پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۱۷

ˈمحمد حسین مقیمیˈ شامگاه چهارشنبه در همایش ارتقاء کیفیت و کمیت تولید گوشت مرغ و توسعه زنجیره های تولید در اراک افزود: کشاورزی…

ˈمحمد حسین مقیمیˈ شامگاه چهارشنبه در همایش ارتقاء کیفیت و کمیت تولید گوشت مرغ و توسعه زنجیره های تولید در اراک افزود: کشاورزی امروز ایران اسلامی در مسیر خواسته مقام معظم رهبری مبنی بر خودکفایی کشاورزی و صنایع غذایی حرکت می کند.

وی اضافه کرد: تعامل و همکاری مجلس و دولت و حمایت از کشاورزان و دامداران، زمینه خودکفایی در محصولات کشاورزی و صنایع غذایی را فراهم می کند

مقیمی گفت: بخش دامداری و طیور کشور موفقیت های خوبی کسب کرده و توانسته تا حدود بسیار زیادی مصرف داخلی را تامین کند، بنابراین باید برای تولید بیشتر و صادرات برنامه ریزی شود.

وی افزود: باید بتوانیم با عرضه محصولات باکیفیت و مرغوب سهم خود را از بازارهای جهانی بدست آوریم، چرا که موفقیت در صادرات محصولات کشاورزی موفقیت در تمام بخش های اقتصادی را به دنبال دارد.

استاندار استان مرکزی خاطرنشان کرد: تولید کنندگان بخش های مختلف کشاورزی و دامداری می توانند از موقعیت جغرافیایی این استان و نزدیکی به فرودگاه امام خمینی(ره) استفاده و تولیدات خود را به بازارهای بین المللی عرضه کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این همایش گفت: هم اکنون 552 واحد مرغداری گوشتی و 78 واحد مرغداری تخمگذار در نقاط مختلف استان مرکزی فعالیت می کنند.

ˈعباس مظفریˈ بیان کرد: کاهش طول مدت پرورش مرغ گوشتی مهمترین مسئله در این بخش است که درصورت عملیاتی شدن، علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی، تولید را 30 تا 40 درصد افزایش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: استان مرکزی با وجود اینکه به عنوان یک استان صنعتی در کشور شهرت دارد، در بخش کشاورزی نیر با تولیدات مختلف صاحب جایگاه ارزشمندی است و در بسیاری از موارد تولیدات خود را به استان های دیگر و خارج از کشور ارسال می کند.

مظفری یادآوری کرد: استان مرکزی به دلیل واقع شدن در مرکز کشور، قرار گرفتن در کریدور شمال – جنوب و شرق – غرب، و وجود امکانات مناسب حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، می تواند نقشی کلیدی در تکمیل چرخه پس از تولید و خدمات پشتیبانی محصولات بخش کشاورزی کشور ایفا کند.

استان مرکزی با ۱.۷۹ درصد ( یک و هفتاد و نه صدم ) وسعت و دو درصد جمعیت کشور، ۲.۹ ( دو و نه دهم ) درصد تولیدات دام و طیور و آبزیان را دارد.

رتبه استان مرکزی در تولید شیر کشور ۱۳، گوشت قرمز هفت ، گوشت مرغ ۹، تخم مرغ ۹، بوقلمون پنج، عسل ۱۹ و آبزیان خوراکی ۱۷است.ک/2

7115/559

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.