پنجشنبه، ۲۲ مهر ۹۵ - ۰۱:۴۱
ارسال سازه آنیلور بنون به ماه

ارسال سازه آنیلور بنون به ماه در حالی مراحل اولیه خود را طی می کند که قرار است اثر هنری یک مجسمه ساز زن…

ارسال سازه آنیلور بنون به ماه در حالی مراحل اولیه خود را طی می کند که قرار است اثر هنری یک مجسمه ساز زن فرانسوی با هدف پیام صلح و دوستی نوری را با چراغ چشمک زن برای زمینی ها مخابره کند. در ادامه برای مشاهد تصاویر و توضیحات بیشتر با میهن پست همراه شوید.

سرن به کمک آژانس فضایی اروپا، سازه آنیلور بنون را به ماه می‌فرستد تا ضمن مطالعه ماندگاری این اثر، پیام صلح و دوستی را نیز در لحظاتی از پیش تعیین شده با چراغ چشمک زن برای زمین مخابره کند.

ارسال سازه آنیلور بنون به ماه در حالی کم کم رنگ واقعیت به خود می گیرد که وی در این خصوص معتقد است اثر هنری او فاقد ملیت است و به همه مردم دنیا تعلق خواهد داشت.

ارسال سازه آنیلور بنون به ماه که ویته یا حیات نام دارد چهار مرحله دارد و اکنون در مرحله پیش‌نهایی، اثر دست یک میلیون نفر از مردم دنیا در حال جمع‌آوری است تا با چاپ آن روی سازه، به ماه فرستاده شوند. در میان دست‌ها اثر دست نیل آرمسترانگ، اولین کسی که قدم بر ماه گذاشت، نیز به ماه فرستاده خواهد شد.ا

همه مراحل ارسال سازه آنیلور بنون به ماه از سال ۲۰۱۱ تاکنون شبیه‌سازی و امتحان شده‌اند و در مرحله پیشین که لبه فضا نام داشت، یک نمونه به مدار نزدیک زمین (LEO) در ارتفاع دوهزار کیلومتری فرستاده شد. ارسال سازه آنیلور بنون به ماه

سازه آنیلور بنون در ابتدا شبیه یک پیله (یا غنچه بسته) است که در آن پرسوناژهایی بصورت فشرده در کنار هم قرار گرفته‌اند. براثر گرمای خورشید سازه مثل گلبرگ‌ باز می‌شود و پرسوناژها مثل پرچم گل برافراشته می‌شوند. روی گلبرگ‌ها اثر یک میلیون دست زمینی‌ حک خواهد شد و در وسط گل، از سر دو پرچم، نور سبزی بعنوان منبع زندگی ساطع خواهد شد.ارسال سازه آنیلور بنون به ماه

این گل در شب ماه باز و در روز ماه بسته می‌شود. در طول روز ماه، باتری خورشیدی زیر گل، انرژی ذخیره می‌کند تا برای شکفتن در شب ماه از آن استفاده کند. اما چون هر شب و روز ماه تقریبا معادل یک ماه زمینی است، مشاهده آن در زمان‌های خاص و با عینک خاص اما ساده‌ای ممکن خواهد بود.ارسال سازه آنیلور بنون به ماه

خانم آنیلور بنون در خصوص ارسال این سازه به ماه می‌گوید:

در ابتدا، شکفتن گل در شب حرکتی نمادین بود برای اینکه مردم کره زمین شب‌ها با ماه ارتباط برقرار می‌کنند. اما در طول مراحل فنی پروژه با توجه به سرمای زیاد شب ما، فهمیدیم که این کار در واقع اجتناب ناپذیر بود.

سازه آنیلور بنون به سبک یک ارگامی کاملا کوچک طراحی شده و در ابتدا یک کیلوگرم وزن دارد. پس از آن به تناسب شرایط حمل و نقل وزن و ابعاد آن می‌تواند تا چهار کیلوگرم (یک متر و نیم تا چهار متر و نیم پنها) تغییر کند.ارسال سازه آنیلور بنون به ماه

آنیلور بنون می‌گوید:

ارسال سازه آنیلور بنون به ماه طی فرایندی خاص انجام می گیرد که در این میان شکفتن گل فقط به خاطر خاصیت مواد آن است که تغییر دما در روز و شب باعث باز و بسته شدن آن می‌شود و مکانیزمی برای این حرکت تعبیه نشده است اما برای استفاده بهینه از انرژی خورشید، باتری کوچکی زیر آن کار گذاشتیم که گل را در جهت حرکت خورشید بچرخاند.

