چهارشنبه، ۰۴ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۰

تکدی گری سابقه ای به درازی زندگی بشری دارد و در هر عصر و دوره ای، عده ای فقیر و ندار و در…

تکدی گری سابقه ای به درازی زندگی بشری دارد و در هر عصر و دوره ای، عده ای فقیر و ندار و در برخی موارد، سودجو با استفاده از عطوفت انسانها، دست در مقابل مردم دراز کرده اند تا شکم خود و زن و بچه و گاه چشم تنگ خود را سیر کنند.

در سالهای اخیر نیز در ایران اسلامی، این امر نکوهیده به بازاری برای عده ای افراد و تشکیلات سودجو تبدیل شده و در کنار افراد ندار با آبرو، تعداد بسیار زیادی از افراد به ویژه زنان و کودکان به صورت سازمان یافته اقدام به تکدی گری از مردم کرده و پولهای میلیونی و حتی میلیاردی به جیب می زنند.

البته در برخی شهرهای کشور حتی شهرهای بزرگ، این معضل با همکاری مردم و نهادهای دولتی حل شده و حتی اثری از این تکدی گری در شهر مشاهده نمی شود که باید دیگر شهرها به ویژه ارومیه نیز به این سمت حرکت کند.

در آذربایجان غربی نیز جرقه هایی برای جلوگیری از حضور و بروز تکدی گری در سطح شهر با تصمیم برای جمع آوری این افراد و راه اندازی اردوگاهی برای این افراد زده شده ولی تاکنون به ثمر نرسیده است و تحقق آن، نیازمند شتاب بیشتر مدیران و مسئولان نهادهای مرتبط و فرهنگسازی رسانه ای است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی در جلسه شورای فرهنگی اجتماعی استان که یکی از دستورکارهای آن نیز به موضوع اردوگاه متکدیان اختصاص داشت گفت: تاکنون اتفاق خاصی در راستای جمع آوری و نگهداری متکدیان در ارومیه صورت نگرفته و نهادهای مسئول نیز به خوبی در این خصوص وارد نشده اند.

علیرضا رادفر اضافه کرد: اردوگاه مهمترین جزء جمع آوری متکدیان از سطح شهر است و تا زمانی که این اردوگاه مستقر نشود، ساماندهی نمی تواند اتفاق بیفتد.

وی با اشاره به لزوم همکاری تمامی دستگاهها برای جمع آوری و راه اندازی اردوگاه نگهداری متکدیان اظهار کرد: فرمانداری و شهرداری ارومیه، بهزیستی، کمیته امداد، نیروی انتظامی و دادگستری در این خصوص مسئولیت داشته و دارند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه باید مکان خاص این موضوع شناسایی و راه اندازی شود افزود: می توان یک مکان موقت برای این امر در کوتاه مدت در نظر گرفت و پس از آن با ارائه پیشنهادهای مناسب از سوی نهادهای مسئول، راه اندازی اردوگاه دائمی را در دستور کار داشت.

رادفر به وظیفه رسانه ها به ویژه رسانه ملی و کم کاری این رسانه در خصوص فرهنگ سازی برای کمک به افراد نیازمند نیز پرداخت و ادامه داد: در صورتی که جلوی تکدی گری گرفته نشود، تعداد بیشتری به این کار روی آورده و مشکلات را افزایش می دهند.

عباس حسن خانی فرماندار ارومیه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه مکان در نظر گرفته شده از سوی شهرداری ارومیه به اردوگاه متکدیان، بسیار نامناسب بوده و در محله نامناسبی نیز قرار دارد گفت: مدیریت شهری در حد وسع خود اقدام کرده ولی راه اندازی این محل، می تواند تبعات بعدی و سنگینی به همراه داشته باشد.

وی افزود: پیشنهاد داریم در صورتی که برخی سازمانها در حاشیه شهر، مکان مناسبی داشته باشند به این کار اختصاص داده شود تا نسبت به ساماندهی متکدیان اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: موضوع جمع آوری متکدیان و راه اندازی اردوگاه ویژه آنها باید در ستاد عملیاتی این امر، مورد بحث قرار گیرد تا بتوانیم به نتیجه مناسبی دست یابیم.

رسول اصغرزاده رییس شورای اسلامی آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به رافت و عطوفت قلبی مردم ارومیه، این امر را دلیل سوء استفاده برخی از سودجویان عنوان کرد و ادامه داد: متاسفانه صداو سیما نیز تبلیغاتی کافی و لازم را برای ایجاد فرهنگ کمک به نیازمندان ندارد و تبلیغات پفک و چیپس در اولویت کاری این رسانه در حوزه تبلیغات است.

وی افزود: در صورتی که فرهنگ کمک درست و صحیح به افراد نیازمند واقعی در جامعه اتفاق نیفتد، جمع آوری فایده ای ندارد و در روزهای آینده این افراد دوباره به جامعه باز می گردند.

وی اظهار کرد: می توان با همکاری رسانه ها و صدا و سیما، این فرهنگ صحیح را ایجاد کرد.

با این گفت و شنودها، انتظار می رود تلاش مناسب تری در حوزه دستگاههای اجرایی مرتبط انجام گیرد تا ضمن فرهنگسازی، از بروز تکدی گری بیشتر در پیاده روها و تقاطع های شهری جلوگیری شود.

8136/581

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.