چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۹:۰۹

نایب رییس مجلس شورای اسلامی جلسات مشترک هیات رییسه برای بررسی استیضاح فرجی دانا را مناسب عنوان کرد و گفت: خروجی این جلسات…

نایب رییس مجلس شورای اسلامی جلسات مشترک هیات رییسه برای بررسی استیضاح فرجی دانا را مناسب عنوان کرد و گفت: خروجی این جلسات در راستای دستیابی به اهداف مورد نظر کشور و برای رسیدن به بهترین روش برای تحقق سیاست های کلی نظام انجام گرفت.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمد حسن ابوترابی فرد روز چهارشنبه در حاشیه همایش روز جهانی جمعیت در جمع خبرنگاران درباره تعویق استیضاح وزیر علوم و در پاسخ به اینکه برخی نمایندگان هنوز به دنبال اعلام وصول این استیضاح هستند گفت: برخلاف برخی فضاها و حاشیه هایی که در این باره خلق شده، همکاران ما در مجلس شورای اسلامی برای پاسخ به دغدغه های فرهنگی، سیاسی و علمی به دنبال استیضاح فرجی دانا بودند.

وی ادامه داد: استیضاح کنندگان پس از بحث و تبادل نظر درباره این موضوع، از هیات رییسه مجلس در این باره دعوت کردند و هیات رییسه نیز جلسات مشترکی را با نگاه امضاکنندگان استیضاح برگزار کرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: خروجی این جلسات در راستای دستیابی به اهداف مورد نظر کشور و در جهت رفع دغدغه های دولت و مجلس فراهم آمد.

ابوترابی فرد ادامه داد: می توان با تعامل و رصد شرایط به سمتی برویم که در جهت رفع دغدغه های همکاران در مجلس شورای اسلامی گامی برداشته شود.

وی در ادامه درخصوص حضور اخیر وزیر اقتصاد در مجلس شورای اسلامی و توجه مسوولان به پرداخت تسهیلات وام ازدواج توسط بانک ها گفت: موضوع تسهیلات بانکی یک بحث مهم در رشد و توسعه اقتصاد کشور است که متاسفانه در این عرصه بانک ها با آسیب هایی رو به رو بوده اند.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سیاست های تکلیفی بر بانک ها بدون پیش بینی منابع لازم برای جبران زیان های وارده و عدم نظارت درست و نبود سیاستگذاری های صحیح بانکی موجب شده تا امروز سیستم بانکی کشور با مشکل مواجه باشد.

ابوترابی فرد تاکید کرد: مطالبات بانک ها عدد بسیار وحشتناکی شده است و شرایطی پدیده آمده که بانک ها برای ارایه تسهیلات به حوزه های مختلف اعم از تولید و یا سایر نیازها همچون وام ازدواج دچار مشکلاتی شده اند.

وی اضافه کرد: باید با تعامل میان دولت، مدیران عامل بانک ها و کمیسیون های مرتبط در مجلس شورای اسلامی، راه را برای تامین شرایط لازم و منابع مورد نیاز بانک ها هموار کنیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی به مذاکرات انجام گرفته درباره تسهیلات بانک ها اشاره کرد و گفت: بحث استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در چارچوب سیاست های کلی مورد نظر است.

ابوترابی افزود: امیدواریم با پرداخت بدهی های دولت به سیستم بانکی و بازگشت معوقات بانک ها مسیر ارایه تسهیلات برای تامین نیازهای ضروری همچون وام ازدواج و بنگاه های اقتصادی فراهم آید.

وی اضافه کرد: سیاست های بانک مرکزی نیز باید در راستای هدایت منابع به سمت تولید و نیازهای واقعی همچون وام ازدواج باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر بنابر استقراض از بانک مرکزی همچون گذشته باشد رویکرد مناسبی انجام نخواهد گرفت چرا که قرض گرفتن از بانک مرکزی باعث افزایش تورم خواهد شد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره راهکارهای رشد جمعیت، اظهار داشت: برای رشد جمعیت با کیفیت همراه با سلامت و کارایی باید زیرساختهای فرهنگی، علمی و اقتصادی مورد توجه قرار گیرد.

ابوترابی فرد تصریح کرد: در نظام جمهوری اسلامی زیرساخت های علمی مورد توجه قرار گرفته و در این عرصه قدمهای بزرگی برداشته شده است و باید با رشد آموزش عالی به فکر تربیت نیروی کارآمد باشیم.

وی اضافه کرد: حوزه های فرهنگی کشور از زیرساختهای فرهنگی مناسبی برخوردار است و بخش دین باوری هم بسیار جایگاه رفیعی دارد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید با الهام از سیاست های ابلاغی برای پیشرفت فرهنگی و توسعه فرهنگی کشور در شان جوانان قدم برداریم.

ابوترابی فرد تصریح کرد: امیدواریم در سالهای پایانی برنامه پنجم بخصوص در برنامه ششم موضوع جوانان مورد توجه قرار گیرد.

وی درباره بررسی طرح افزایش جمعیت در مجلس شورای اسلامی گفت : نگاه من و رییس کمیسیون بهداشت و درمان با همراهی سایر همکاران بر مشاوره بیشتر در خصوص این طرح بوده است.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی خاطر شان کرد: این طرح برای مشاوره بیشتر کارشناسان امر به کمیسیون های مرتبط ارجاع شده است و در دستور کار کمیسیون های مشترک قرار دارد.

ابوترابی فرد گفت: امیدواریم با استفاده از نظر کارشناسان و صاحب نظران آنچه درباره این طرح نهایی می شود در صحن علنی مورد بحث قرارگیرد و خروجی آن ضمن پاسخ به نیازها، دغدغه های برخی منتقدین را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.