سه شنبه، ۰۱ مهر ۹۳ - ۱۰:۰۷

‌روستای “فرخ‌آباد” که سال‌ها از زایش آب‌های اسیدی رنج می‌برد، با جابجایی جانی تازه گرفته و بوی زندگی در آن به مشام می‌رسد….

‌روستای “فرخ‌آباد” که سال‌ها از زایش آب‌های اسیدی رنج می‌برد، با جابجایی جانی تازه گرفته و بوی زندگی در آن به مشام می‌رسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه ایلام، روستای فرخ آباد ازتوابع شهرستان دهلران که سالیان سال بدلیل زایش آب‌های اسیدی مردم آن با مشکلات بهداشتی مختلف دست وپنجه نرم می‌کردند و دارای وضعیتی غیر قابل تحمل بود، این روزها بوی زندگی ‌می‌دهد.

این روستا با 125 خانوار و جمعیتی درحدود 800 نفر در سال 72 براساس برنامه دولت ایجاد شد و مردمی که پیشه اصلی آنها دامداری وکشاورزی بود، در این مکان اسکان یافتند‌.

مشکل اصلی این روستا این بود که سطح آب‌های زیرزمینی در آن بسیاربالاتر ازحد طبیعی بود که مشکلاتی را در فصول مختلف برای آنها به‌بار می‌آورد، به طوری‌که عملاً زندگی کردن درآن با توجه به نگهداری احشام در روستا به اقتضای شغل این مردم با مشکلات فراوانی روبرو بود.

«عیسی درویشی» معاون فرماندار دهلران در جریان بازدید مدیرکل امور روستایی استانداری و معاون بنیاد مسکن استان از روستای جدید و قدیم فرخ آباد، اظهار کرد: طرح جابجایی این روستا سال 90 به واسطه بالا آمدن سطح آب‌های زیرزمینی و خسارت به منازل مردم و موارد بهداشتی اجرا شد.

وی به جابجایی 40 خانوار به روستای جدید اشاره و تاکید کرد: دولت تمامی زیر ساخت‌ها شامل آب، برق و راه ارتباطی را در منطقه جدید برای مردم فراهم کرده است.

معاون فرماندار دهلران علت جابه جا نشدن مابقی مردم روستا به محل جدید را نبود مکان مناسب برای نگهداری احشام اعلام و عنوان کرد: در این بازدید جانمایی برای احشام مردم روستا در مکان جدید در دستور کار قرار گرفت.

«افشین کریمی» مدیرکل امور روستایی استانداری نیز گفت: جهاد کشاورزی و منابع طبیعی مطالعه برای جانمایی مکان نگهداری احشام مردم روستا را پیگیری خواهند کرد.

کریمی اضافه کرد: استقرار مردم در روستای جدید منجر به ارائه خدمات بهتر و مطلوب خواهد شد.

وی بر ضرورت تشویق روستاییان برای نقل مکان به روستای جدید تاکید و تصریح کرد: مردم باید در جهت جابجایی به روستای جدید همکاری کنند.

«مجید تیموری» معاون عمران روستایی بنیاد مسکن استان نیز در جریان این بازدید گفت: از نظر بنیاد مسکن روستای جدید رسمیت دارد و همه خدمات باید به روستای جدید ارائه شود.

وی اضافه کرد: خانه‌های قدیمی در روستای فرخ‌آباد از نظر فنی مورد قبول نیستند و دولت تسهیلات لازم برای جابجایی به روستای جدید در اختیار مردم قرار داده است.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *