یکشنبه، ۰۴ آبان ۹۳ - ۰۳:۴۶

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: 2600 تن پسته به ارزش 24 میلیون دلار طی نیمه نخست سال جاری از…

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: 2600 تن پسته به ارزش 24 میلیون دلار طی نیمه نخست سال جاری از استان صادر شده است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، راضیه علیرضایی اظهار کرد: در این مدت خراسان رضوی به عنوان دومین تولیدکننده و صادرکننده پسته ایران، 6 درصد سهم وزنی و 5.8 درصد سهم ارزشی از کل صادرات پسته کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه کشورهای افغانستان، آسیای میانه، امارات، عراق، لبنان، عربستان، مالزی، ترکیه و فرانسه، عمده‌ترین مقاصد پسته صادراتی استان هستند، افزود: در حال حاضر در 21 شهر استان، پسته کشت می‌شود که شهرستان‌های محولات، بردسکن، خوشاب، گناباد و نیشابور از عمده‌ترین تولیدکنندگان پسته استان هستند.

علیرضایی، نبود آزمایشگاه تخصصی، ارائه نشدن گواهی بهداشتی در استان، کمبود نقدینگی و واگن حمل را از مهمترین مشکلات صادرات پسته برشمرد و گفت: نوسانات تولید، ضعف در سیستم‌های انبارداری و حمل و نقل پسته و خدمات متناسب، استفاده از روش‌های سنتی در تجارت بین‌الملل، تامین نشدن اعتبار جهت انجام تحقیقات کاربردی مرتبط، مقرون به صرفه نبودن صادرات پسته تازه به دلیل مشکلات بسته‌بندی و حمل و نقل و مدیریت نامناسب تولید، توزیع و بازاریابی از دیگر مشکلات موجود در صادرات این محصول استان است.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از ایجاد صنایع تبدیلی پسته در ایران به منظور کاهش ضایعات، تصریح کرد: برای ایجاد ارزش افزوده در تولید و صادرات پسته، ثبت برند، ایجاد شرکت‌های بسته بندی و فرآوری و استفاده از فن آوری‌های نوین در صنایع غذایی مورد تاکید است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *