چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۳۸

استاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف گفت: سامانه‌های کنترلی می‌توانند با بهینه‌سازی فرآیندها و عیب‌یابی به موقع، نقش مهمی را در کاهش هزینه‌های…

استاد دانشکده برق دانشگاه صنعتی شریف گفت: سامانه‌های کنترلی می‌توانند با بهینه‌سازی فرآیندها و عیب‌یابی به موقع، نقش مهمی را در کاهش هزینه‌های صنایع مختلف و افزایش ارزش افزوده بازی‌کنند اما هزینه پایین نیروی انسانی و حامل‎های انرژی، انگیزه توسعه این سامانه‌ها را ضعیف کرده است.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر نوبختی اظهار کرد: کشور نیازمندی بسیار زیادی را در زمینه تحلیل، طراحی و ساخت سامانه‌های کنترل بومی احساس می‏‌کند و این بخش یکی از وابسته‌ترین قسمت‏‌های صنایع داخلی است.

وی در ادامه به تنوع و کاربردهای بسیار زیاد سامانه‌های کنترل اشاره کرد و گفت: اصولاً مهندسی کنترل در صنعت، نقشی کلیدی را ایفا می‏‌کند و بدون پیشرفت در این شاخه از مهندسی، دستیابی و خودکفایی در صنایع مختلف اعم از صنایع هوا فضا، صنایع دفاعی، صنایع خودروسازی، صنایع برق و نیرو، صنایع پتروشیمی و نفت و بسیاری دیگر از صنایع مهم و کلیدی امکان پذیر نخواهد بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به وابستگی شدید برخی صنایع راهبردی کشور از جمله صنایع نفت و گاز به سامانه‌های کنترل خارجی اظهار کرد: متأسّفانه کشور، نیازمندی بسیار زیادی را در زمینه طراحی و ساخت سیستم‌‏های کنترل بومی احساس می‏‌کند، به طوری که این شاخه از مهندسی به عنوان چشم اسفندیار صنایع در ایران نامبرده شده است.

نوبختی با اشاره به توانمندی‌های متخصصان و دانشگاه‌ها در برخی فناوری‌های مرتبط با سامانه‌های کنترلی، تفاوت‌های صنایع داخلی را در این زمینه بر شمرد و تصریح کرد: با وجود ضعفی که به صورت کلی در زمینه توسعه سامانه‌های کنترلی در کشور وجود دارد تمام صنایع از وضعیتی یکسان در این زمینه برخوردار نیستند.

وی افزود: صنایع دفاعی و ماهواره که از صنایع پیشرفته محسوب می‌شوند به دلیل نیاز خود به این بخش توجه خوبی کرده و متعاقباً پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند. صنایع خودروسازی نیز به غیر از بخش‌های سخت‌افزاری تا حد زیادی نیازهای دیگر خود را با استفاده از متخصصان داخلی برطرف می‌کنند. علاوه بر این صنعت نیرو نیز که از دیرباز وابستگی زیادی به محصولات خارجی داشت با ارتباط نسبتاً خوبی که با دانشگاه‌ها برقرار کرد و برنامه‌های دراز مدتی که به اجرا درآورد، توانست وابستگی خود را به میزان محسوسی کاهش دهد اما صنعت نفت و گاز که از مهم‌ترین صنایع کشور می‌باشد به دلیل حساسیت فرآیندهای مربوطه، پیچیدگی‌های قابل ملاحظه و همچنین ابعاد بسیار وسیع و گسترده سیستم های کنترلی مورد نیاز، هنوز به میزان زیادی به تجهیزات و متخصصان خارجی وابسته است.

استاد دانشگاه صنعتی شریف، وضعیت آموزش و پژوهش در این زمینه را مطلوب ارزیابی کرد و پیشرفت‌های شرکت‌های داخلی که به طراحی نقشه‌ها در سامانه‌های کنترلی در ابعاد وسیع می‌پردازند را نیز چشمگیر دانست با این وجودپیچیدگی سامانه‌های کنترلی به ویژه در بخش‌های سخت‌افزاری و خدمات دست بالا را به عنوان یک چالش جدی در توسعه این ‌سامانه‌ها عنوان کرد و افزود: علاوه بر پیچیدگی ذاتی این سامانه‌ها، در حال حاضر فناوری سامانه‌های کنترلی که شامل جوانب سخت‎افزاری و نرم‎افزاری می‎شود در انحصار چند کشور دنیا است که دائما در صیانت از این انحصار کوشا هستند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.