دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۰۱:۱۰

به گزارش ایرنا، این تفاهم نامه به منظور گسترش همکاری های دو جانبه برای استفاده از فرصت های سرمایه گذاری و اجرای طرح…

به گزارش ایرنا، این تفاهم نامه به منظور گسترش همکاری های دو جانبه برای استفاده از فرصت های سرمایه گذاری و اجرای طرح های اقتصادی استان کرمان، شامگاه یکشنبه در استانداری کرمان بین دو طرف امضا شد.

محورهای این تفاهم نامه به این شرح است:

*بهره گیری از توانایی های گروه اقتصاد مفید و قرارگاه خاتم الاوصیا به منظور مشارکت در اجرای پروژه های سرمایه گذاری و تامین منابع مالی طرح های اقتصادی استان کرمان با حمایت استانداری.

* با توجه به نیاز صنایع در دست احداث شهرستان زرند، مقرر شد سرمایه گذار در مورد احداث نیروگاه برق 500 مگاواتی در آن شهرستان اقدام نماید و شرکت برق منطقه ای نیز همکاری لازم را در رابطه با اخذ مجوز لازم به عمل آورد.

* با عنایت به ظرفیت بالای ذخیره کرومیت در جنوب استان مقرر شد سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب پیگیری و همکاری لازم را برای واگذاری یک محدوده معدنی کرومیت برای سرمایه گذاری در بخش اکتشاف، بهره برداری و احداث صنایع فرآوری به سرمایه گذار اقدام کند و سرمایه گذار نیز ظرف مدت یک ماه عملیات اجرایی را آغاز نماید.

* طبق توافق به عمل آمده با شرکت ملی مس ایران مقرر شد یکی از محدوده های معدنی مس که در اختیار شرکت مذکور است به سرمایه گذار گروه فوق برای انجام عملیات معدنی واگذار شود.

* به منظور انجام عملیات اکتشاف در گستره جغرافیایی جنوب استان، قرار شد سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب همکاری لازم را برای معرفی محدوده ها در زمینه انجام عملیات اکتشاف روی ذخیره های معدنی توسط سرمایه گذار انجام دهد و سرمایه گذار نیز پس از شرکت در مزایده محدوده ها و صدور مجوز حداکثر ظرف مدت یک ماه عملیات اکتشاف را آغاز کند.

*با توجه به وجود معادن غنی در جنوب استان بویژه تیتانیوم کهنوج با ذخیره 400 میلیون تن (150 میلیون تن قطعی ) مقرر شد شرکت برای بهره برداری از معدن و احداث کارخانجات فرآوری تا تولیدات پیگمنت ( دی اکسید تیتان ) به میزان حدود 1000 میلیارد تومان ( ریالی و ارزی ) در منطقه سرمایه گذاری نماید.

در این راستا سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب همکاری لازم برای اخذ مجوزهای لازم را با شرکت از قبیل انتقال پروانه بهره برداری و نیز انجام مساعدت های لازم برای اخذ منابع ارزی و ریالی از صندوق توسعه ملی را به عمل آورد و شرکت نیز ظرف مدت سه ماه از انجام موارد مذکور عملیات اجرایی را آغاز کند.

*با توجه به ذخایر عظیم کرومیت جنوب استان و خام فروشی کامل این محصول و نیاز به احداث صنایع تبدیلی مقرر شد شرکت سرمایه گذاری لازم برای احداث کارخانه فروکرم و فولاد ضد زنگ حداقل با ظرفیت 70.000 تن ارسال (حدود 200 میلیارد تومان) را انجام دهند و در ضمن هماهنگی لازم با معدن کاران جزء و کلیه معدن کاران به عمل آورند تا موظف به ارائه خوراک به کارخانه فرآوری باشند.

*به منظور سرمایه گذاری در مبحث اکتشاف استان مقرر شد سرمایه گذار پس از شرکت در مزایده پهنه ها و محدوده های اکتشافی معرفی شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت اقدام کنند و سازمان متعهد است که نسبت به صدور پروانه های ذیربط را با حق واگذاری به نام شرکت اقدام کند.

*سرمایه گذار در مزایده واگذاری معادن 5 و 6 گل گهر شرکت می کند و حجم سرمایه گذاری برای تجهیز معادن و صنایع فرآوری از استخراج سنگ آهن تا تهیه شمش فولادی حدود 9000 میلیارد تومان برآورد می شود.

*همچنین مقرر شد سرمایه گذار در احداث صنایع فرآوری بخش کشاورزی برای طرح های خرما و صنایع جنبی، کل سرمایه ثابت طرح 28 میلیارد تومان ریال سرمایه در گردش مورد نیاز 10 میلیارد تومان؛ سورتینگ و بسته بندی سیب زمینی و سردخانه مورد نیاز، سرمایه ثابت طرح چهار میلیارد تومان، سرمایه در گردش مورد نیاز پنج میلیارد تومان؛ درجه بندی و بسته بندی میوه جات و سردخانه مورد نیاز، سرمایه ثابت هشت میلیارد تومان، سرمایه در گردش مورد نیاز پنج میلیارد تومان، تکمیل طرح فرآوری و بسته بندی گردو، سرمایه مورد نیاز دو میلیارد تومان، سرمایه در گردش مورد نیاز پنج میلیارد تومان؛ تولید کمپوست و توسعه تولید قارچ، سرمایه حمایت مورد نیاز پنج میلیارد تومان، سرمایه در گردش مورد نیاز دو میلیارد تومانو در مجموع با 74 میلیارد تومان سرمایه گذاری کنند و در هر زمینه آورده سرمایه گذار 20 درصد و امکان استفاده از تسهیلات بانکی 80 درصد خواهد بود.

*شرکت خدمات مهندسی برق ( مشانیر) با مشارکت شرکت های علاقمند از جمله ساختمانی تابلیه، سورنام، مینا در خصوص طرح آب شیرین کن از دریای عمان و انتقال آب و تصفیه خانه آب در استان کرمان ضمن تشکیل کنسرسیوم پیشنهاد مشخص خود را بصورت BOT و با خرید تضمین آب توسط وزارت نیرو ظرف یک ماه آینده به شرکت آب منطقه ای کرمان ارائه خواهند کرد.

ظرف مدت یک ماه آینده استانداری کرمان و آب منطقه ای کرمان مجوزهای تخصیص آب و قیمت خرید تضمین آب را از وزارت نیرو اخذ می نمایند و مجوزها و امکانات و تسهیلات و همکاری لازم در مورد معرفی سرمایه گذار ( مشارکت فوق الذکر ) برای استفاده از صندوق توسعه ملی به عمل می آورند.

در این مدت ترکیب نهایی سهامداران ( سرمایه گذاران ) یا اعضاء موسسان صندوق تامین مالی پروژه مشخص و تفاهم نامه های مشارکت مدنی شرکا را ارائه خواهند کرد، شرکت خدمات مهندسی برق ( مشانیر) مسوول پیگیری و رهبر مشارکت خواهد بود.

*شرکت خدمات مهندسی برق ( مشانیر) با مشارکت سایر سرمایه گذاران علاقمند در صنعت نیروگاهی از جمله ( سرمایه گذاری ایرانیان ، گروه اقتصاد مفید ، آرین ماشاب گستر ، مینا ، انرژی پاسارگاد و سایر ) مقدمات و برنامه ریزی لازم به منظور تشکیل کنسرسیومی ( شرکت پروژه ) برای احداث 3000 مگاوات نیروگاه ، سیکل ترکیبی ( 6 بلوک ) بصورت BOO در مناطق مستعد استان کرمان به عمل خواهد آورد.

ظرف مدت یک ماه آینده امکانات، تسهیلات و مجوزهای لازم با همکاری استانداری کرمان و شرکت سهامی برق منطقه ای کرمان بدین منظور از وزارت نیرو اخذ می شود و نسبت به معرفی سرمایه گذاران برای استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی اقدام خواهد شد و در این مدت ترکیب نهایی سهامداران ( سرمایه گذاران فوق الذکر) یا موسسان صندوق تامین مالی پروژه مشخص و تفاهم نامه های ذیربط ارائه خواهد شد.

شرکت خدمات مهندسی برق ( مشانیر ) مسوول پیگیری و رهبر مشارکت خواهد بود و شرکت برق منطقه ای کرمان اولویت های سرمایه گذاری در مناطق استان را ظرف مدت یک ماه اعلام می نمایند.

*به منظور ایجاد بستر لازم برای سرمایه گذاری در زمینه انرژی باد به میزان حداقل 1000 مگاوات و ضرورت انجام مطالعات بادسنجی، سرمایه گذار نسبت به انجام مطالعات بعد از تأمین هزینه اقدام کند.

*در خصوص توسعه زیرساخت ریلی و ایجاد خط کرمان – بردسیر – سیرجان و توسعه ظرفیت خط بندرعباس – بافق – سیرجان سرمایه گذار آمادگی دارد بعد از مطالعه فنی و اقتصادی طرح در کنسرسیوم تشکیل شده در تامین صندوق مالی پروژه مشارکت نماید.

*در مورد اجرای طرح تراموای شهر کرمان، پس از اتمام مطالعات فنی و اقتصادی از سوی استانداری و اثبات اقتصادی بودن طرح، مذاکرات لازم برای اجرایی شدن سرمایه گذاری، توسط سرمایه گذار با استانداری صورت خواهد گرفت.

*همکاری لازم برای معرفی تعاونی های تولید و عامل های مجاز سم در استان به شرکت رجاشیمی برای تهیه سموم و کود مناسب و مورد نیاز در استان انجام دهند.

* همکاری لازم برای خرید کارت های زرد و فرمون، تله های جدب حشره و جلب کننده ها و سایر تجهیزات کنترل غیر شیمیایی آفات و آموزش مورد نیاز.

*همکاری لازم در تامین عوامل کنترل بیولوژیک و تجهیزات کنترل غیر شیمیایی آفات مهم استان مانند ( پسیل پسته ، کرم خراط ، زنجیره خرما و…)

*استفاده از ظرفیت های صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی برای ایجاد خط اعتباری و تضمین خرید نهاده ها توسط تعاونی های تولید و شرکت های مجاز از شرکت پنج گام کیش (20 درصد سرمایه گذار 80درصد مشارکت صندوق)

*در مورد آزاد راه سیرجان – بندرعباس حدود 600 کیلومتر مقرر شد با توجه به اعلام آمادگی قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیا مبنی بر سرمایه گذاری، مدیر کل راه و شهرسازی استان اطلاعات لازمه را از مشاور پروژه اخذ و دراختیار سرمایه گذار قرار دهد.

*مقرر شد اداره کل راه وشهرسازی استان با رعایت کلیه ضوابط ومقررات مرتبطه از شرکت های توانمند وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیا در مناقصات دعوت به عمل آورد.

*قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیا اعلام آمادگی کرد در طرح های آبی استان در صورتی که مسوولان استان بتوانند مجوز اجرای ماده 56 قانون بودجه و نیز فاینانس را اخذ نمایند، سرمایه گذاری کنند از جمله پروژه انتقال آب از دریای عمان ، اجرای سد شور، انتقال آب از سد صفا به کرمان و …

*در خصوص پروژه های عمران شهری مقرر شد در قبال انتقال اراضی متعلق به شهرداری و صدور پروانه ساختمانی و تفکیک اراضی وزارت دفاع به شرکت های وابسته به قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیا پروژه های عمران شهری با توافق شهرداری اجرایی می شود از جمله پروژه 45 متری کوثر، میدان آزادی، میدان توحید و قطار شهری.

*مقرر شد سرمایه گذار همکاری لازم را در اجرای طرح های ویژه شهری با شهرداری کرمان در قالب تیم های کارشناسی بعمل آورد.

*قرار شد دستگاه های اجرایی استان حداکثر ظرف مدت یک هفته اطلاعات مورد نیاز طرح های عمرانی را دراختیار سرمایه گذار قرار دهند و سرمایه گذار متعهد شد حداکثر ظرف مدت 20روز آینده نسبت به پیگیری واجرایی نمودن پروژه های عمرانی به جمع بندی برسد.

*استانداری کرمان در چارچوب قوانین و مقررات، پیگیری و مساعدت لازم را برای اجرایی شدن مفاد تفاهم نامه به عمل می آورد.ک/2

7443/8154/2624

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.