دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۹:۴۸

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، رسول زرگرپور در جلسه تهیه و تدوین برنامه الگوی کشت استان افزود: عوامل انسانی، فنی و استراتژیک در…

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، رسول زرگرپور در جلسه تهیه و تدوین برنامه الگوی کشت استان افزود: عوامل انسانی، فنی و استراتژیک در الگوی کشت در ایران از اهمیت برخوردار است.

وی کاهش مصرف آب، حداکثر شدن منافع اقتصادی، حداقل شدن ریسک درآمدی و کاهش اثرات زیست محیطی را از جمله اهداف و خروجی های تدوین الگوی کشت بیان کرد.

زرگرپور با اشاره به اینکه اقلیم، آب، خاک، اراضی و سایر عوامل تولید و اقتصادی و اجتماعی در طراحی الگوی کشت مناسب موثر است، تصریح کرد: الگوی کشت باید براساس اولویت بندی در تولید و خروجی ها و همچنین توجه به مناطق بحرانی اجرا و تدوین شود و اولین منطقه مورد بررسی منطقه شرق اصفهان باشد.

استاندار اصفهان خاطر نشان کرد: با اینکه کشاورزان فرهنگ و شیوه آبیاری خود را دارند ولی در صورت وجود برنامه کشت مشخص و مدون، می توان با کشاورزان وارد مذاکره شد.

وی گفت: اگر چه در آمایش سرزمین، کشاورزی به دلیل نبود آب و منابع کافی محور توسعه نیست، ولی این موضوع با توسعه بخش کشاورزی منافاتی ندارد.

زرگرپور با تاکید بر اینکه توسعه بخش کشاورزی باید در برنامه قرار گیرد، اظهار کرد: با توجه به محدودیت ها محور توسعه استان به سمت خدمات سوق پیدا کرده ولی بخش کشاورزی باید توسعه مربوط به خود را داشته باشد.

وی با ابراز خرسندی از اقدامات انجام شده در تدوین الگوی کشت متناسب با اقلیم و شرایط استان اصفهان ابراز امیدواری کرد: اصفهان اولین استانی باشد که طرح در آن اجرایی شود.

استاندار اصفهان در پایان بار دیگر از وزیر نیرو خواست بر برداشت های غیرمجاز در بالادست زایندهرود نظارت و با تخلفات برخورد جدی شود.

د / 7131/ 607

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *