پنجشنبه، ۱۸ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۰۹

به گزارش ایرنا روابط عمومی استانداری بوشهر روز پنجشنبه به نقل از مصطفی سالاری در نشست بررسی وضعیت بافت تاریخی بوشهر افزود: با…

به گزارش ایرنا روابط عمومی استانداری بوشهر روز پنجشنبه به نقل از مصطفی سالاری در نشست بررسی وضعیت بافت تاریخی بوشهر افزود: با اجرای طرح های عمرانی و زیربنایی بافت تاریخی شهر بوشهر احیا و رونق گیرد.

وی اضافه کرد: باید با قوت دراحیای بافت تاریخی بوشهر که هویت فرهنگی، دینی و تاریخی این شهر است فعالیت کنیم و نگذاریم این منطقه مهم تاریخی به فراموشی سپرده شود.

استاندار بوشهربا اشاره به این که بخشی از بافت تاریخی بوشهر خالی از سکنه است بیان کرد: تخریبی که در بافت ایجاد شده ناشی از خالی بودن از سکنه است که باید این مجموعه ارزشمند دوباره احیا شود.

سالاری اظهار کرد: دراین ارتباط درنشستی که با مسوولان و هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر داشتیم قرار شد یکی از ساختمان های بافت تاریخی بوشهر به موزه پزشکی تبدیل شود.

استاندار بوشهر با بیان این که طراحی زیرساخت های بافت تاریخی بوشهر باید اصولی و فنی تخصصی انجام شود گفت: با توجه به این که کوچه ها و معابر بافت تاریخی بوشهر تنگ و اجرای پروژها را محدود کرده لازم است برای آب، برق و گازرسانی و شبکه مخابرات با انتخاب مشاور با تجربه راهکارهای لازم ترسیم و سپس اجرایی شود.

سالاری افزود: با هماهنگی به عمل آمده با وزیر راه و شهرسازی بخشی از هزینه های زیرساختی بافت تاریخی بوشهر از سوی این وزارتخانه تامین می شود.

وی از واگذاری ساختمان های بافت تاریخی بوشهر به افراد حقیقی خبرداد و تصریح کرد: افرادی که مایل هستند ساختمان های این بافت را تعمیر، بازسازی و مرمت کنن ، ساختمان بازسازی شده در اختیارآنان برای اسکان قرار داده می شود تا ضمن حفظ بافت تاریخی رونق مجدد این مجموعه با ارزش را شاهد باشیم.

استاندار بوشهر در نشست با هیات امنای مسجد سیدالشهدای کوی شنبدی بوشهر گفت: مشکلاتی که بر اثر نشست های ایجاد شده در مسجد این کوی بوجود آمده باید هرچه زودتدبرطرف شود.

وی اضافه کرد: مسجد چهار محل قدیمی بوشهر از جایگاه با ارزش تاریخی، هویتی و دینی برخورداراست که لازم است در حفظ ونگهداری این مکان های مذهبی تلاش شود.

سالاری با تاکید بر بازسازی شبکه آبرسانی چهارمحل تاریخی بوشهر گفت: باید در اصلاح شبکه فرسوده آبرسانی این مناطق که در بروز صدمات به بافت تاریخی شهر، موثر است اقدام سریع صورت گیرد تا از خسارات احتمالی پیشگیری شود.

استاندار افزود: اعتبارات بازسازی مسجد سیدالشهدا کوی شنبدی بوشهراز محل اعتبارات تملک دارایی استانی، اداره کل اوقاف و امورخیریه، غرامت بیمه ای و مشارکت های مردمی تامین می شود.

بافت تاریخی شهر بوشهر یک بافت ویژه در کشور است و دارای معماری شهری و ارزشمند و از نظر فرهنگی و تاریخی نیز دارای اهمیت بالایی است.

این بافت تاریخی تنها یک میراث فرهنگی استانی یا ملی نیست بلکه میراثی برای جهان است و اگر اقدامات موثری برای احیای این بافت انجام شود می توانیم آن را به ثبت جهانی برسانیم. ک/1

539

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.