفی روسای سابق مراکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی استان اردبیل تقدیر شد و حسین کربلایی و محمد ابراهیمی به عنوان روسای جدید این دو مرکز انتخاب شدند.

طی این مراسم حسین کربلائی خیاوی و محمد ابراهیمی به ترتیب به سمت سرپرست مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی وسرپرست مرکز آموزش کشاورزی جهاد کشاورزی استان منصوب شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *