جمعه، ۰۷ شهریور ۹۳ - ۰۷:۴۹

به گزارش میهن پست – معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه افراد کم درآمد نگران قطع یارانه هستند،…

به گزارش میهن پست – معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با بیان اینکه افراد کم درآمد نگران قطع یارانه هستند، از برنامه دولت برای قطع یارانه ایرانیان خارج از کشور و همچنین طرح اخذ مالیات از خانه های خالی خبر داد و با اشاره به اینکه تا ۴۰ روز آینده شرایط جدید قراردادهای پیمانکاری اعلام خواهد شد، گفت: وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن در حال بررسی است و اگر دولت به جمع بندی برسد، آن را تصویب خواهد کرد.

محمدباقر نوبخت در برنامه زنده تلویزیونی ثریا از شبکه اول سیما با بیان اینکه تلاش کردیم تمام راه های ایجاد تورم در سال های اخیر را ببندیم گفت: تورم به عنوان افزایش چشمگیر قیمت٬ در دوره‌ای معین از چند عامل نشات گرفته بود که یکی از آنها از بین رفتن تعادل میان عرضه و تقاضا بود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور اظهارداشت: اگر به هر دلیلی قدرت خرید را دامن بزنیم و عرضه وجود نداشته باشد، قیمت ها افزایش می یابد از اینرو برای کنترل این مهم٬ به دنبال افزایش عامل تقاضا گشتیم. نوبخت با اشاره به دلایل افزایش نقدینگی تاکید کرد: پایه پولی و ضریب فزاینده پولی یکی از دلایل افزایش نقدینگی است و این پایه پولی از سوی حاکمیت کنترل می شود.

نوبخت درباره قطع یارانه کسانی که در خارج از کشور زندگی می کنند بیان داشت: کسانی که خارج از کشور هستند چرا باید یارانه بگیرند؟ کسانی یارانه می گیرند که در داخل کشور هزینه افزایش سوخت را پرداخت می کنند. به گفته وی٬ اولین افراد نگران قطع یارانه٬ افراد کم درآمد هستند و ما قطعا یارانه افراد ساکن در خارج از کشور را قطع می‌کنیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تاکید کرد: یک ریال از اعتبارات حاصل از انصراف مردم از یارانه ها برای بخش عمران استفاده نشد و خدمات بیمارستان ها از طریق این بخش پرداخت شده است. دولت علاقه مند برای به دست آوردن منابع بیشتر است، اما در این راه بدون دقت عمل نکرده و تعجیل نخواهیم داشت.

وی درباره اخذ مالیات از منازل خالی که از سوی برخی وزرا مطرح شده بود گفت: وقتی هیئت وزیران به موضوعی رای بدهد همه وزرا باید از تصمیم نهایی این هیئت دفاع کنند. هر وزیری حق دارد نظری داشته باشد این نظر وقتی در هیئت وزیران مطرح شود در صورتی که جمع بندی نهایی باشد، تصویب خواهد شد.

سخنگوی دولت درباره وام ۸۰ میلیونی مسکن اظهارداشت: این موضوع در کمیسیون های تخصصی در حال بررسی است و چنانچه هیئت وزیران درباره آن به جمع بندی برسد، آن را مصوب می‌کند.

نوبخت درباره مسکن مهر گفت: با توجه به اینکه درباره مسکن مهر کار ناتمام داریم و میلیون‌ها نفر در انتظار این مسکن‌ها هستند مقرر شد کارگروه‌های مختلفی برای اتمام این نوع مسکن و دیگر کارهای ناتمام تشکیل شود تا اعتبارات بخش‌های روبنایی و زیربنایی مسکن مهر نیز تامین شود.

وی تاکید کرد: بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه برای انشعابات آب و برق مسکن مهر نیاز است، از اینرو در جلسه ای، این بودجه برای آماده شدن این مسکن‌ها تامین شد. معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور با اشاره به پرداخت وام ازدواج از عید فطر گفت: پرداخت وام ازدواج یکی از تعهدات دولت است و به رغم محدودیت ها این کار را انجام می دهیم.

به نقل از مهر ، معاون رئیس جمهور درباره برنامه ریزی های دولت متناسب با رفع تحریم ها تصریح کرد: همه تلاش خود را برای رفع تحریم های غیر عادلانه به ملت ایران از سوی قدرت های بزرگ دنیا خواهیم کرد اما به هیچ وجه برنامه های آینده خود را بر اساس رفع تحریم ها انجام نخواهیم داد و برنامه ها بر اساس شرایط بدبینانه انجام می شود.

نوبخت با اشاره به طرح های ناتمام کشور اظهارداشت: با توجه به ناتمام بودن ۲۹۰۶ طرح بزرگ و اعتبارات وسیع مورد نیاز برای اتمام این طرح ها٬ اقدام به تکمیل طرح هایی با توجیه واقعی خواهیم کرد.

وی با اشاره به سفرهای استانی رئیس جمهور تصریح کرد: به جای کلنگ زدن ۳۰۰ طرح جدید در استان های مختلف تلاش می‌کنیم ۴۰ طرح را به پایان برسانیم و بیشتر به سراغ طرح هایی می رویم که قابلیت اتمام تا پایان سال ۹۳ را داشته باشد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: رئیس جمهوری در سفرهای استانی بر اساس احساسات تصمیم گیری نکرده و هر تصمیمی بر اساس کار کارشناسی و منابع موجود گرفته می شود. ۱۰۰ درصد بودجه هر طرحی که در استان ها تا پایان امسال قابلیت اتمام داشته باشد از سوی دولت پرداخت خواهد شد و تفاوت این سفرهای استانی تا آخر امسال برای مردم مشخص می شود.

نوبخت همچنین در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت: تلاش می کنیم تا در کنار تهیه بودجه سال ۹۴ و ارائه به مجلس قبل از آبان، در فرصت قانونی برنامه ششم توسعه نیز تدوین و ارائه شود. در تدوین این برنامه از نظراتی که پیشرفت و توسعه کشور را درپی داشته باشد، استفاده خواهد شد.

معاون رئیس جمهور همچنین درباره ابلاغ شرایط جدید قراردادهای پیمانکاری در کشور گفت: تدوین این شرایط مراحل پایانی خود را می گذراند و تا ۴۰ روز آینده شرایط جدید پیمان در قرارداد پیمانکاری برای ابلاغ تقدیم معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.