چهارشنبه، ۱۶ مهر ۹۳ - ۰۹:۳۰

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله محسن زاده بعد از ظهر چهارشنبه در گردهمایی مدیران ستادی سازمان جنگاها، مراتع و آبخیزداری کشور در اردبیل…

به گزارش خبرنگار مهر، اسدالله محسن زاده بعد از ظهر چهارشنبه در گردهمایی مدیران ستادی سازمان جنگاها، مراتع و آبخیزداری کشور در اردبیل اضافه کرد: تنوع گیاهی این استان در نظام اکولوژیک بسیار غنی بوده و تاکنون بالغ بر هزار و 200 گونه گیاهی در اردبیل شناسایی شده است.

وی مساحت جنگل های استان اردبیل را 63 هزار هکتار برشمرد و ادامه داد: این جنگلها شامل گونه های فندق، ارس، زبان گنجشک، افرا، راش و… است که برخی از آن جزو رویش های مهم دنیا بوده و جزو ذخایر ژنتیکی و حفاظت شده محسوب می شوند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به وجود اقلیم های چهارگانه در این منطقه یادآور شد: از مجموع 86 میلیون و 100 هزار هکتار مراتع کشور نیز یک میلیون و 15 هزار هکتار در اردبیل واقع شده که جزو مراتع کیفی هستند.

وی با بیان اینکه از این رقم 240 هزار هکتار مراتع درجه و 475 هزار هکتار مراتع درجه 2 بشمار می روند، تاکید کرد که 300 هزار هکتار از مراتع استان اردبیل نیز درجه سه هستند که تمام این مراتع از ارتفاع 100 متری در حاشیه ارس تا ارتفاع سه هزار و 700 متری سبلان گسترده شده اند.

محسن زاده به وجود یک میلیون و 893 هزار هکتار حوزه آبخیز استان اشاره کرد و متذکر شد: حوزه آبخیز قزل اوزن با 382 هزار هکتار در جنوب، حوزه آبخیز بالهارود با 159 هزار هکتار در شمال استان و حوزه آبخیز ارس با یک میلیون و 290 هزار هکتار در دشت مغان از جمله این حوزه ها است.

به گفته 500 هزار هکتار از حوزه آبخیز سبلان و 200 هزار هکتار از حوزه آبخیز سد عمارت از جمله حوزه های آبخیز ارس محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.