پنجشنبه، ۳۰ مرداد ۹۳ - ۱۱:۱۷

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: شوراهای عالی استان‌ها در تدوین قانون برنامه ششم توسعه به بحث عدم توازن و وجود شکاف توسعه میان استان‌های کشور…

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: شوراهای عالی استان‌ها در تدوین قانون برنامه ششم توسعه به بحث عدم توازن و وجود شکاف توسعه میان استان‌های کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه آذربایجان‌غربی، سعادت در جمع روسای شوراهای عالی استان‌ها اظهار کرد: شوراهای عالی استان‌ها بعنوان یک نهاد مردمی و تاثیرگذار باید در تدوین قانون برنامه ششم توسعه به بحث عدم توازن و وجود شکاف توسعه میان استان‌های کشور توجه ویژه‌ای داشته باشند و برای رفع این عدم توازن در توسعه بین مناطق مختلف کشور، طرح‌ها و برنامه‌های خود را ارائه کنند.

وی ضمن ابراز خرسندی از حضور مهندس چمران رئیس شورای عالی استان‌ها در آذربایجان‌غربی گفت: همدلی و وحدت از تاکیدات و یادگارهای ارزشمند امام راحل است که باید در شرایط امروز بیش از پیش به آن توجه نماییم و در راستای حفظ و ارتقای اتحاد و همبستگی و رفع مسائل و مشکلات جامعه بکوشیم.

وی اضافه کرد: هر چند اختلاف دیدگاه‌ها و وجود روش‌های مدیریتی مختلف طبیعی است اما نباید اجازه دهیم اختلاف‌نظرها مانع از ایجاد انسجام و هماهنگی در مسیر سازندگی، توسعه و پیشرفت کشور شود.

استاندار آذربایجان‌غربی در ادامه سخنان خود به بحث استان‌های زاگرس نشین اشاره کرد و افزود: استان آذربایجان‌غربی نیز از جمله استان‌های زاگرس‌نشین است که متاسفانه در این استان‌ها، شاخص‌های توسعه در مقایسه با میانگین کشوری بسیار پایین است و نیاز به تجدیدنظر جدی در تصمیم‌گیری‌ها دارد.

سعادت ادامه داد: استان‌های زاگرس‌نشین به لحاظ وجود مواهب طبیعی بسیار بهره‌مند هستند اما از لحاظ میزان جذب سرمایه‌گذاری، اشتغالزایی، درآمد سرانه، رونق اقتصادی و سایر شاخص‌ها و ملاک های توسعه، در پایین‌ترین جایگاه میان استان‌های کشور هستند.

وی خواستار توجه جدی به رفع معضل عدم توسعه یافتگی در استان‌های زاگرس‌نشین شد و افزود: عدم توسعه یافتگی در این استان‌ها، موجب گسترش مهاجرت از این استان‌ها به شهرها و استان‌های دارای امکانات بیشتر و در نتیجه رشد و گسترش پدیده حاشیه‌نشینی در اطراف شهرهای برخوردار مانند تهران و اصفهان و همچنین بروز برخی معضلات اجتماعی می‌شود که لازم است برای جلوگیری از حادتر شدن این موضوع برنامه‌ریزی و تصمیمات لازم توسط مسئولان عالی گرفته شود.

استاندار آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود به تدوین قانون برنامه ششم توسعه اشاره و اظهار کرد: در پنج قانون برنامه توسعه که تهیه و مورد اجرا قرار گرفته، سهم استان‌های زاگرس‌نشین از لحاظ بهره‌مندی از امکانات و زیرساخت‌های توسعه رعایت نشده و این موضوع منجر به عدم توازن، بروز شکاف و عدم تعادل میان استان‌های کشور شده است.

سعادت افزود: البته در همین برنامه‌ها و با اتخاذ سیاست‌های محرومیت‌زدایی اقدامات خوبی در کشور انجام گرفت اما این فعالیت‌ها و اقدامات نتوانسته است این عدم توازن بین استان‌های مختلف کشور را رفع نماید و لازم است در تدوین قانون برنامه ششم توسعه به این موضوع توجه دقیق تر و بیشتری شود.

وی با بیان جایگاه و اهمیت نقش شورای عالی استان‌ها در تدوین قانون برنامه ششم توسعه نیز گفت: از شورای عالی استان‌ها با توجه به اختیارات قانونی که دارد می‌خواهم نقش و سهم خود را در تدوین قانون برنامه ششم توسعه ایفا نمایند و دیدگاه‌های خود را در جهت رفع عدم توازن و پر کردن شکاف توسعه میان استان‌های کشور ارائه کنند.

استاندار آذربایجان‌غربی در ادامه، به بیان چالش‌ها و مشکلات استان آذربایجان‌غربی در مسیر توسعه پرداخت و گفت: بیکاری، عدم سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی در استان، رکود صنعت در استان بدلیل راکد شدن واحدهای تولیدی و صنعتی با توجه به مشکلات تامین سرمایه در گردش، مالیات و عدم توان مالی در پرداخت بدهی به بانک ها و فقدان درآمدهای پایدار برای استان از جمله مهمترین مسائل و مشکلاتی است که در این استان با آنها مواجه هستیم و در تلاش هستیم با همدلی و همت مضاعف و از طرق مختلف و با جذب سرمایه‌گذاری، این مشکلات را مرتفع سازیم.

سعادت افزود: ما برای رفع مشکلات استان از تمام نیروهایی که می‌توانند نقشی در سازندگی و پیشرفت استان داشته باشند استفاده می‌کنیم که این سیاست نیز در راستای سیاست دولت تدبیرو امید است.

تجلیل از روسای پیشین شوراهای اسلامی استان و رونمایی از تمبر یادبود سومین اجلاس روسای شوراهای عالی استان‌ها از دیگر بخش‌های این نشست بود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *