استاندار آذربایجان‌غربی: شاخص‌های توسعه استان در مقایسه با میانگین کشوری بسیار پایین است

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: شوراهای عالی استان‌ها در تدوین قانون برنامه ششم توسعه به بحث عدم توازن و وجود شکاف توسعه میان استان‌های کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه آذربایجان‌غربی، سعادت در جمع روسای شوراهای عالی استان‌ها اظهار کرد: شوراهای عالی استان‌ها بعنوان یک نهاد مردمی و تاثیرگذار باید در تدوین قانون برنامه ششم توسعه به بحث عدم توازن و وجود شکاف توسعه میان استان‌های کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند و برای رفع این عدم توازن در توسعه بین مناطق مختلف کشور، طرح‌ها و برنامه‌های خود را ارائه کنند.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور مهندس چمران رئیس شورای عالی استان‌ها در آذربایجان‌غربی گفت: همدلی و وحدت از تاکیدات و یادگارهای ارزشمند امام راحل است که باید در شرایط امروز بیش از پیش به آن توجه نماییم و در راستای حفظ و ارتقای اتحاد و همبستگی و رفع مسائل و مشکلات جامعه بکوشیم.

وی اضافه کرد: هر چند اختلاف دیدگاه‌ها و وجود روش‌های مدیریتی مختلف طبیعی است اما نباید اجازه دهیم اختلاف‌نظرها مانع از ایجاد انسجام و هماهنگی در مسیر سازندگی، توسعه و پیشرفت کشور شود.

استاندار آذربایجان‌غربی در ادامه سخنان خود به بحث استان‌های زاگرس نشین اشاره کرد و افزود: استان آذربایجان‌غربی نیز از جمله استان‌های زاگرس‌نشین است که متاسفانه در این استان‌ها، شاخص‌های توسعه در مقایسه با میانگین کشوری بسیار پایین است و نیاز به تجدیدنظر جدی در تصمیم‌گیری‌ها دارد.

سعادت ادامه داد: استان‌های زاگرس‌نشین به لحاظ وجود مواهب طبیعی بسیار بهره‌مند هستند اما از لحاظ میزان جذب سرمایه‌گذاری، اشتغالزایی، درآمد سرانه، رونق اقتصادی و سایر شاخص‌ها و ملاک های توسعه، در پایین‌ترین جایگاه میان استان‌های کشور هستند.

وی خواستار توجه جدی به رفع معضل عدم توسعه یافتگی در استان‌های زاگرس‌نشین شد و افزود: عدم توسعه یافتگی در این استان‌ها، موجب گسترش مهاجرت از این استان‌ها به شهرها و استان‌های دارای امکانات بیشتر و در نتیجه رشد و گسترش پدیده حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای برخوردار مانند تهران و اصفهان و همچنین بروز برخی معضلات اجتماعی می‌شود که لازم است برای جلوگیری از حادتر شدن این موضوع برنامه‌ریزی و تصمیمات لازم توسط مسئولان عالی گرفته شود.

استاندار آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود به تدوین قانون برنامه ششم توسعه اشاره و اظهار کرد: در پنج قانون برنامه توسعه که تهیه و مورد اجرا قرار گرفته، سهم استان‌های زاگرس‌نشین از لحاظ بهره‌مندی از امکانات و زیرساخت‌های توسعه رعایت نشده و این موضوع منجر به عدم توازن، بروز شکاف و عدم تعادل میان استان‌های کشور شده است.

سعادت افزود: البته در همین برنامه‌ها و با اتخاذ سیاست‌های محرومیت‌زدایی اقدامات خوبی در کشور انجام گرفت اما این فعالیت‌ها و اقدامات نتوانسته است این عدم توازن بین استان‌های مختلف کشور را رفع نماید و لازم است در تدوین قانون برنامه ششم توسعه به این موضوع توجه دقیق تر و بیشتری شود.

وی با بیان جایگاه و اهمیت نقش شورای عالی استان‌ها در تدوین قانون برنامه ششم توسعه نیز گفت: از شورای عالی استان‌ها با توجه به اختیارات قانونی که دارد می‌خواهم نقش و سهم خود را در تدوین قانون برنامه ششم توسعه ایفا نمایند و دیدگاه‌های خود را در جهت رفع عدم توازن و پر کردن شکاف توسعه میان استان‌های کشور ارائه کنند.

استاندار آذربایجان‌غربی در ادامه، به بیان چالش‌ها و مشکلات استان آذربایجان‌غربی در مسیر توسعه پرداخت و گفت: بیکاری، عدم سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی در استان، رکود صنعت در استان بدلیل راکد شدن واحدهای تولیدی و صنعتی با توجه به مشکلات تامین سرمایه در گردش، مالیات و عدم توان مالی در پرداخت بدهی به بانک ها و فقدان درآمدهای پایدار برای استان از جمله مهمترین مسائل و مشکلاتی است که در این استان با آنها مواجه هستیم و در تلاش هستیم با همدلی و همت مضاعف و از طرق مختلف و با جذب سرمایه‌گذاری، این مشکلات را مرتفع سازیم.

سعادت افزود: ما برای رفع مشکلات استان از تمام نیروهایی که می‌توانند نقشی در سازندگی و پیشرفت استان داشته باشند استفاده می‌کنیم که این سیاست نیز در راستای سیاست دولت تدبیرو امید است.

تجلیل از روسای پیشین شوراهای اسلامی استان و رونمایی از تمبر یادبود سومین اجلاس روسای شوراهای عالی استان‌ها از دیگر بخش‌های این نشست بود.

انتهای پیام

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*