شنبه، ۲۵ مرداد ۹۳ - ۰۳:۵۸

این روزها در نگارخانه ارشاد اسلامی شهر سنندج نمایشگاه آثار نقاشی برپاست که خالق این آثار کسی نیست جز «احمد باباحاجیانی» مشهور به…

این روزها در نگارخانه ارشاد اسلامی شهر سنندج نمایشگاه آثار نقاشی برپاست که خالق این آثار کسی نیست جز «احمد باباحاجیانی» مشهور به نادر.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کردستان، «احمد باباحاجیانی»، این روزها چهارمین نمایشگاه نقاشی و آثار مکتوب خود را در نگارخانه‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر سنندج برپا کرده که با استقبال کم‌نظیر سنندجی‌ها نیز روبرو بوده است.

این هنرمند علاوه‌بر نقاشی، شاعر و نویسنده نیز است و در زمینه‌ی تألیف کتب شعر تاکنون چندین اثر از وی به چاپ رسیده است.

وی متولد آبان‌ماه سال 1333 شمسی در شهر سنندج است، تحصیلات خود را در این شهر تا پایان دوره‌ی دبیرستان به انجام رساند و سپس در دانشگاه تهران رشته‌ی مدیریت بازرگانی را گذرانده است.

باباحاجیانی عضو انجمن نقاشان حرفه‌ای ایران است و از سوی این انجمن نشان نقره نیز به وی اعطا شده است.

به سراغ او رفتیم و در نمایشگاه پرشور و گرمش دقایقی چند با وی هم کلام شدیم…

از ابتدای آغاز فعالیت هنری خود در زمینه‌ی نقاشی برای ما بگوئید؟

یادم می‌آید زمانی که در دوران نوجوانی به سر می‌بردم، تصویری از حضرت مریم(س) را که حضرت عیسی(ع) در آغوشش بود، پیدا کردم، برگه‌ای را آوردم و روی این تصویر قرار دادم و دقیقاً شبیه به آن تصویر را کشیدم، نقاشی را نزد پدرم بردم او و مهمانهایی که در خانه‌ی ما بودند بسیار من را تحسین کردند، پس از آن با خود فکر کردم که اگر بخواهم بار دیگر تصویری این‌چنینی را بکشم با مشکل مواجه می‌شوم، چون این تصویر را با تقلب کشیده بودم، همین مسأله انگیزه‌ای برای من شد تا راه نقاشی را در پیش گیرم و در این راه تاکنون از محضر هیچ استادی بهره نبرده‌ام.

سبک نقاشی‌های شما به چه شیوه‌ای است؟

نقاشی‌های من به شیوه‌ی سبک رئال است و ابتدا با طراحی، سپس سیاقلم، دوده، پاستیل، آب رنگ و گواش کار کردم هم‌اکنون نیز فقط با رنگ روغن نقاشی می‌کشم.

چه چیزی باعث شد که در این وادی کار کنید؟

من معتقدم که خداوند از همه‌ی صفات خود به هر انسانی ذره‌ای را عطا کرده است و در روایات نیز داریم که «ان الله جمیل و یحب الجمال» یعنی خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد، پس از همین‌رو از صفت زیباپسندی خود نیز شمه‌ای را در وجود انسانها قرار داده است، من هم در همین راستا کار نقاشی را کار زیبایی می‌دانم و آن را دنبال کرده ام.

تاکنون چندین اثر در زمینه‌ی نقاشی کشیده‌اید؟

تاکنون 92 تابلو کشیده‌ام و شاید به همین میزان نیز برای دیگران کشیده باشم و در این نمایشگاه نیز 50 اثر از من به معرض نمایش درآمده است.

در زمینه شعر، از چه زمانی وارد شدید؟

25 سال پیش زمانی که مدیر گمرک بندرلنگه بودم، شبی برای خوردن سحری از خواب بیدار شدم، پس از خواندن نماز صبح هرکاری کردم خوابم نمی‌برد، انگار ندایی درونی به من می‌گفت که شعر بگو، به داخل اتاقی رفتم و قلم و کاغذی را آماده کردم، شعر «ذکر معبود» که 21 بیت شامل اسماء الحسنی خداوند بود را سرودم و این آغاز کار من در زمینه شعر بود.

شعرهای شما در رابطه با چه موضوعاتی است؟

شعرهای من بیشتر موضوعات عاشقانه، عاطفی و احساسی را در برمی‌گیرد، تماماً کلاسیک بوده و در قالب غزل، قصیده، مثنوی و دیگر قالب‌ها سروده شده‌اند.

علت موفقیت خود را چه می‌دانید؟

من مخالف سرسخت اتلاف وقت هستم، اگر هم تاکنون وقتم را بیهوده گذرانده بودم نمی‌توانستم کتاب بنویسم و یا این تعداد نقاشی را بکشم، به جوانان نیز توصیه می‌کنم که دوران جوانی خود را غنیمت بشمرند و بیهوده وقت خود را تلف نکنند و بجای بیکاری به کارهای هنری و فعالیت‌های فرهنگی بپردازند.

تاکنون چند کتاب از شما به چاپ رسیده است؟

چهار کتاب من با عنوان‌های «کلمه به کلمه با قرآن»(فرهنگ لغات قرآنی)، «دیوان دیوانه»(شعر فارسی)، «چهارده بدر»(شعر فارسی) و «ع ش ق»(شعر کردی) به چاپ رسیده است.

چند نمایشگاه از کارهای خود را برپا کرده‌اید؟

تاکنون 12 نمایشگاه را برپا کرده‌ام که شش نمایشگاه در تهران و چهار نمایشگاه در شهر سنندج از جمله این نمایشگاه‌ها بوده است.

از خانواده شما نیز کسی هنر را دنبال کرده است؟

بله، پسرهایم هیوا، پویا و پوریا اهل موسیقی و هنر هستند و «هیوا» پسر بزرگم کتاب شعری از وی با عنوان «کژال و شمال» به چاپ رسیده است.

هم‌اکنون مشغول چه فعالیتی هستید؟ّ

من هم‌اکنون در شهر تهران ساکن هستم و بصورت خصوصی به هنرجوان نقاشی، آموزش این هنر ارزشمند را انجام می‌دهم.

در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمائید؟

از دولت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان و متولیان فرهنگی درخواست دارم که بیش از این به هنر و هنرمندان بها داده و از آنها حمایت کنند.

براساس این گزارش، نمایشگاه احمد باباحاجیانی(نادر) از 18 تا 23 مردادماه همه روزه صبح و بعداز ظهر در نگارخانه‌ی ارشاد اسلامی شهر سنندج برای بازدید علاقه‌مندان باز است.

تهیه و تنظیم: «ویدا باغبانی»، خبرنگار ایسنای کردستان

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.