[box type=”success” ]ارسال سازه آنیلور بنون به ماه به خاطر این است که ماه همواره برای بشراهمیت خاصی داشته و تقریبا در همه اساطیر منبع خیالپردازی و افسانه برای یافتن تصویر انسانی در آن بوده است. سیرانو دوبرژوراک در قرن هفدهم درباره انسانهایی نوشت که از ماه می‌آمدند و همینطور برای ژول ورن و ارژه نیز الهام بخش بود. نیل آرمسترانگ نیز فرود آمدن روی ماه را گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بزرگ برای بشریت خواند. [/box]

شان وایت هد، مدیر فنی شرکت اسکوتک در بریتانیا در خصوصو ارسال سازه آنیلور بنون به ماه توضیح داد که به همین خاطر لیزری در این سازه نصب شده که موقعیت زمین را تشخیص دهد و اما اگر قرار باشد که گل در جهت یک جسم نورانی بچرخد، در شب ماه، زمین نورانی‌ترین جرم آسمان خواهد بود.

شرایط جوی ماه شرایط سختی است. یکی از مشکلات این پروژه گرد و غبارهای بسیار ریز و سابنده ماه بود و برای جلوگیری از اثر مخرب آنها، این سازه یکپارچه و بدون اتصال ساخته شده است. شهاب‌واره‌های خرد و اشعه ماورای بنفش، ذرات پرانرژی یونیزان و دمای سطح ماه که بین ۱۵۰ درجه مثبت و منفی در تغییر است، از دیگر مزاحمان این پروژه‌اند.

ارسال سازه آنیلور بنون به ماه در حالی مورد توجه قرار گرفته است که خانم بنون در این باره می‌گوید:

گذشته از نگرانی در مورد آلودگی محیط زیست، احتمال تغییر منظره طبیعی ماه مرا بسیار متاثر کرده بود اما مواد بکار رفته در مجسمه قابل بازیافتند و برای رویت آن هم فقط تاریخ‌های مشخصی تعیین خواهد شد.

این مجسمه‌ساز در صدد است پس از استقرار اثرش بر روی ماه جلساتی در نقاط مختلف دنیا تشکیل دهد تا ضمن توضیح و تفسیر انگیزه‌اش از این کار به مشاهده آن نیز بپردازند. به این ترتیب امیدوار است امکان مشاهده آن برای کسانی که به هر دلیل توان دستیابی به تلسکوپ یا عینک مخصوص ندارند فراهم شود.

بد نیست بدانید که این اولین باری نیست که مجسمه‌ای روی ماه قرار می گیرد چرا که – فضانورد افتاده – نام آدمک آلومینیومی هشت سانتی متری در لباس فضانوردی است که به یاد فضانوردانی که در راه اکتشافات فضایی جان خود را از دست داده‌اند در تاریخ اول اوت ۱۹۷۱ در ماه قرار داده شد.

[highlight]منبع [/highlight]: [highlight]BBC[/highlight]

5 دیدگاه برای “ارسال سازه آنیلور بنون به ماه که از زمین قابل روئیت است + عکس”

 1. بهنام گفت:

  زیاد جالب نبود

 2. شهرام گفت:

  خیلی جالب بود.ولی بهتر میشد اگه با چشم غیر مسلح هم بشه دیدش

 3. ساناز گفت:

  هنوز که به مرحله اجرا در نیومده؟!!!

 4. مهوش گفت:

  آفرین به این شیر زن. امیدوارم موفق بشه

 5. شمیم گفت:

  این نور رو همه کره زمین میتونن ببینن هر دفعه یه قسمت از کره زمین.خیلی خوبه اونم با پیام صلح و دوستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *